Dyfuzor zapachowy - jak samodzielnie zrobić go w domu

Domowy dyfuzor zapachowy tworzy przyjemną atmosferę, pozytywnie wpływając na zdrowie. Dowiedz się, jak go zrobić tutaj.
Dyfuzor zapachowy - jak samodzielnie zrobić go w domu
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2023

Jak miło jest przebywać w pokoju, w którym dominuje przyjemny zapach. To właśnie podstawowe zadanie urządzenia, jakim jest dyfuzor zapachowy. Co ciekawe, można go wykonać samodzielnie, aby przybrał formę rękodzieła. Wykracza ono poza dekorację i stanowi użyteczne narzędzie dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

To prawda, że sklepy oferują setki modeli dyfuzorów. Niektóre z funkcjami pozwalającymi dostosować poziom rozpylania lub połączone ze światłami. Ale złożenie urządzenia z elementów, które na pewno masz w domu, jest bardziej ekonomiczne, efektywne i przyjazne dla środowiska. Czytaj dalej, aby poznać jeden ze sposobów domowej produkcji tego urządzenia. Opisujemy też korzyści, jakie daje jego używanie.

Jak działa dyfuzor zapachowy?

Dyfuzor zapachowy to system przeznaczony do rozprowadzania zapachów w pomieszczeniach zamkniętych. Pracuje z pałeczkami, które w przeciwieństwie do kadzidełek czy lamp nie muszą być zapalone. Wyróżnia się naturalnością, pomijając przy tym stosowanie chemikaliów i innych środków, które powodowałyby zanieczyszczenie środowiska.

Tworzenie urządzenia jest proste. Mając niewiele materiałów, możesz go wykonać bez niczyjej pomocy. Butelka, olejki i sztyfty to wszystko, czego potrzebujesz, aby zadziałało.

Ten rodzaj odświeżacza powietrza działa, gdy patyczki wchłaniają esencje i wyrzucają je w powietrze. Po odparowaniu substancje wydzielają zapach i odświeżają powietrze.

Komercyjny dyfuzor zapachowy
Komercyjne wersje dyfuzorów mają dodatkowe funkcje, w zależności od marki produktu.

Domowy dyfuzor zapachowy – korzyści

Posiadanie dyfuzora zapachowego ma zalety związane z dobrym samopoczuciem fizycznym i emocjonalnym. Wskazuje na to publikacja międzynarodowej sieci pokojów relaksacyjnych AIRE Ancient Baths.

W artykule czytamy, że dzięki aktywnym związkom olejków eterycznych ludzie łatwiej osiągają stan odprężenia. Nawiązują do tego, że aromaterapia to technika upiększająca i pielęgnacyjna, rozumiana również jako medycyna komplementarna.

W innej recenzji udostępnionej przez Ámbito Farmacéutico wyjaśniono, że krople olejku eterycznego są uwalniane do atmosfery i docierają do nosa. Tam receptory węchowe są aktywowane i wysyłają bodźce czuciowe do mózgu.

Na poparcie UFPE Online Nursing Journal ujawniło badanie, w którym ciśnienie krwi wykazało skuteczną redukcję podczas sesji masażu z olejkami eterycznymi i aromaterapią. W tej samej kolejności w analizowanej grupie zmniejszał się niepokój i stres.

Dyfuzory zapachowe pomagają wyciszyć się, poprawić zdrowie fizyczne, oczyścić powietrze i poprawić nastrój.

Przeczytaj również: Waporyzatory i nawilżacze: czym się różnią?

Sposób na wykonanie domowego dyfuzora zapachów

Skuteczność dyfuzora zapachowego polega na odpowiednim doborze zapachów oraz narzędzi do jego wykonania. Wybierając sztuczne balsamy, ryzykujesz wdychanie toksycznych substancji.

Z drugiej strony, robiąc własny dyfuzor, wiesz, że urządzenie jest bezpieczne. Zobacz więc, jak możesz go wykonać samodzielnie.

Potrzebne materiały

  • Alkohol
  • Olej bazowy
  • Olejki eteryczne
  • Drewniane patyczki, rattan, bambus lub gałązki drzew
  • Szklany pojemnik o wysokości od 12 do 25 centymetrów z wąskim otworem

1. Połącz oleje z alkoholem

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przygotowanie esencji. Aby to zrobić, umieść 60 mililitrów neutralnego oleju i taką samą ilość wody w misce. Dodaj kilka kropel spirytusu lub wódki. Te płyny pomagają sztyftom łatwo wchłonąć olej.

Alkohol można zastąpić perfumami do ciała, ale muszą one być najwyższej jakości, aby mieszanina była jednorodna.

Uzupełnij 30 kroplami wybranego olejku eterycznego i wymieszaj. Jeśli zamierzasz używać ekskluzywnego dyfuzora naturalnych zapachów, nie używaj olejków mineralnych lub zawierających je perfum, ponieważ jest to pochodna ropy naftowej.

2. Przelej składniki do pojemnika

Zmieszane płyny przelej do szklanego pojemnika. Do tego celu doskonale nadają się butelki lub wazony ze szkła lub ceramiki o wąskiej szyjce. Jeśli otwór butelki jest szeroki, olej będzie bardziej wystawiony na działanie powietrza, co przyspieszy parowanie.

W przypadku pojemników przezroczystych umieść na dnie ozdobne kamienie. Poza funkcją dekoracyjną kamienie stabilizują patyczki.

3. Włóż patyczki

Umieść od 8 do 10 patyczków w pojemniku, układając je w kształcie wachlarza. Upewnij się, że patyczki nie są przechylone w tę samą stronę, ponieważ aromat będzie podążał tylko w jednym kierunku. Aby uzyskać większą skuteczność, użyj suchych, niezwiązanych, łuskanych pałeczek.

4. Odwróć patyki

Po godzinie w dyfuzorze patyczki stają się pachnące. Dobrze jest odwrócić je do góry dnem, aby nasiąkły obydwoma końcami. W ciągu jednego dnia patyczki zostaną dobrze nasączone płynem, a dom zostanie wyperfumowany.

Raz w tygodniu obracaj patyczki, aby nie wyschły. Po miesiącu stosowania dodaj kilka kropel olejków i alkoholu lub przygotuj nową mieszankę.

Olejki eteryczne
Zapachy, które wybierzesz, powinny być zgodne z tym, co zamierzasz osiągnąć. Każdy służy do innego celu.

Sekret olejków

Konkretny zapach nie sprawi, że dyfuzor będzie działał lepiej. Sekret polega na sprawdzeniu, które oleje przyczyniają się do odprężenia umysłu i promowania zdrowia fizycznego.

Na przykład eukaliptus, mięta pieprzowa i lawenda kojarzą się z redukcją napięcia, podczas gdy pomarańcza i jaśmin są zalecane do zwalczania niepokoju i stymulacji mechanizmów obronnych. Cytryna pomaga w oddychaniu i dostarcza dobrej energii do otoczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.