Styl Coquette: o co chodzi w tym trendzie?

Poznaj styl Coquette, który dominuje w wyszukiwarkach TikTok i Pinterest i obejmuje klasyczne elementy vintage.
Styl Coquette: o co chodzi w tym trendzie?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2023

Powrót do koronek i falbanek z epoki wiktoriańskiej w połączeniu z elementami takimi jak baleriny czy długie białe pończochy… Akcentowanie kobiecości, elegancji i dziecinności to centralna oś stylu Coquette, który stał się popularny wśród młodych kobiet i nastolatków pokolenia Z.

Jego wdrożenie wymaga stroju, takiego jak długie sukienki z koronką, kwiecistymi nadrukami i perłowymi naszyjnikami. Powraca również do wytworności dam z XIX wieku, ale jednocześnie szuka prostoty i zakotwiczenia w nowoczesności. W tym artykule opowiemy Ci o nim wszystko.

Czym się wyróżnia styl Coquette?

Dosłowne znaczenie trendu Coquette Aesthetic to „estetyka kokietki”. Dlatego tematem przewodnim jest piękno, delikatność i wszystko to, co cieszy oko . Jako styl vintage, przywołuje detale z przeszłości – niektóre z nich stały się dość ekscentryczne, a inne nigdy nie wyszły z mody. Na przykład widoczne koronki, falbany, wykroje i kokardy do włosów są dość popularne w tym trendzie.

Coquette narodził się ze stylu estetycznego, który również nawiązuje do vintage, ale stał się popularny bliżej drugiej połowy XX wieku. W estetyce Coquette dominuje klasyczna koncepcja piękna, romantyzmu i miłości.

Chociaż ten trend podkreśla kobiecość, robi to z tradycyjnej perspektywy, ponieważ obfituje w róż i biel, a także pastelowe odcienie. Ponadto wiąże się z etapem młodości i dojrzewania, zbliżając się do stylów znanych jako Soft Girl lub Lolita.

Jak zdobył popularność?

Podobnie jak wiele obecnych trendów, młodzi ludzie spopularyzowali go za pośrednictwem sieci społecznościowych, zwłaszcza Instagrama i TikToka. Jeśli chodzi o modę, nie można też ignorować tego, co dzieje się na Pintereście, stronie specjalizującej się w sztuce, dekoracjach i ubraniach.

Przypadek Coquette Aesthetic pojawił się jako styl podrzędny ogólnego trendu Aesthetic.

Jest to jednak stylizacja zakorzeniona również w innej sieci społecznościowej: Tumblr. Tam na początku 2010 roku wiele młodych kobiet zaczęło przyswajać sobie styl Lolita w nawiązaniu do twórczości Vladimira Nabokova. W krajach takich jak Chiny, Japonia i Korea Południowa, styl w wielkim impetem dodał szczegóły, takie jak kolor czerwony i wyraźny makijaż.

Jeśli chodzi o aspekt wizualny, odniesieniem mógł być również trend dekoracyjny Shabby Chic, ale z podobieństwami do Coquette, zwłaszcza pod względem wyrafinowania i palety kolorów.

Obecnie trend Coquette Aesthetic ma już ponad 300 000 postów na Instagramie i prawie 2 miliardy wyświetleń na TikToku.

Ubrania i akcesoria w stylu Coquette

Od 2021 roku rozwój i połączenie eleganckich trendów vintage zaowocowało pojawieniem się stylu Coquette. Delikatne detale współistnieją tu z kolorami, dodatkami, a nawet przedmiotami nawiązującymi do kruchości. Najczęściej używane są następujące ubrania:

Sukienki

Jeśli ktoś spojrzy na obrazy z XIX wieku – zwłaszcza te z wyższych sfer – znajdzie bardzo charakterystyczne stroje. Długie, z koronką, wieloma zakładkami, halkami i wstążkami. Trend Coquette dąży do powrotu do typowej elegancji epoki wiktoriańskiej, nie zaniedbując przy tym haftów, kwiecistych nadruków i koronek.

Dominująca gama kolorystyczna to biel i beż. Jasnobrązowy, różowy i szary również wchodzą w zakres trendu. Co ważne, nie odbiegają od pastelowych tonacji, czyli delikatnych i jasnych barw.

Jako odzież alternatywną proponuje się również satynowe sukienki, te z kwiecistymi nadrukami, a nawet kardigany, zwłaszcza te z odkrytymi ramionami. Tiulowe sukienki z brokatem i przezroczystymi elementami również dobrze wpisują się w modę Coquette.

Włosy

Fryzury mogą być bardzo różnorodne i można nosić zarówno rozpuszczone włosy, jak i spięte do góry. Jest jednak jeden element, którego obecność bezpośrednio nawiązuje do stylu Coquette: wstążka do włosów. Wraz z kokardkami ten element może również występować w niektórych detalach sukienek.

Obuwie

Istnieją dwie opcje butów, które idealnie pasują do stylu. Z jednej strony kozaki, typowe dla bardziej codziennego użytku. Z drugiej strony płaskie czółenka dobrze wpisują się w trend Lolita.

Druga opcja jest nieco bardziej odważna, ponieważ pozwala na dodanie białych i długich pończoch. Każdy but Coquette powinien pozwalać na użycie rajstop i skarpetek z koronką lub haftem.

Akcesoria i szczegóły

Strój w stylu Coquette można uzupełnić serią dodatków i biżuterią. W rzeczywistości włączenie pereł do bransoletek lub naszyjników jest jednym z głównych szczegółów wyróżniających. Wśród możliwych akcesoriów są następujące:

  • Guziki. Zapinane na guziki i obszyte koronką koszule przywołują elegancję dawnych sukienek.
  • Perły. Jest to jeden z podstawowych szczegółów stylu Coquette. Można je zobaczyć w pierścionkach, kolczykach, naszyjnikach, a nawet w niektórych ubraniach.
  • Falbanki. Ten element, typowy dla hiszpańskich strojów flamenco, wkomponowany jest w rękawy, spódnice czy koszule jako bardzo charakterystyczny detal.
  • Rękawiczki. Niektóre osoby decydują się na koronkowe rękawiczki, które dodają elegancji ich strojom.

Przykłady stylu Coquette

Jak każda moda, styl Coquette nie ogranicza się do ubrań i akcesoriów, ale obejmuje ogólną estetykę wizualną. Niektóre celebrytki, które go stosują, stanowią inspirację do poszukiwania i dostosowywania do osobistych preferencji. Wśród celebrytów oddanych stylowi, jest aktorka Elle Fanning.

Ponadto niektóre postacie filmowe stanowią niezapomniane odniesienia do stylu Coquette. Pomyślmy na przykład o Ninie, bohaterce filmu Czarny łabędź, granej przez Natalie Portman. Ze swoim młodzieńczym wyglądem baletnicy jest wyraźną inspiracją dla tej mody.

Również elegancja pokazana przez Kirsten Dunst w postaci Marii Antoniny w filmie z 2006 roku eksponuje najbardziej atrakcyjne detale zamierzone przez styl.

Styl Coquette to idealny trend na imprezy

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać pretensjonalna i przesadzona, moda na sukienki vintage i estetykę kokietki zalewa sieci społecznościowe. Zarówno w publikacjach, jak i w wyszukiwaniach, Coquette stał się jednym z centralnych wariantów w szerokim zakresie stylu estetycznego.

W tym przypadku ważne jest skupienie się na szczegółach, które odwołują się do historii i wyolbrzymienia klasycznych elementów kobiecości. Noszenie stroju w tym stylu to elegancki i przyciągający wzrok sposób na bycie modną, co czyni go doskonałym wyborem na imprezy lub wydarzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.