Czym jest etyczna i zrównoważona moda i jak ją wdrożyć?

Na początku wybór zrównoważonej i etycznej mody może wydawać się przytłaczający. Pamiętaj jednak, że jest to zmiana życiowa, więc powinna być wdrażana stopniowo.
Czym jest etyczna i zrównoważona moda i jak ją wdrożyć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kupowanie ubrań wykracza poza zwykłą transakcję handlową. Dla wielu chodzi o bycie na bieżąco z modą, a nawet może być postrzegane jako działanie terapeutyczne, mające na celu zdobycie pewności siebie. Jednak są również tacy, którzy próbują wyważyć swoja postawę w ramach tych aspektów. Tym właśnie charakteryzuje się zrównoważona moda, która wyraźnie rządzi się etyką.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że zrównoważona moda ma swoje przeciwieństwo, którym jest tak zwana szybka moda. Chodzi o to niedrogie, niskiej jakości ubrania, buty i akcesoria, które starają się imitować modne modele. W większości wykonane są też z materiałów syntetycznych w ramach pracy “na czarno”.

Czynniki te pozwalają ich producentom na produkcję na dużą skalę i w szybki sposób. W tym artykule pokażemy jednak czym jest zrównoważona i etyczna moda.

Czym jest etyczna i zrównoważona moda?

To moda, która szanuje planetę. Słowo „zrównoważona” wiąże się z pochodzeniem artykułu, jego produkcją, sprzedażą i użytkowaniem do końca jego okresu użytkowania.

Z drugiej strony, termin etyczna odnosi się do zachowań i decyzji ludzi i marek w odniesieniu do korzyści lub szkód, jakie odzież przynosi ludziom i otoczeniu środowiskowemu.

Może się wydawać, że odpowiedzialność spada wyłącznie na producentów i marki, ale to nie do końca prawda. Jako konsumenci odpowiadamy za pewne istotne decyzje i obowiązki. Na pierwszym miejscu stoi poinformowanie się przed zakupem produktu; na drugim natomiast kupowanie w sposób zrównoważony.

Szybka moda generuje ogromne ilości odpadów, które szkodzą środowisku i nie pozwalają na ponowne wykorzystanie materiałów.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Poznaj czynności, które zanieczyszczają środowisko

Zrównoważona i etyczna moda – jakie nawyki mogę wdrożyć?

Ważne jest, aby jasno powiedzieć, że do tej pory nadal nie ma produktu z dziedziny mody, który byłby w 100% zrównoważony. W końcu, aby go wykonać, trzeba użyć pewnych nieodnawialnych zasobów. Jednak nawet w obecnych okolicznościach istnieją opcje lepsze niż inne.

Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, to sporządzić krótką listę, na której uwzględnisz swoje niepodlegające negocjacjom warunki. Mając to na uwadze, powinnaś zbadać, co rynek oferuje dla Ciebie; na przykład produkty wegańskie, bez plastiku i bez produktów odzwierzęcych. Możesz również dowiedzieć się o surowcach i warunkach pracy dotyczących danego artykułu.

Na początku możesz nie osiągnąć wszystkich założeń z listy, ale pamiętaj, że jest to zmiana, która wymaga czasu. Rób to stopniowo.

Możesz zacząć od prostych przedmiotów, takich jak szczoteczka do zębów. A może kupisz zrobioną z bambusa? Wprowadzaj zmiany krok po kroku. Resztę zrobisz intuicyjnie, aż zdobędziesz doświadczenie.

Inne środki do wdrożenia w ramach zrównoważonej i etycznej postawy

Ważne jest, aby wiedzieć, że zanim wyślesz coś na wysypisko, istnieją inne opcje dla tego przedmiotu. Wszystko można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi.

  • Nie zapominaj, że jest to ciągły proces uczenia się. Wszystko sprowadza się do próbowania nowych rzeczy i znajdowania tych, które w zrównoważony sposób sprawią, że poczujesz się komfortowo.
  • Możesz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby zachęcić innych do przyłączenia się do zrównoważonej i etycznej mody.
  • Nie daj się przytłoczyć. Pamiętaj, że to nie wyścig, chodzi o zmianę życia. Pamiętaj, że każda praktyka się sumuje.
  • Warto to powtórzyć. Dzięki temu będziesz kupować mniej. Nie chodzi o noszenie ubrań, dopóki się nie zużyją, ale o ich dobre wykorzystanie. Po tym, jak wypełnią swój cykl, nie wyrzucaj ich; przemyśl, jak wykorzystać je na nowo.
  • Myśl strategicznie. Twórz stroje z powtarzalnymi ubraniami lub w minimalistycznym stylu. To pozwoli ci kupować mniej. Możesz także sporządzić listę przedmiotów, które chciałabyś mieć w swojej szafie, a które możesz nosić na różne sposoby. Zadaj sobie pytanie, aby podjąć decyzję: czy to konieczność, czy zrównoważony luksus?
  • Staraj się kupować od rzemieślników lub ludzi, którzy podążają za tym stylem. Społeczności te w większości działają zgodnie z etycznymi i zrównoważonymi zasadami.
  • Masz w szafie coś, co wymaga naprawy? Zrób to. Nie wyrzucaj tej rzeczy. Zanieś do szewca lub krawcowej. Inną opcją jest zdobycie praktycznej wiedzy i samodzielne wykorzystanie nici i igły.
  • Dowiedz się, jak prawidłowo prać ubrania. Należy pamiętać, że znaczna liczba ubrań została wyrzucona, ponieważ nie została odpowiednio wyprana.
Jeśli odpowiednio wypierzesz ubrania, będą służyć dłużej, a Ty zmniejszysz wydatki i marnotrawstwo w tym aspekcie. 

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak dbać o środowisko w domu?

Zrównoważona i etyczna moda to życiowa decyzja

Podczas produkcji odzieży, akcesoriów i obuwia w grę wchodzi wiele czynników. Obejmuje to surowce, pracę, odpady tekstylne i chemiczne oraz zużycie wody i energii, żeby wymienić tylko kilka z nich. Kluczową informacją jest to, że każdy z nich ma znaczący wpływ na środowisko.

Właśnie wtedy musimy zdać sobie sprawę, że nie tylko to, co jemy, ma wpływ; to samo dotyczy ubrań, które nosimy. Od nas zależy zmniejszenie naszego śladu węglowego.

Ostatecznie musimy odejść od nawyków, które przyczyniają się do zanieczyszczenia i szkód w środowisku, takich jak szybka moda. Zacznijmy nadawać rzeczom drugie życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.