Dieta w cukrzycy typu 2: jak powinna wyglądać?

Dieta w cukrzycy typu 2 jest częścią leczenia. Wraz z ćwiczeniami fizycznymi i lekami wskazanymi przez lekarza stanowi jeden z filarów osiągnięcia pomyślnych wyników w kontroli glikemii.
Dieta w cukrzycy typu 2: jak powinna wyglądać?
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Chociaż cukrzyca jest chorobą przewlekłą, można ją leczyć, stosując odpowiednie odżywianie, odpowiednią aktywność fizyczną i farmakoterapię. Jak widać, musimy nie tylko skupiać się na przyjmowanych lekach, ale dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta w cukrzycy.

Jak już wiemy, cukrzyca jest chorobą, która może się pojawić w sytuacji, kiedy organizm sam siebie atakuje, a trzustka traci zdolność wytwarzania insuliny. Lub może rozwinąć się w wyniku niewłaściwego stylu życia, który z czasem zmienia produkcję i funkcjonowanie tego hormonu.

Biorąc pod uwagę, że cukrzyca może objawiać się na różne sposoby, musimy wyjaśnić, że typ 2 jest najpowszechniejszą postacią choroby. Cukrzyca typu 2 wiąże się z nadmiernym gromadzeniem się tłuszczu brzusznego, otyłością i brakiem aktywności fizycznej. Dlatego dieta w cukrzycy typu 2 ma fundamentalne znaczenie.

Dieta w cukrzycy

Należy wziąć pod uwagę, że prawidłowa dieta jest jednym z fundamentalnych filarów leczenia tej choroby. Ma na celu nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i zapobieganie przyszłym komplikacjom.

Nie możemy zapominać, że u osoby, u której rozwinęła się cukrzyca typu 2, nastąpiły zmiany w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów.

W ramach diety, w pierwszej kolejności dąży się do redukcji kalorii, aby spróbować znormalizować wagę. Oprócz tego niezbędne jest przyjmowanie pożywienia w małych porcjach. Według Hiszpańskiej Fundacji  Kardiologicznej ideałem jest spożywanie 5 posiłków dziennie.

Oznacza to, że przygotowujemy śniadanie, lunch i kolację, dodając dwie przekąski między tymi posiłkami.

Ustal harmonogram posiłków

Wprowadzenie harmonogramu posiłków, który będzie uwzględniał warunki każdego pacjenta, pozwoli przestrzegać diety na każdy dzień. Ma to na celu zapobieganie spędzaniu wielu godzin bez jedzenia, a tym samym utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. W ten sposób zapobiegamy również hipoglikemii.

U niektórych osób, u których zmiany stężenia glukozy bardzo się komplikują, zaleca się dodanie również wieczornej przekąski.

Dieta w cukrzycy typu 2
To bardzo ważne, aby diabetyk miał dobry harmonogram posiłków i unikał jedzenia w nietypowych porach

Zadbaj o węglowodany

Przede wszystkim, należy skupić się na rodzaju spożywanych węglowodanów. Trzeba wziąć pod uwagę, że mają one fundamentalne znaczenie w kontroli glikemii, ponieważ decydują nawet o 50% odpowiedzi glikemicznej.

Za główne źródła węglowodanów w diecie uważa się pełne ziarna, rośliny strączkowe i bulwy. Są nie tylko bogate w skrobię, ale zawierają również witaminy, minerały i błonnik. Twoja idealna porcja węglowodanów to jedna czwarta talerza.

W odniesieniu do owoców aktualnym zaleceniem jest zwiększanie ich spożycia a także wybieranie tych o niskim indeksie glikemicznym. Ponadto, jeśli to możliwe, należy spożywać je wraz ze skórką, nie zapominając, że to właśnie tam znajduje się cenny błonnik.

Unikaj nagłych spadków glukozy

Jak już wspomnieliśmy, spadek poziomu glukozy może pojawić się w dowolnym momencie, dlatego wskazane jest, aby zawsze mieć przy sobie jakiś produkt żywnościowy, na przykład owoce lub cukierki. Należy go spożyć jak najszybciej, gdy pacjent poczuje lub wykryje spadek poziomu cukru.

Dieta w cukrzycy powinna uwzględniać liczenie węglowodanów jako niezwykle skutecznym narzędziem do zapobiegania spadków cukru. Powinno się to robić pod okiem profesjonalnego doradcy diabetologicznego lub dietetyka.

Jakie pokarmy powinna zawierać dieta w cukrzycy typu 2

Oprócz wspomnianych już wcześniej produktów, możesz spożywać ponadto:

  • Warzywa: powinny zajmować połowę talerza.
  • Nabiał: bez cukru lub z odpowiednimi substancjami słodzącymi, preferowany nabiał niskotłuszczowy.
  • Chude mięso, jajka i ser.
  • Nasiona, orzechy i oleje.
  • Konserwy: jeśli już je kupujesz, powinny być bez dodatku cukru.
  • Dżemy i słodycze:  bez cukru, z dozwolonymi substancjami słodzącymi.

Dieta w cukrzycy a nawodnienie

Jednym z aspektów, którego nie należy lekceważyć, jest dobre nawodnienie organizmu. Generalnie osoby z cukrzycą cierpią na wielomocz (zwiększona ilość moczu), dlatego konieczne jest picie wody przez cały dzień. To zapobiegnie odwodnieniu organizmu.

Napoje bez cukru, napary takie jak herbata, mate lub kawa są również dozwolone, o ile są słodzone dozwolonymi substancjami słodzącymi. Czasami można napoje owocowe rozcieńczone wodą.

Picie wody
Nawodnienie jest istotną częścią diety w cukrzycy typu 2

To również może Cię zainteresować: Dieta na nietolerancję fruktozy. Poznaj jej różne typy

Czego należy unikać?

  • Alkohol: ponieważ ma zdolności do wysokiego podnoszenia glikemii, zwłaszcza spożywa się go bez jedzenia.
  • Tytoń: nie tylko dlatego, że szkodzi każdemu człowiekowi. U diabetyków powoduje zmiany we krwi i naczyniach krwionośnych, które mogą mieć długoterminowe konsekwencje.
  • Nadmiar soli: nie zapominajmy, że podobnie jak tytoń może zwiększać ciśnienie krwi.

Dobrze rozplanowane posiłki to podstawa

Podsumowując, dobrze zaplanowane odżywianie jest jednym z filarów leczenia cukrzycy typu 2. Bez tego trudno będzie uzyskać kontrolę metaboliczną, nawet przy stosowaniu leków hipoglikemizujących. W wielu przypadkach dieta wraz z ćwiczeniami stanowi w cukrzycy jedyny środek terapeutyczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Durán Agüero S, Carrasco Piña E, Araya Pérez M. Alimentación y diabetes. Nutrición Hospitalaria. 2012;27(4):1031-6.
  • Moreno C, García MJ, Martinez C. Análisis de situación y adecuación de dietas para disfagia en un hospital provincial. Nutrición Hospitalaria. 2006;21(1):26-31.
  • Ontiveros L. Dieta para la diabetes – hiperglucemia e hipoglucemia [Internet]. Fundación Española del Corazón. [citado 18 de abril de 2020]. Disponible en: https://fundaciondelcorazon.com/nutricion/dieta/1252-dieta-para-la-diabetes.html
  • Factores de riesgo para la diabetes tipo 2 | NIDDK [Internet]. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. [citado 18 de abril de 2020]. Disponible en: https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/diabetes/informacion-general/factores-riesgo-tipo-2
  • Brajkovich I, Izquierdo M, Nieto R, Cordero M. Tratamiento no farmacológico: aspectos nutricionales, estilo de vida y actividad física. Cirugía bariátrica. Revista Venezolana de Endocrinología y Metabolismo.2012;10:47-57.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.