Sok z cytryny, w jaki sposób go stosować, aby schudnąć?

Sok z cytryny jest reklamowany w Internecie jako niemal magiczny napój na odchudzanie. Ale najpierw trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Sok z cytryny, w jaki sposób go stosować, aby schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2022

Nie wierz w te błyskawiczne rozwiązania, jeśli chodzi o utratę wagi. Nie schudniesz od razu jeśli tylko wypijesz sok z cytryny. Możesz jednak zaplanować stopniową redukcję zbędnych kilogramów, które wpływają na twoje zdrowie. Aby to zrobić, możesz włączyć niektóre zdrowe napoje, które służą ogólnemu celowi diety odchudzającej i planu ćwiczeń.

Produkty takie jak sok z cytryny, chociaż mogą przyczynić się do szybszego osiągnięcia celów, nie spowodują samoistnego schudnięcia.

Sok z cytryny krąży w sieciach społecznościowych jako napój, który sam w sobie przyspiesza utratę wagi, niczym magiczna mikstura o nieznanych wcześniej właściwościach. Jednak ważne jest, aby poznać prawdę na temat tego środka wspomagającego odchudzanie.

Czy sok z cytryny jest naprawdę przydatny w odchudzaniu?

Natychmiastowa odpowiedź na to proste i jednoznaczne pytanie brzmi: nie. Sam sok z cytryny nie wystarczy, aby promować utratę wagi. Sam sok z cytryny, gdy jest tylko kolejnym napojem w kontekście jakiejkolwiek diety, nie sprawi, że schudniesz.

Zamiast tego możemy powiedzieć, że dieta ketogeniczna pomaga na przykład schudnąć lub przerywany post. Obie te diety zostały zbadane i przetestowane w grupach otyłych populacji, którym udało się skutecznie schudnąć.

Tu jednak pojawia się aplikacja, którą możemy zrobić z wody z cytryną lub ogólnie wyciśniętych owoców. Jeśli wypijemy ten napój w odpowiednim czasie, zgodnie z ustalonym przez nas schematem żywieniowym, aby schudnąć, otrzymamy ciekawą pomocną dłoń. Nie działa magicznie, ale ma pewne właściwości, które mogą pomóc w diecie odchudzającej.

W 2013 roku opublikowano badanie na otyłych myszach, którym podawano ekstrakt z cytryny, aby ocenić wewnętrzny wpływ na ich metabolizm. Ta badana próbka uzyskała znaczące korzyści pod koniec okresu badawczego:

 • Myszy straciły na wadze.
 • Poprawiły swoje indeksy glikemiczne (poziom glukozy we krwi), zmniejszając tym samym ryzyko cukrzycy typu 2.
 • Zwiększyły swoją wrażliwość na insulinę, która zwykle ginie wraz z przyrostem masy ciała.
 • Zmodyfikowały funkcjonowanie niektórych komórek wątroby, dzięki czemu lepiej metabolizują lipidy i glukozę.

Uwaga jednak! Te wyniki wystąpiły u myszy. Nie zostały one ekstrapolowane na ludzi, ale możemy zorientować się, jak korzystne może być dodanie soku z cytryny do diety ssaków.

Cytryny
Cytryny mają wiele przydatnych dla naszego zdrowia właściwości, ale wiele rzeczy im przypisywanych to także mity.

Sok z cytryny na odchudzanie podczas postu przerywanego

Okresowy post to protokół żywieniowy, który jest szeroko badany w dziedzinie żywienia i medycyny klinicznej ze względu na jego możliwe efekty terapeutyczne. Zasadniczo jest to sposób na zorganizowanie codziennej diety, który może poprawić parametry biochemiczne i metaboliczne organizmu.

Polega na zaprogramowanym poście, który odbywa się raz dziennie, aby skoncentrować przyjmowanie pokarmu w określonych porach. Najbardziej zbadany i sugerowany model obejmuje 16 godzin postu (tylko picie płynów), a następnie 8 godzin zdrowego odżywiania.

Badania naukowe sugerują, że model ten modyfikuje rytm dobowy ludzi, poprawia skład mikrobioty jelitowej, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i patologii sercowo-naczyniowych oraz pomaga w ogólnej utracie wagi. Jednak prawda jest taka, że wielu osobom trudno jest trzymać się tego modelu.

16 godzin postu może stać się nużące. Głównym powodem rezygnacji z planu jest brak wytrwałości, gdyż głód jest stałym elementem, a codzienne czynności (praca, ćwiczenia, nauka) często bardzo utrudniają przestrzeganie tak rygorystycznego planu żywieniowego.

To powiedziawszy, jedną z rad, jakich dietetycy udzielają osobom stosującym ten model diety, jest picie określonych napojów podczas 16 godzin postu, aby wywołać uczucie sytości i spokojnego głodu. Kawa jest jedną z najbardziej polecanych. Dodatkowo do listy moglibyśmy również dodać sok z cytryny lub wodę z cytryną.

Kiedy pić sok z cytryny

Jeśli post przerywany między kolacją dzień wcześniej a obiadem następnego dnia, spróbuj pić wodę cytrynową rano. Harmonogram nie ma tak dużego znaczenia, jak sposób na wywołanie uczucia sytości i powstrzymanie głodu przed porzuceniem planu dietetycznego.

Popularną opcją jest również picie kawy z cytryną. W tym przypadku łączysz możliwe właściwości owocu ze zdolnością kofeiny do tłumienia apetytu.

Jednak zawsze należy dokładnie przeanalizować informacje. Kawa hamuje apetyt w przejściowy sposób, jak potwierdzają ostatnie badania. Oznacza to, że jedna filiżanka nie zaspokoi głodu na cały poranek; to oczywiście pomoże, ale będziesz też potrzebować dużej siły woli.

Więc ciesz się różnymi napojami rano, jeśli chcesz przyczynić się do przerywanego postu. Jednak zawsze rób to z myślą o nawodnieniu, a nie sytości. Nie zapomnij też, aby zawsze faworyzować wodę zamiast kawy i cytryny.

Może Cię również zainteresować: Kawa i cytryna: czy takie połączenie jest korzystne?

Czy woda cytrynowa ma jakieś przeciwwskazania?

Jeśli pijesz wodę z cytryną lub sok z cytryny, aby schudnąć, pamiętaj, że niektóre osoby mogą mieć z tego powodu sporadyczne negatywne skutki. Nie zawsze tak się dzieje, chociaż zdarzają się częściej u osób cierpiących na zapalenie żołądka lub chorobę refluksową przełyku (GERD).

Kwas cytrynowy w cytrynie zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku, zwłaszcza jeśli pije się go na pusty żołądek. Jeśli więc rano zwykle odczuwasz refluks, ta opcja nie będzie dla Ciebie. Możesz również cierpieć z powodu tego efektu przy kawie, więc będziesz potrzebować alternatyw.

Układ trawienny. Zapalenie żołądka
Cytryna i kawa mogą nasilać objawy zapalenia żołądka, dlatego pacjenci z tą chorobą powinni unikać obu.

Dwa przepisy na przygotowanie soku z cytryny lub wody z cytryną

Nie ma zbyt wielu tajemnic dotyczących przygotowania soku z cytryny i włączenia go do planu odchudzania:

 1. Zagotuj wodę. Niech się rozgrzeje. Następnie pokrój cytrynę na pół i wyciśnij jedną z połówek do ciepłej wody. Napój jest gotowy do picia!
 2. Druga opcja jest bardziej orzeźwiająca. Polega na pokrojeniu połowy cytryny w plasterki i umieszczeniu jej w szklance lub dzbanku z zimną wodą. Po godzinie napój jest gotowy do picia.

Wiesz już, że najlepszą porą na jego wypicie będzie poranek, kiedy zostanie spożyty w ramach okresowego postu. Wtedy być może przepis z ciepłą wodą jest lepiej tolerowany, ponieważ sprawi, że będzie bardziej przypominał ciepłe śniadanie.

Jednak po południu możesz również odświeżyć się drugim przepisem. Przede wszystkim woda z cytryny i sok z cytryny zapewniają organizmowi odpowiednie nawodnienie. Chociaż mogą nie być magiczną receptą na odchudzanie, jak wielu twierdzi, są fantastycznymi składnikami zdrowej diety i świetnym sposobem na utrzymanie nawodnienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Lu, Yan, et al. “Citrange fruit extracts alleviate obesity-associated metabolic disorder in high-fat diet-induced obese C57BL/6 mouse.” International journal of molecular sciences 14.12 (2013): 23736-23750.
 • Canicoba, Marisa Ester. “Aplicaciones clínicas del ayuno intermitente.” Revista de Nutrición Clínica y Metabolismo 3.2 (2020).
 • Panek-Shirley, Leah M., et al. “Caffeine transiently affects food intake at breakfast.” Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics 118.10 (2018): 1832-1843.
 • Mohanapriya, M., Lalitha Ramaswamy, and R. Rajendran. “Health and medicinal properties of lemon (Citrus limonum).” International Journal of Ayurvedic and Herbal Medicine 3.1 (2013): 1095-100.
 • Singh, Nitika, et al. “Features, pharmacological chemistry, molecular mechanism and health benefits of lemon.” Medicinal Chemistry 17.3 (2021): 187-202.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.