Obgryzanie paznokci - jak pomóc dzieciom?

Obgryzanie paznokci przez dzieci może być nawykiem ciężkim do wyeliminowania. Przeczytaj, jak możesz pomóc dziecku go pokonać.
Obgryzanie paznokci - jak pomóc dzieciom?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Twoje dzieci obgryzają paznokcie i nie wiesz, jak pomóc im powstrzymać ten zły nawyk? Przeczytaj ten artykuł, aby odkryć najlepsze strategie, które pomogą zwalczyć obgryzanie paznokci przez dzieci. Czytaj dalej!

Obgryzanie paznokci – jak pomóc dzieciom przerwać ten nawyk?

Obgryzanie paznokci przez dziecko

Obgryzanie paznokci może być bardziej skomplikowanym problemem niż mogłoby się wydawać powierzchownie. Zwane jest również  onychofagią (gryzieniem paznokci). Jest to zachowanie, które w łagodnej postaci polega na wkładaniu do ust paznokci i ogryzaniu ich.

Jest to zaburzenie należące do grupy zaburzeń psychicznych BFRB (body focused repetitive behaviors). W sytuacji nasilenia tego zachowania dochodzi do obgryzania krawędzi paznokcia aż do granicy miękkich tkanek. W najgorszym przypadku może dojść do odkształcenia macierzy i zniekształcenia płytki na zawsze.

Dodatkowo, jeśli dziecko połyka obgryzione paznokcie mogą one zalegać niestrawione w przewodzie pokarmowym i prowadzić to tworzenia się rzekomych kamieni w żołądku.

  • Po pierwsze, zakorzenione złe nawyki są często trudne do zmiany od razu.
  • Po drugie, obgryzanie paznokci może być sposobem na wyrażenie emocji, reagowanie na stres i napięcie.

Oczywiście nie trać nadziei – zawsze można znaleźć strategie, które pozwolą dzieciom przestać gryźć (i połykać) paznokcie. Czytaj dalej, aby je odkryć!

Wskazówki, jak uchronić dzieci przed obgryzaniem paznokci

Onychofagia, czyli nawyk obgryzania paznokci, może pojawić się u dzieci zwykle w wieku od 3 do 6 lat.

Obgryzanie paznokci nazywa się onychofagią i dotyka głównie dzieci od 3 roku życia, choć może występować w okresie nastoletnim i dojrzewania. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci zwykle wyrastają z niego i porzucają ten zły nawyk bez potrzeby interwencji. Co jednak można zrobić, jeśli jest on bardzo intensywny i staje się szkodliwy?

W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych pomysłów, ale najpierw dowiedzmy się, dlaczego niektóre dzieci obgryzają paznokcie. Być może istnieją jakieś psychologiczne predyspozycje lub przyczyna mentalna, która wyzwala ten zły nawyk.

Obgryzanie paznokci – przyczyny onychofagii dziecięcej

Kiedy mówimy o onychofagii, nie mówimy o konkretnym akcie jednorazowego obgryzania paznokci. Problem zaczyna się jeśli jest to ciągła, powtarzająca się w czasie sytuacja. Należy zwrócić uwagę, czy dziecko regularnie obgryza paznokcie, czasami bez zastanowienia i nie może przestać.

Jest to obsesyjne zachowanie, które dziecko często powtarza, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Według danych opublikowanych w badaniu naukowym Journal of Latin American Pediatric Dentistry „największa częstość występowania tego złego nawyku występuje w okresie dojrzewania (44%). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. U dzieci w wieku od 7 do 10 lat występuje w 28–33% przypadków”.

Wśród głównych przyczyn tego problemu są:

Ponadto sytuacje destabilizujące emocjonalnie dla dziecka, takie jak śmierć bliskiej osoby, narodziny młodszego brata lub problemy rodzinne mogą być także powodem takich zaburzeń.

Naśladownictwo może być inną możliwą przyczyną: dziecko widzi, jak jedno z rodziców (lub oboje) gryzie paznokcie i powtarza ten nawyk odruchowo, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Między innymi dlatego bardzo ważne jest, aby pomóc dziecku unikać obgryzania paznokci.

Przeczytaj także: Co twoje paznokcie mówią o tobie?

Dlaczego obgryzanie paznokci jest niewłaściwym nawykiem?

Obgryzanie paznokci

Lęki i napięcie mogą być przyczyną obgryzania paznokci.

Oczywistym głównym problemem tego nawyku jest to, że dziecko lub nastolatek może spowodować duże uszkodzenia palców, a nawet zmiany koloru i deformacji paznokci.

Ponadto, jednym z głównych problemów są często infekcje spowodowane przenoszeniem bakterii z paznokci do jamy ustnej i odwrotnie.

Dziecko z tym zaburzeniem, często gryzie też naskórek i skórę wokół paznokci. Z drugiej strony, urazy te mogą powodować niepokój twojego dziecka z powodu złego wyglądu dłoni. W ten sposób wkracza ono w błędne koło, z którego może być trudno mu uciec.

Może również powodować problemy stomatologiczne, takie jak wady zgryzu, ścieranie lub pęknięcia przednich zębów, bruksizm, zużycie szkliwa zębów i uszkodzenie tkanki dziąsła.

Strategie zwalczania tego złego nawyku

Pierwszym krokiem do zmiany nawyku jest ustalenie, co go powoduje. Co powoduje, że twoje dzieci obgryzają paznokcie? Czy gryzą je w określonych momentach – stresu czy niepokoju? Czy potrafisz określić, czy jest to związane ze strachem, lękiem, napięciem czy też zwykłą nudą?

Poszukaj informacji i zabierz się do pracy!

Każdego dnia możesz powtarzać w kółko swoim dzieciom, że nie powinny gryźć paznokci. Jednak zazwyczaj takie powtarzanie nie przynosi rezultatu.  Z tego powodu zalecamy przyjęcie jednej z poniższych strategii, aby pomóc dzieciom zmodyfikować ich zachowanie i odzwyczaić się od obgryzania.

1. Wyjaśnij swoim dzieciom, dlaczego nie powinny gryźć paznokci

Rozmowa z dzieckiem

Ta metoda będzie skuteczna, jeśli nawyk nie jest jeszcze tak bardzo zakorzeniony. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby wyjaśnić ryzyko związane z tym złym nawykiem.

Wiemy, że zawsze odruchowo powtarzasz dziecku, aby przestało obgryzać paznokcie, ale radzimy pójść o krok dalej. Poświęć trochę czasu na wyjaśnienie konsekwencji tego złego nawyku, dostosowując informacje do ich wieku i poziomu zrozumienia.

2. Bądź ich „alarmem”

Porozmawiaj ze swoimi dziećmi i powiedz im, że od tego momentu będziesz im przypominać, że muszą zerwać z nałogiem za każdym razem, gdy zobaczysz, jak obgryzają paznokcie. Możesz nawet ustawić hasło, aby spróbować zmienić sytuację w zabawny moment!

3. Kup gryzak

Dobrym rozwiązaniem może być danie dziecku gryzaka, który pomoże rozładować niepokój i napięcie. Na rynku jest ich wiele, nawet te specjalnie zaprojektowane, aby zapobiegać obgryzaniu paznokci.

4. Obgryzanie paznokci- zajmij ręce dziecka, aby odwrócić uwagę

Zaoferuj swojemu dziecku fidget spinner, małą piłeczkę odstresowującą lub kostkę Rubika. Chodzi o to, aby mieć zajęte ręce i unikać gryzienia paznokci. Innym pomysłem jest zachęcenie dziecka do uprawiania sportu.

Może być to świetnym sposobem na rozładowanie napięcia.

5. Codziennie obcinaj paznokcie małym dzieciom

Obcinanie paznokci

Obcinanie paznokci u dziecka, jest dobrą metodą, żeby zerwać z nawykiem. Codzienne obcinanie paznokci dziecku lub nakładanie na nie gorzkich produktów i lakierów bezbarwnych może sprawić, że obgryzanie paznokci będzie mniej kuszące.

Nie ma lepszego sposobu na uniknięcie pokusy niż odcięcie jej u źródła! Jeśli Twoje dzieci będą miały krótkie paznokcie, trudniej będzie im je ugryźć i zranić.

Nabierz nawyku codziennego obcinania dziecku paznokci. Kontynuuj ten proces, aż dziecko odzwyczai się wkładać ręce do ust.

6. Nałóż gorzki lakier lub cytrynę, aby zapobiec obgryzaniu paznokci

Rozwiązanie to może być całkiem skuteczne. Pomaluj paznokcie swoich dzieci specjalnym gorzkim lakierem, więc skubanie ich nie będzie już tak kuszące. Jeśli nie masz gorzkiego lakieru w domu, możesz posmarować im paznokcie cytryną.

7. Obgryzanie paznokci – użyj systemu nagród

Odzwyczaj swoje dzieci przed obgryzaniem paznokci za pomocą systemu punktów i nagród. Za każdy dzień, w którym nie obgryzają paznokci, zdobywają punkt, a gdy mają uzbieraną ustaloną liczbę punktów, możesz dać im nagrodę.

To nie musi być nagroda związana z dużym wydatkiem. W rzeczywistości może to być wycieczka do kina, przejażdżka rowerem lub cokolwiek przyjdzie ci do głowy. To świetny sposób na spędzanie czasu z dziećmi, jednocześnie odstawienie tego złego nawyku.

Zmiana jakiegokolwiek nawyku wymaga czasu. Bądź cierpliwy i pilnuj swojego dziecka na każdym kroku. Pamiętaj, że ważne jest, aby czuło się przez ciebie wspierane i kochane. Jeśli podejrzewasz że dziecko obgryza paznokcie w reakcji na stres i lęki- udaj się z nim na terapię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.