Różowy — jakie jest znaczenie i zastosowanie tego koloru?

Kolor różowy nie jest zbyt często spotykany w przyrodzie, ale jego wpływ na społeczeństwo jest niepodważalny. Zobacz, jakie ma znaczenie!
Różowy — jakie jest znaczenie i zastosowanie tego koloru?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Różowy nie jest dominującym kolorem w przyrodzie. Jednak nie oznacza to, że w ogóle w świecie przyrody nie występuje. Kolor ten znajdujemy u zwierząt (świnie, flamingi i niektóre gatunki delfinów), w minerałach (kwarc różany, różowy szafir itd.) i oczywiście w różach. Sam kolor bierze swoją nazwę od róż w wielu językach, takich jak hiszpański. W poniższym artykule nauczymy Cię znaczenia i symboliki, jakie kryje różowy kolor.

Łacińskie słowa oznaczające róż to rosa i rosatus. Oba odnoszą się do koloru róż, których widmo jest mniejsze niż czerwień. Tymczasem w języku angielskim użycie utworu „różowy” w tym znaczeniu jest dokumentowane od XVII wieku. Jednak znaczenie koloru różowego można interpretować na podstawie kryteriów społecznych, psychologicznych i kulturowych.

Kolor różowy

Różowy kwiat
Chociaż jego reprezentacja w naturze jest stosunkowo rzadka, różowy służył jako inspiracja dla wielu symboli kulturowych.

Kolor ten można opisać jako mieszankę czerwieni i bieli. Posiada różnorodne odcienie. W rzeczywistości ma tak wiele tonów, że czasami można go pomylić z innymi kolorami. W związku z tym jego widmo może nakładać się na fiolet, pomarańcz, magentę, a nawet szarość.

Jak wspomnieliśmy, jest to stosunkowo rzadki kolor w naturze. Jednak niektóre gatunki kwiatów mogą pochwalić się tym pigmentem (w ostatnich dziesięcioleciach kwiat wiśni wyparł róże jako główny punkt odniesienia). Ponieważ nie jest to praktyczny odcień do kamuflażu, bardzo niewiele zwierząt jest różowych, chociaż możemy wspomnieć o flamingach, świniach, różowych delfinach, białych słoniach, różowych iguanach, kakadu czy salamandrach.

Różowy piaskowiec nie jest rzadkością w przyrodzie, dając początek takim krajobrazom jak Coral Pink Sand Dunes State Park i Park Narodowy Zion (niektóre obszary mogą wyglądać różowo w słońcu). Jezioro Hillier w Australii ma różowe wody ze względu na rodzaj zamieszkujących je glonów.

Kolor różowy i jego zastosowania

W tym sensie chcielibyśmy pozostawić Wam inne ciekawe fakty dotyczące tego koloru w naturze:

 • Pół gotowana wołowina nabiera różowawego odcienia w wyniku utleniania mioglobiny (co nadaje jej charakterystyczny czerwony kolor w stanie surowym).
 • Niebo może zmienić kolor na różowy o wschodzie lub zachodzie słońca z powodu efektu znanego jako rozpraszanie Rayleigha.
 • Różowy jest często używany w cukierkach w odniesieniu do smaku truskawkowego lub malinowego. Pozwala to uniknąć pomyłek ze smakiem wiśni.
 • Różowy szampan nabiera koloru, ponieważ ciemnofioletowe skórki winogron są częściowo sfermentowane w celu jego wytworzenia. Ponadto niektórzy producenci wolą dodawać trochę czerwonego wina.
 • Różowy jest powszechnie kojarzony z kobietami lub dziewczętami pod względem ubioru. Jednak przez większą część historii było odwrotnie. Dziewczyny nosiły kolor niebieski (przynajmniej na Zachodzie), ponieważ symbolizował Maryję Dziewicę.
 • Kolor jest rzadko używany we weksylologii (flagi). Jednak niektóre regiony Kolumbii, Brazylii i Ukrainy włączają go do swoich flag.
 • Niektóre partie polityczne używają różu jako odznaki (chociaż bardzo niewiele to robi). W kontekstach nieformalnych odnosi się do socjaldemokratów w uwłaczający sposób (czytaj: komuniści).
 • Od końca ostatniej dekady ubiegłego wieku jest również używany jako symbol ruchu LGBT.
 • Na całym świecie istnieje kilka budowli w tym kolorze: Casa Rosada (Argentyna, pałac rządowy), Canada Place Building (Kanada) i Georgia Pacific Tower (m.in.).
 • Różowa wstążka symbolizuje walkę z rakiem piersi.
 • Termin „różowa prasa” jest używany w odniesieniu do informacji związanych z show-biznesem.
 • Powieści romantyczne są również znane jako różowe powieści w niektórych językach, takich jak hiszpański.
 • Lider wycieczki rowerowej Giro d’Italia ma na sobie charakterystyczną różową koszulkę.

Pomimo tego, że nie jest to kolor postrzegany tak często jak niebieski, czerwony i żółty (kolory podstawowe), kolor różowy jest bardzo obecny w społeczeństwie. Znaczenie różu może mieć również interpretacje psychologiczne. Opowiemy o tym w następnej sekcji.

Różowy — znaczenie w psychologii

Badanie opublikowane w 2019 r. w Japanese Psychological Research wykazało, że mężczyźni noszący różowe ubrania zmniejszają stereotypowe zachowania związane z płcią i porzucają tradycyjne postawy związane z rolami płciowymi. Mężczyźni o wysokiej samoocenie mieli tendencję do przyswajania większej siły, w przeciwieństwie do osób o niskiej samoocenie.

Podobnie istnieją dowody na to, że pokoje w kolorze różowym mogą zmniejszać poziom niepokoju, w przeciwieństwie do miejsc o intensywnych czerwonych odcieniach. W rzeczywistości niektóre badania sugerują, że obok fioletu i czerwieni ma pozytywny wpływ na interakcję z postami w mediach społecznościowych. Zielony, niebieski, czarny i żółty mają odwrotny skutek.

To powiedziawszy, chcielibyśmy podkreślić inne ciekawe reakcje psychologiczne na ten kolor:

 • Jaśniejsze odcienie różu mogą wyrażać radość i szczęście.
 • Ciemniejsze odcienie różu mogą wyrażać euforię i podekscytowanie nastroju.
 • W pewnych kontekstach może wywoływać reakcje związane z erotyzmem.
 • Może mieć dziecinny wpływ na niektórych ludzi.
 • Dla niektórych osób widzenie lub interakcja z jasnymi odcieniami różu jest paliwem dla kreatywności.
 • Ze względu na jego pozorny efekt uspokajający, wiele drużyn sportowych używa różu w swoim sprzęcie (na przykład w celu zmniejszenia euforii przeciwników).

Ten kolor – przez wielu niedoceniany – w rzeczywistości ma bezpośredni wpływ na zachowanie ludzi. Może warunkować to, co myślisz, co mówisz, a nawet jak się zachowujesz. Oczywiście o jego efektach decyduje wiele zmiennych.

Znaczenie różu w różnych kulturach

Różowe paznokcie
Z biegiem czasu różowy stał się nieodzowną częścią odzieży na całym świecie.

Wspominaliśmy już o kulturowym aspekcie różu. Chcielibyśmy jednak zakończyć ten post, zbierając ciekawostki dotyczące znaczenia koloru różowego w różnych kulturach i na przestrzeni dziejów.

Zobacz też: Jak nasze oczy postrzegają kolory?

Przyjrzyjmy się bliżej:

 • Kolor różowy nie był kolorem najczęściej używanym przez monarchów. Jednak od XIV wieku niektórzy monarchowie sporadycznie nosili róż.
 • Na niektórych renesansowych obrazach Dzieciątko Jezus było ubrane na różowo.
 • Kolonie Imperium Brytyjskiego były często zabarwione na różowo.
 • W XVIII wieku popularne stały się pastelowe kolory, więc bardzo często ludzie nosili róż.
 • W nazistowskich Niemczech osoby oskarżone o homoseksualizm były zmuszane do noszenia w obozach koncentracyjnych różowego trójkąta.
 • Uważa się, że Mamie Eisenhower zaczęła popularyzować kolor jako część odzieży damskiej w 1953 roku.
 • W Japonii filmy erotyczne nazywane są filmami różowymi.
 • Różowe turbany są noszone na hinduskich weselach.
 • Rozróżnienie między różowymi zabawkami dla dziewczynek a niebieskimi zabawkami dla chłopców jest stosunkowo nowe. Skonsolidowano je dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Mamy nadzieję, że udostępnione przez nas dane pomogą Ci zrozumieć, że znaczenie koloru różowego można interpretować na wiele sposobów. W rzeczywistości wszystkie kolory są ważne. Na pewno nie jest to kolor gorszy, ani nie jest to kolor całkowicie kojarzący się z kobiecością. W rzeczywistości różnorodność dostępnych odcieni sprawia, że jest to jeden z najbardziej wszechstronnych dostępnych kolorów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.