Tapeta geometryczna - jak zastosować ją w dekoracji domu

Praktyczność tapety dekoracyjnej to jej główna zaleta. Dzięki nieskończonej liczbie wzorów ta opcja wystroju wnętrz proponuje projekty dla każdego gustu.
Tapeta geometryczna - jak zastosować ją w dekoracji domu

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Dekoracyjne tapety otworzyły możliwości bardziej efektownych wzorów niż tradycyjne kwiaty i monochromatyczne płótna. Dzisiaj trendem stała się tapeta geometryczna używana do dekoracji ścian w małych przestrzeniach lub dużych pomieszczeniach.

Wykorzystując zaawansowane techniki drukowania, ten materiał oferuje szeroką gamę wzorów, które dają złudzenie frezowanych ścian, a nie przyklejonej tapety.

Osiągnięty efekt wyklucza użycie luster, obrazów i innych akcesoriów. Załamania tapety są piękne, innowacyjne a przy tym nie obciążają portfela. Zaraz powiemy Ci więcej na ten temat.

Tapeta geometryczna: źródło wielu alternatyw

geometryczny papier na ścianie
Tapeta geometryczna może całkowicie odmienić styl pomieszczenia.

We wszystkich przypadkach i odmianach tapeta geometryczna ma nadrukowane różne wzory. Jest dostępna w dowolnym rozmiarze do naklejenia na gładkie powierzchnie.

Niektóre modele mają lakierowane rzeźbione wypukłości lub powłokę winylową. Idealnie nadają się do naklejania, gdy ściana ma jakieś wady. Tego typu okleiny są odporne na wilgoć i ułatwiają czyszczenie.

Kolorowe lub jednokolorowe rysunki ożywią pomieszczenia, wprowadzając bardziej pogodny nastrój, ciepło i oryginalność. Ponadto zmniejszają inwestycję w naprawę ścian, ponieważ przyklejając tapetę, maskujesz zniszczenia bez konieczności uciążliwej pracy przy tynkowaniu i malowaniu.

Z drugiej strony tapeta geometryczna pozwala na swobodę zabawy kolorami i figurami, które całkowicie zmieniają wygląd domu. I nie musisz przy tym posiadać ogromnej wiedzy w zakresie urządzania wnętrz.

Obrazy geometryczne mogą być ciągłe lub w oddzielnych wzorach; mają wzmocnić lub kontrastować obszary w pomieszczeniu.

Tapeta geometryczna i zalety jej stosowania

Wykraczając poza efekt wizualny, jaki daje tapeta geometryczna, ten piękny materiał zapewnia korzyści od ekonomicznych po praktyczne. Weźmy pod uwagę następujące:

  • Łatwa do czyszczenia: innowacje w powierzchniach samoprzylepnych zapewniają możliwość zmywania za pomocą gąbki i neutralnego mydła. Poleca się je szczególnie w miejscach o ciągłym natężeniu ruchu, takich jak łazienki, schody czy kuchnia, ponieważ są bardziej narażone na szybkie zabrudzenia.
  • Zmniejsza wydatki: w porównaniu do nakładów na ewentualne naprawy i inne ozdoby tapeta geometryczna to doskonały nabytek. Magazyn Ars Bilduma donosi, że metoda ta oszczędza pieniądze, ponieważ wytapetowane ściany zachowują trwałość przez lata. Znacznie się to różni się od wydatków, których wymaga malowanie.
  • Zabawa przestrzenią: w zależności od projektu i kolorów, geometryczne nadruki optycznie poszerzają lub pomniejszają obszary. Jeśli użyjesz jasnych tonów, pokój wydaje się większy. Natomiast ciemne odcienie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. Ponadto ciepłe palety barw tworzą przytulną atmosferę. Podobnie łączenie wzorów z jasnymi kolorami dzieli przestrzeń i wyznacza obszary. A jeśli chcesz wydłużyć lub skrócić odstępy, przydatne są odpowiednio linie poziome i pionowe.

Może Cię również zainteresować: Dekorowanie domu wikliną: niezawodne pomysły

Tapeta geometryczna – opcje włączenia do dekoracji domu

Geometryczna tapeta świetnie pasuje do małych powierzchni, gdzie czasem trudno ustawić meble. Dostosowuje się również do przestronnych pomieszczeń, które wymagają wyjątkowego akcentu, aby oddzielić jakiś obszar od reszty. Tapety świetnie spełniają ten cel i pasują do dekoracji różnych wnętrz dzięki pomysłom opisanym poniżej.

Modernizacja kuchni i jadalni

Nowoczesne dekoracje w kuchniach i jadalniach często korzystają z geometrycznych tapet. Dzięki wypukłościom ich powierzchni można zastąpić konwencjonalne płytki ciekawymi i zabawnymi figurami.

Weź pod uwagę cechy charakterystyczne mebli, aby wybrać kontrastujące wzory. Na przykład kanciaste elementy pasują do tapety w kuliste wzory.

Upiększenie sypialni

Tapeta geometryczna może zdobić główną ścianę pokoju. W rzeczywistości geometryczną tapetą na całą ścianę można zastąpić wezgłowie łóżka.

Jeśli chodzi o wysokość arkusza, zależy to od Twojego gustu: od podłogi do sufitu lub tylko na fragmencie ściany. Ale wskazane jest, aby szerokość wykraczała poza końce łóżka, aby znalazło się w jej oprawie.

Wprowadza nastrój w gabinecie lub miejscu pracy

Obszary te wymagają szczególnej uwagi wizualnej. Doskonale nadają się do  tego tapety o połączonych geometriach, różnicach kolorystycznych i subtelnych odcieniach. Istnieją dziesiątki możliwości, ale zawsze chodzi o to, aby zapewnić komfort osobom, które będą korzystały z tych obszarów.

papier geometryczny
Wykorzystując swoją kreatywność, możesz wyróżnić tylko jeden sektor pomieszczenia.

Podkreślenie podłogi

Geometryczne kształty pomogą podkreślić drewno lub podłogi w neutralnych kolorach. W szczególności trójkąty i koła składają się na nowoczesny styl, który podkreśla cechy tapicerki jak również elegancję drewnianej podłogi.

Tło dla mebli

W zależności od swojego styl, regały, półki i narożniki pozwalają na wyklejenie geometrycznej tapety jako tła. Decyzja ta całkowicie zmienia ich wygląd, zwłaszcza jeśli chodzi o odrestaurowane sprzęty.

Aby zachować charakter mebla, oceń jego cechy i na ich podstawie dobierz tapety gładkie, wzorzyste i mocno lub lekko zdobione.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Skandynawska tapeta – jak jej używać w dekoracji wnętrz?

Rozważania na temat wyboru tapety do wystroju wnętrz

Wybór tapety wiąże się z pewnymi dodatkowymi czynnikami. Najpierw zapytaj o materiał i wykończenie. Oprócz wpływu na ceny, istotne jest to, czy jest odporna na wilgoć, czy można ją myć i czy nie wchłania zapachów.

Winyl jest jednym z preferowanych materiałów ze względu na swoją trwałość i na warstwę ochronną, którą można myć.

Po drugie, zapytaj o system przyklejania. Są tapety, które mają warstwę kleju z tyłu, inne wymagają uprzedniego nałożenia kleju na ściany.

Na koniec przed pójściem do sklepu zmierz przestrzeń do tapetowania, dzięki czemu  kupisz niezbędną ilość materiału. Ważne jest, aby zapytać doradcę w sklepie o długość tapety i porównać ze swoimi wymiarami, aby obliczenia się zgadzały, a projekt pasował do tego, co chcesz osiągnąć.

Tapeta geometryczna i ekologia

Produkcja tapet ma wpływ na środowisko, dlatego powszechnie promuje się odpowiedzialną konsumpcję. W związku z tym Zeszyty różnorodności biologicznej wzywają do uwzględnienia włókna celulozowego oraz procesów bielenia i produkcji.

Jeśli szanujesz te inicjatywy, możesz zrezygnować z materiałów wykonanych bez sztucznych atramentów lub konwencjonalnych klejów. Zamiast tego wybierze takie, których surowce i nadruk są całkowicie ekologiczne.

To może Cię zainteresować ...
Pionowy ogród – 4 pomysły na przemianę zwykłej ściany
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pionowy ogród – 4 pomysły na przemianę zwykłej ściany

Pionowy ogród może stać się w Twoim domu przyjemnym, osobistym akcentem. Przy odrobinie kreatywności będzie on z pewnością wyglądał zachwycająco.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.