Sok z granatów – 7 niesamowitych korzyści

Wszystkie owocowe soki naturalne oferują wiele korzyści zdrowotnych, ale sok z granatów jest prawdziwą supergwiazdą. Spróbuj go!
Sok z granatów – 7 niesamowitych korzyści
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Picie soków naturalnych jest korzystne dla naszego zdrowia. Pewnie już gdzieś czytałaś takie stwierdzenie lub ktoś Ci o tym mówił. Jednak podczas gdy wszystkie owoce są pełne składników odżywczych, niektóre z nich mają swoją własną „specjalną moc”. Takim przykładem jest granat i sok z granatów.

W tym artykule przedstawimy korzyści picia soku z granatów. Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tego tekstu od razu będziesz chciała po niego sięgnąć!

Sok z granatów to wspaniała propozycja dla zdrowia

Drzewo, które rodzi te bogate owoce to granatowiec, który zakwita pomiędzy kwietniem a czerwcem i osiąga aż do 3 metrów wysokości. Ten owoc pochodzi z Azji, ale jest również hodowany w okolicach Morza Śródziemnego (na przykład na Wyspach Kanaryjskich), w Ameryce Południowej, Australii i Południowej Afryce.

Zostały znalezione ślady granatów, po które sięgano w wioskach na pustyniach, ponieważ można je długo przechowywać. To był doskonały owoc na kilkutygodniowe wyprawy.

Wiadomo też, że owoce granatu były używane w starożytnym Egipcie do przygotowywania pewnego rodzaju wina. Co więcej, granatowce zostały zasadzone w wiszących ogrodach w Babilonie i były zalecane przez Hipokratesa do zwalczania gorączki.

Granaty zostały nawet wymienione w Biblii i zabrane do Europy przez Berberów.

Granat na zmarszczki

Również mitologia i popularne wierzenia skupione wokół tego owocu są bardzo interesujące.

Na przykład w Grecji mówiło się, że pierwszy granatowiec został zasadzony przez Afrodytę. Na Jawie ten owoc jest używany w obrzędach związanych z brzemiennością, a w Chinach daje się go nowożeńcom jako znak, że życzy się im posiadania wielu dzieci.

Jakie korzyści ma sok z granatów?

Po przytoczeniu tych wszystkich informacji jesteśmy przekonani, że masz ochotę na skosztowanie pysznego i słodkiego granatu. Możesz także skorzystać z korzystnych właściwości soku z tego owocu.

Ten super owoc jest bardzo odżywczy, ponieważ daje nam minerały (wapń, żelazo i potas), witaminy (A, C i E, oraz B5) i zawiera wiele błonnika.

Oto niektóre z korzyści soku z granatów:

Jest antynowotworowy

Sok z granatów nie jest lekiem na raka, ale za to pomaga złagodzić jego objawy i jest idealnym uzupełnieniem tradycyjnej terapii. Przyczyną są zawarte w nim składniki, które niszczą lub osłabiają komórki rakowe. Aby opóźnić progresję raka prostaty u mężczyzn, zalecamy picie jednej szklanki tego soku dziennie.

Sok z granatów ma działanie oczyszczające

Sok z granatów jest bardzo dobry na wątrobę, ponieważ wzmacnia ją i pomaga wyeliminować toksyny. To samo dzieje się z krwią (zostaje poddana detoksykacji i oczyszczeniu).

Sok z granatów

Co więcej, picie szklanki soku z granatów dziennie przez trzy miesiące poprawia przepływ krwi. Ponadto, ze względu na dużą zawartość kwasu cytrynowego, potasu i wody sprzyja eliminacji płynów i korzystnie wpływa na pracę nerek.

Zalecamy picie tego soku osobom z nadciśnieniem, hiperurykemią i kamicą nerkową.

Ma działanie antystresowe

Picie soku z granatów o poranku na pusty żołądek zwiększa pozytywne emocje, witalność i ułatwia skupienie. Zmniejsza również niepokój i stres. Ten sok jest również używany w przypadkach bezsenności lub przewlekłego zmęczenia i pomaga nam się odstresować.

Sok z granatów chroni serce

Picie soku z granatów kilka razy w tygodniu zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i zapobiega pojawianiu się takich chorób jak nadciśnienie.

Sok z granatów

Zmniejsza także ryzyko miażdżycy. Co więcej, granat zapobiega tworzeniu się blaszki miażdżycowej na ścianach tętnic, a tym samym zapobiega ich patologicznemu stwardnieniu. Po dwóch tygodniach codziennego picia soku  z granatów u grupy woluntariuszy biorącej udział w badaniach Uniwersytetu w Neapolu (Włochy) ciśnienie skurczowe było 5% mniejsze.

Ze względu na wysoką zawartość potasu, sok z granatów jest idealny dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Zawiera także tlenek azotu, który rozluźnia mięśnie, umożliwia rozszerzanie naczyń i reguluje przepływ krwi.

Chroni mózg

Uniwersytet w Waszyngtonie (USA) stwierdził, że gdy kobiety w ciąży piją sok z granatów, chroni to płód przed możliwymi powikłaniami (zwłaszcza jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie).

Kiedy dziecko jest wcześniakiem, do mózgu nie dostaje się wystarczająca ilość krwi lub tlenu. Sok z granatów zmniejsza obrażenia mózgu, a nawet pomaga przy dysfunkcjach neurologicznych, na przykład przy Alzheimerze.

Sok z granatów walczy z otyłością

Zarówno owoce i sok pomagają ludziom zrzucić zbędne kilogramy. Są idealnym suplementem dla tych, którzy są na diecie, ponieważ eliminują zgromadzone toksyny, mają działanie moczopędne i zaspokajają apetyt.

Sok z granatów i granaty dostarczają w zamian energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania.

Jest przeciwwirusowy

Dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy zawartej w granatach, te owoce wzmacniają układ odpornościowy i zapobiegają chorobom, szczególnie zimą.

Sok z granatów

Spożywanie soku z granatu jesienią zwiększa obronność organizmu, dzięki czemu można radzić sobie z grypą, przeziębieniami i infekcjami.

Więcej korzyści

Granat (i sok z granatów) ma oczywiście więcej korzyści. Niektóre z nich to:

 • Zapobieganie wczesnemu pojawianiu się zmarszczek.
 • Leczenie bólów brzucha, biegunki i wymiotów.
 • Zwiększenie żywotności spermy.
 • Zapobieganie zużyciu chrząstek stawowych.
 • Złagodzenie objawów menopauzy.
 • Pomaganie organizmowi we wchłanianiu żelaza i zmniejszenie ryzyka zachorowania na anemię.
 • Leczenie obrzęków.
 • Złagodzenie objawów w przypadkach zapalenia gardła, zapalenia zatok oraz zapalenia ucha środkowego.
 • Złagodzenie objawów hemoroidów, zapalenia spojówek i dyzenterii.
 • Pomaga zwiększyć popęd seksualny.
 • Pomaga sportowcom wyczynowym.

Zacznij korzystać z soku z granatów! Jest pyszny, zdrowy i ma wiele zalet.

To może Cię zainteresować ...
Owoc granatu – skuteczna kuracja na niedrożne żyły
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Owoc granatu – skuteczna kuracja na niedrożne żyły

Owoc granatu jest niezwykle smaczny. Jest on również bardzo zdrowy, zwłaszcza dla naszego układu sercowo naczyniowego. Zobacz jak możesz go wykorzy...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gil, M. I., Tomas-Barberan, F. A., Hess-Pierce, B., Holcroft, D. M., & Kader, A. A. (2000). Antioxidant activity of pomegranate juice and its relationship with phenolic composition and processing. Journal of Agricultural and Food Chemistry48(10), 4581–4589. https://doi.org/10.1021/jf000404a
 • Jurenka, J. (2008, June). Therapeutic applications of pomegranate (Punica granatum L.): A review. Alternative Medicine Review.
 • Guenther, L. (2015, April 3). Pomegranate. Wasafiri. Routledge,. https://doi.org/10.1080/02690055.2015.1011403

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.