Styl estetyczny: co to jest i jak można go wdrożyć?

Pokolenie Z zalało media społecznościowe estetyką, która łączy ze sobą elementy vintage i nowoczesne. Dowiedz się, jak rozpoznać styl „estetyczny” i jak zastosować go zarówno w swoim ubiorze, jak i w domowych dekoracjach.
Styl estetyczny: co to jest i jak można go wdrożyć?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2023

Pastelowe kolory, koszule w kratę, fryzury do ramion oraz jasne i harmonijnie urządzone pokoje. Chociaż opisy te zdają się mieć ze sobą niewiele wspólnego, wszystkie są częścią trendu znanego jako styl estetyczny, wszechstronnej mody, która obejmuje znacznie więcej, niż tylko sposób ubierania się.

Termin estetyka jest powiązany z pięknem, harmonią i wszystkim, co jest atrakcyjne dla oka. W tym szerokim zakresie możliwości określenie granic stylu jest złożone. Mimo to istnieją pewne cechy, które muszą być obecne, aby zaistniał styl estetyczny.

Dowiedz się, jak wdrożyć ten wyjątkowy trend, który łączy w sobie elementy retro i nowoczesne przy doborze odzieży, projektowaniu pomieszczeń i w ogólnej dekoracji.

Czym jest styl estetyczny?

Styl estetyczny to trend szeroko przyjęty przez młodzież i dorosłych kojarzonych z pokoleniem Z – czyli grupą osób urodzonych w latach 1993-2001. Stał się popularny za pośrednictwem sieci społecznościowych, takich jak Pinterest, Instagram i TikTok. Są to serwisy, na których powszechne są filmy, obrazy i stroje utożsamiane z estetycznym stylem.

Moda ta wykracza jednak poza sam sposób ubierania się. Składa się ze stylu życia, który obejmuje akcesoria, dekoracje i profile cyfrowe. Termin „estetyka” kojarzy się ze wszystkim, co prezentuje wizualną harmonię. Sztuka, naturalne piękno i wszystko, co miłe dla oka, są podstawą tej mody.

Niezależnie od tego, czy wynik jest bliższy elegancji, czy też bardziej miejskiemu wyglądowi, można go zastosować z wieloma ubraniami i w różnych połączeniach. Styl estetyczny to szerokie uniwersum, które można łatwo dostosować do osobistych preferencji.

Jest tak do tego stopnia, że dodatkowo dzieli się go na wiele kategorii, niektóre związane z gotykiem, inne z grunge’em, a jeszcze inne z popem lat 90.

Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego artykułu: Czym jest etyczna i zrównoważona moda i jak ją wdrożyć?

Czym jest styl estetyczny?
Styl estetyczny może być realizowany zarówno w odzieży, jak i dekoracji wnętrz.

Styl estetyczny – skąd pochodzi?

Mówić o estetyce to wchodzić w historyczną kategorię filozoficzną. Artykuł w Sophia, czasopiśmie filozoficznym Politechniki Salezjańskiej w Ekwadorze, sugeruje, że estetyka podejmuje trudny problem piękna i jego związek z przedmiotami artystycznymi, naturą oraz samym człowiekiem.

Jednak w modzie młodzi ludzie przyjęli termin estetyka na określenie stylu, który oscyluje między stylem vintage a nowoczesnym. W ostatnich latach portale takie jak Pinterest i TikTok są wręcz zalewane wynikami związanymi z tym terminem.

Jego pochodzenia można doszukiwać się w modzie vintage z lat 80. i 90., aczkolwiek występuje on w połączeniu z elementami współczesnymi. To jest powód, dla którego nie uważa się go za styl w 100% vintage.

Wielu uważa, że styl estetyczny po raz pierwszy pojawił się w sieci społecznościowej Tumblr. Osoby, które go zastosowały, zaczęły mieszać stroje z dawnych dziesięcioleci z nurtem gotyckim i nowoczesnymi detalami.

Jak stosować styl estetyczny w ubiorze

Z wyżej wymienionych elementów wyłonił się trend, który wyraża się w różnych obszarach, choć swoje centralne miejsce ma w ubiorze, fryzurach i w makijażu.

Styl estetyczny łączy koszule w kratę z workowatymi spodniami, sportowymi butami i błyszczącymi dodatkami. Poza podkategoriami, które posiada, następujące elementy są uniwersalne:

Góra

Aby dobrać górną część odzieży w estetycznym stylu, możesz zdecydować się na elementy, takie jak bluzy oversize oraz standardowe lub krótkie topy (jeśli pogoda na to pozwala). Jeśli chcesz zgrać swój strój z estetyką grunge, bardzo dobrze wpisują się w ten trend koszule w kratę lub koszule z długim rękawem.

Dół

Istnieje duża różnorodność odzieży, którą można zastosować w ramach estetycznego stylu. Jeśli chodzi o spodnie, szeroko stosowane są dżinsy z szerokimi nogawkami lub joggery, ponieważ są one luźne. Spodnie motocyklowe są również powszechne, jednak są one znacznie ciaśniejsze. Alternatywnie można zdecydować się również na spódnice w kratę.

Obuwie i akcesoria

Obuwie, po jakie sięgniemy będzie zależeć od odzieży wybranej na górne partie. W nurcie estetycznym dużą popularnością cieszą się sneakersy takie jak Jordan czy Air Force 1.

Aby uzyskać bardziej formalne opcje, można dołączyć buty na platformie. Jeśli chodzi o dodatki, głównymi bohaterami są torebki bagietki, oraz naszyjniki, paski i wysokie pończochy.

Styl grunge, indie i styl vintage mieszają się z pewnymi ubraniami i kolorami, aby uzyskać styl estetyczny.
Styl estetyczny zastosowany w odzieży różni się w zależności od podtypu (gotyk, grunge, pop itp.).

Fryzura

Włosy są jednym z głównych aspektów tego trendu. Ogólna zasada jest taka, że długość nie powinna wychodzić poza ramiona. W tym zakresie włosy można nosić luźno, w warkoczach, upięte lub w kokach. Podobnie jak w innych szczegółach, priorytetem są kolory pastelowe, więc farbowanie niektórych pasm na szaro lub różowo bardzo dobrze wpasowuje się w styl.

Makijaż i sieci społecznościowe

W makijażu styl estetyczny pokazuje swoją różnorodność i otwartość, ponieważ można go dostosować do wybranego podgatunku. Można zastosować makijaż bardziej naturalny lub zdecydować się na odważniejszy eksperyment stylizacyjny.

W swoich profilach społecznościowych, miłośnicy tego stylu używają bardzo dużo ikonek emoji Nieco przesadzone filtry na twarzy i korzystanie z edytorów takich jak PicsArt królują w trendach estetycznych Instagrama, TikToka i Pinteresta. Zadbano również o tła, które mogą obejmować gotyckie biblioteki, plisowane zasłony czy biurka z notatnikami i markerami w pastelowych tonacjach.

Styl estetyczny i jego różne kategorie

Rozległość i różnorodność tego nurtu doprowadziła do powstania licznych podkategorii. Tak wielu, że pewien użytkownik Tumblr, sieci, w której powstał ruch, stworzył całą encyklopedię, aby je opisać. Oto niektóre z najważniejszych:

  • Indie. Styl skupia się na brązowej gamie kolorystycznej, na pierwszym miejscu stawia tkaniny dżinsowe i wysoki stan.
  • Art Hoe. To jedna z najczęściej noszonych stylizacji w tym trendzie, w którym priorytetem są nadruki tie-dye, rajstopy rowerowe i ogólna estetyka związana ze sztuką.
  • Space. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten skupiony jest na przestrzeni kosmicznej. W jego ramach często stosuje się ubrania w galaktyki i gwiazdy, z tłem kosmicznym lub logo NASA. Możesz zdecydować się na metaliczny brokat przypominający strój astronauty.
  • Minimalizm. Podgatunek ten znajduje zastosowanie w wielu gałęziach estetyki. W modzie jego centralne kolory są neutralne, pojawiają się też proste linie.
  • Vintage. Znaczna część obecnego poczucia estetyki wywodzi się z trendów lat 80. i 90. XX wieku. Aby postawić na styl vintage, możesz nosić dżinsowe spódnice, topy z golfem lub T-shirty z napisami.
  • Grunge. Przyjęcie stylu grunge w tym nurcie polega na wykorzystaniu słynnych koszul w kratę, które można łączyć z kabaretkami i podobnymi nadrukami. Szerokie ubrania w czerwonawych, białych i czarnych kolorach królują w estetycznym stylu grunge.
  • Coquette. Ta podkategoria charakteryzuje się antyczną, historyczną estetyką, z naciskiem na różowe i pastelowe odcienie. Stałym elementem tego stylu są kwiatowe nadruki, naszyjniki i kapelusze.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Czym jest moda cyrkularna i dlaczego jest trendem?

Styl estetyczny w dekoracji

Charakteryzujące ten trend pojęcie piękna można przenieść również na harmonijną dekorację wnętrz. Ogólnie rzecz biorąc, estetyczne pokoje to dobrze oświetlone przestrzenie z girlandami i neonami. Nie brakuje tam naturalnych elementów, takich jak drewniane meble i rośliny.

Ponadto wyróżnia się wkomponowaniem detali nawiązujących do vintage, takich jak gramofony czy staromodne obrazki. Jeśli chodzi o kolory ścian, mebli i tkanin, głównym zakresem barw powinny być delikatne i pastelowe odcienie. Na przykład różowy, beżowy, brązowy, a nawet jasnoniebieski.

Styl integrujący i adaptacyjny

Na koniec należy podkreślić, że styl estetyczny jest bardzo elastyczny i zróżnicowany, ponieważ obejmuje sobą wiele podkategorii i artystycznych nurtów. Wielu specjalistów przekonuje, że można go eksponować w różnych obszarach, takich jak dekoracja, odzież, a nawet profil cyfrowy. Ważną kwestią jest dopasowanie stylu osobistego do jednej ze stylistycznych kategorii.

Istnieje wiele odniesień w modzie, muzyce i sieciach społecznościowych, które wysuwają styl estetyczny na pierwszy plan. To świetne źródło inspiracji. Podglądaj profile aktorów, artystów, projektantów, a nawet bohaterów filmów i seriali. Szukaj pomysłów, wdrażaj je w życie i ciesz się estetycznym stylem każdego dnia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.