Domowe zacisze - nowy trend i płynące z niego korzyści

Dowiedz się o trendzie w dekoracji, który ma na celu poprawę przestrzeni życiowej w celu uzyskania maksymalnej satysfakcji i komfortu.
Domowe zacisze - nowy trend i płynące z niego korzyści

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2023

Nie ma to jak powrót do domu po dniu spędzonym na odpoczynku i relaksie. Dlatego każdy dom powinien być przestrzenią, w której członkowie rodziny będą czuli się komfortowo, bezpiecznie i swobodnie. W związku z tym pojawił się nowy trend, który ma na celu zwiększenie tego uczucia przyjemności i dobrego samopoczucia. Czy wiecie, na czym polega domowe zacisze?

Przy urządzaniu domu tradycyjnie brano pod uwagę wiele czynników związanych z funkcjonalnością i estetyką. Jednak w ostatnich latach przyjęto style dekoracji, których celem jest promowanie dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego. W tym sensie domowe zacisze ma ciekawą propozycję. Tutaj opowiemy Ci o tym wszystkim.

Domowe zacisze – na czym polega

Domowe zacisze to jeden z trendów dekoracyjnych, który zyskał na sile w 2022 roku i z pewnością będzie kontynuowany w nadchodzących latach. Ma swoją inspirację w uważności, metodzie, która ma na celu ćwiczenie uważności, w cieszeniu się tym, co tu i teraz. Chodzi o pełną świadomość tego, co nas otacza i ma na celu promowanie spokoju i dobrego samopoczucia.

Według instytucji St. Hutt Center „domowe zacisze” oznacza „poczucie bezpieczeństwa, kontroli i pewności, które towarzyszy posiadaniu miejsca, które można nazwać domem. Chodzi o tę radość, która wspiera wyrażenie „home, sweet home”. To przestrzeń, w której możemy być sobą, mieć prywatność i nasze najcenniejsze przedmioty, a także najlepsze wspomnienia i naszych bliskich.”

Przeczytaj również: Najbardziej polecane sukulenty do dekoracji domu

Ten nowy trend ten ma na celu zwiększenie poczucia dobrego samopoczucia, relaksu, spokoju i bezpieczeństwa w przestrzeniach mieszkalnych. Chodzi o to, aby dom stał się oazą spokoju i komfortu, która pozwoli nam uwolnić się od stresu i poczuć się całkowicie swobodnie i komfortowo.

Domowe zacisze stosuje się w dekoracji, aby poprzez elementy, kolory i kształty, które składają się na dom, generowane były harmonijne przestrzenie, które generują poczucie przytulności i spokoju.

Domowe zacisze
Domowe zacisze proponuje udekorowanie domu naturalnymi elementami, które inspirują do relaksu i wyciszenia.

Korzyści z bycia w domu

Domowe zacisze wiąże się z kilkoma korzyściami. Przede wszystkim jasne jest, że poczucie komfortu i cieszenie się przestrzenią jest czymś pozytywnym. Posiadanie środowiska, w którym można czuć się bezpiecznie, komfortowo i być zrelaksowanym, sprzyja dobremu wypoczynkowi, odprężeniu i pomaga zredukować poziom stresu.

Z drugiej strony mając dom zaprojektowany z myślą o komforcie i prawidłowym funkcjonowaniu, dużo łatwiej jest zadbać o zdrowie. Elementy sprzyjające ergonomii, odpoczynkowi i relaksowi przyczynią się do utrzymania dobrego stanu fizycznego i psychicznego.

Tak więc jest to styl dekoracji, w którym dba się o szczegóły związane z temperaturą, wilgotnością, zapachami i dźwiękami. Dlatego wykracza poza estetykę.

Zobacz też: Tapeta geometryczna – jak zastosować ją w dekoracji domu

Wskazówki dotyczące zastosowania tego stylu dekoracji

Domowe zacisze jest ściśle powiązane z innymi modnymi stylami. Niektóre z czynników, które mu towarzyszą, są następujące:

  • Ciepły minimalizm.
  • Zastosowanie neutralnych, ale przytulnych kolorów.
  • Przyjęcie naturalnych i zrównoważonych materiałów.
  • Obecność natury w domu.
  • Dobre oświetlenie.

Oto kilka wskazówek, jak zastosować domowe zacisze w swoim domu i czerpać z niego korzyści.

Dbaj o porządek i czystość

„Miejsce na wszystko i wszystko na miejscu” to jedno z haseł, które najlepiej pasowałoby do domowego zacisza. Uporządkowane, czyste i funkcjonalne przestrzenie generują dobre samopoczucie u tych, którzy z nich korzystają. Nie ma to jak dotarcie do zrównoważonego i harmonijnego miejsca, które ładnie pachnie, jest wolne od brudu i pozwala nam wygodnie wykonywać zadania, na które mamy ochotę.

Kiedy jednak są one nasycone, zagracone i pełne brudnych obszarów, ludzie często doświadczają uczucia przytłoczenia i chaosu. Bałagan może przyczyniać się do stresu i zmniejszać chęć powrotu do domu.

Wykorzystaj naturalne materiały i rośliny

Natura jest doskonałym sprzymierzeńcem w zmniejszaniu stresu i tworzeniu ciepłych, relaksujących i estetycznych środowisk. Czasopismo naukowe Journal of Physiological Anthropology donosi, że rośliny domowe pomagają zmniejszyć stres, ponieważ sprzyjają redukcji kortyzolu. Ponadto pozytywnie wpływają na dobre samopoczucie.

Rośliny z pewnością uczynią każde miejsce bardziej przytulnym. Podobnie kwiaty dodają koloru przestrzeniom i tworzą atmosferę bardziej przyciągającą wzrok. Nie wspominając już o tym, że niektóre z nich pochłaniają wilgoć i oczyszczają powietrze.

Z drugiej strony wygodnie jest też korzystać z materiałów naturalnych, ponieważ są one bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska. Drewno, bambus, szkło, len, bawełna i fique to tylko niektóre z nich. W każdym razie należy unikać plastiku.

Kupuj funkcjonalne i ergonomiczne meble

Wybierając meble i przedmioty, które staną się elementem wyposażenia i dekoracji Twojego domu, należy koniecznie wziąć pod uwagę ich funkcjonalność. Oznacza to, że muszą odpowiadać na potrzeby domowników.

Na przykład, projektując gabinet lub miejsce do pracy, należy wybrać krzesła, biurka i sofy, aby promować dobrą postawę i ergonomię. W ten sposób telepraca i wirtualna nauka będą przyjemniejsze.

To samo dotyczy łóżek i innych mebli. Powinny być dobrane w taki sposób, aby ułatwiały i uprzyjemniały życie. Dawno minęły czasy, kiedy ludzie kupowali ładne i piękne meble, ale nie dawało to większego komfortu.

Jeśli chodzi o pokoje dziecięce, wybierz bezpieczne i wygodne meble, które sprawią, że będzie się w nich chciało przebywać.

Użyj elementów naładowanych emocjonalnie

Przy urządzaniu domu należy pamiętać, że elementy muszą łączyć się na poziomie emocjonalnym z jego mieszkańcami. Jeśli chcesz, aby dom wyglądał jak dom, musisz mieć przedmioty, które lubisz i które czujesz, że są Twoje.

Umieszczenie rodzinnego zdjęcia, pamiątki z podróży czy prezentu od bliskiej osoby to dobry sposób, aby poczuć ciepło domowego ogniska.

Wzmocnij swoje zmysły

Jednym ze sposobów na uczynienie przestrzeni bardziej komfortową jest stworzenie atmosfery, która zachwyca zmysły. Pod tym względem posiadanie dobrego aromatyzatora jest niezbędne. Możesz umieścić dyfuzor zapachowy z olejkami eterycznymi lub użyć wybranych perfum.

Dobrym pomysłem jest również posiadanie kocyków, poduszek czy elementów, które mają przyjemną fakturę i zapraszają do odpoczynku. Nie ma to jak wrócić do domu w deszczowe i zimne popołudnie i owinąć się kocem, aby obejrzeć telewizję lub po prostu się zdrzemnąć.

Dyfuzor
Zastosowanie dyfuzorów zapachowych jest dobrym uzupełnieniem tworzenia bardziej harmonijnych środowisk.

Uwzględnij opinie wszystkich domowników

Nie zapominaj, że domowe zacisze polega na poprawie dobrego samopoczucia i komfortu po powrocie do domu. Każda przestrzeń powinna więc sprawiać wrażenie miejsca przyjemnego i bezpiecznego dla każdego. Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w wystroju najlepiej skonsultować się z pozostałymi członkami rodziny. Dobrym pomysłem może być burza mózgów. Warto też zapoznać się z różnymi dostępnymi opcjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.