Sok z granatów – 7 niesamowitych korzyści

Wszystkie owocowe soki naturalne oferują wiele korzyści zdrowotnych, ale sok z granatów jest prawdziwą supergwiazdą. Spróbuj go!
Sok z granatów – 7 niesamowitych korzyści
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Picie soków naturalnych jest korzystne dla naszego zdrowia. Pewnie już gdzieś czytałaś takie stwierdzenie lub ktoś Ci o tym mówił. Jednak podczas gdy wszystkie owoce są pełne składników odżywczych, niektóre z nich mają swoją własną „specjalną moc”. Takim przykładem jest granat i sok z granatów.

W tym artykule przedstawimy korzyści picia soku z granatów. Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tego tekstu od razu będziesz chciała po niego sięgnąć!

Sok z granatów to wspaniała propozycja dla zdrowia

Drzewo, które rodzi te bogate owoce to granatowiec, który zakwita pomiędzy kwietniem a czerwcem i osiąga aż do 3 metrów wysokości. Ten owoc pochodzi z Azji, ale jest również hodowany w okolicach Morza Śródziemnego (na przykład na Wyspach Kanaryjskich), w Ameryce Południowej, Australii i Południowej Afryce.

Zostały znalezione ślady granatów, po które sięgano w wioskach na pustyniach, ponieważ można je długo przechowywać. To był doskonały owoc na kilkutygodniowe wyprawy.

Wiadomo też, że owoce granatu były używane w starożytnym Egipcie do przygotowywania pewnego rodzaju wina. Co więcej, granatowce zostały zasadzone w wiszących ogrodach w Babilonie i były zalecane przez Hipokratesa do zwalczania gorączki.

Granaty zostały nawet wymienione w Biblii i zabrane do Europy przez Berberów.

Granat na zmarszczki

Również mitologia i popularne wierzenia skupione wokół tego owocu są bardzo interesujące.

Na przykład w Grecji mówiło się, że pierwszy granatowiec został zasadzony przez Afrodytę. Na Jawie ten owoc jest używany w obrzędach związanych z brzemiennością, a w Chinach daje się go nowożeńcom jako znak, że życzy się im posiadania wielu dzieci.

Jakie korzyści ma sok z granatów?

Po przytoczeniu tych wszystkich informacji jesteśmy przekonani, że masz ochotę na skosztowanie pysznego i słodkiego granatu. Możesz także skorzystać z korzystnych właściwości soku z tego owocu.

Ten super owoc jest bardzo odżywczy, ponieważ daje nam minerały (wapń, żelazo i potas), witaminy (A, C i E, oraz B5) i zawiera wiele błonnika.

Oto niektóre z korzyści soku z granatów:

Jest antynowotworowy

Sok z granatów nie jest lekiem na raka, ale za to pomaga złagodzić jego objawy i jest idealnym uzupełnieniem tradycyjnej terapii. Przyczyną są zawarte w nim składniki, które niszczą lub osłabiają komórki rakowe. Aby opóźnić progresję raka prostaty u mężczyzn, zalecamy picie jednej szklanki tego soku dziennie.

Sok z granatów ma działanie oczyszczające

Sok z granatów jest bardzo dobry na wątrobę, ponieważ wzmacnia ją i pomaga wyeliminować toksyny. To samo dzieje się z krwią (zostaje poddana detoksykacji i oczyszczeniu).

Sok z granatów

Co więcej, picie szklanki soku z granatów dziennie przez trzy miesiące poprawia przepływ krwi. Ponadto, ze względu na dużą zawartość kwasu cytrynowego, potasu i wody sprzyja eliminacji płynów i korzystnie wpływa na pracę nerek.

Zalecamy picie tego soku osobom z nadciśnieniem, hiperurykemią i kamicą nerkową.

Ma działanie antystresowe

Picie soku z granatów o poranku na pusty żołądek zwiększa pozytywne emocje, witalność i ułatwia skupienie. Zmniejsza również niepokój i stres. Ten sok jest również używany w przypadkach bezsenności lub przewlekłego zmęczenia i pomaga nam się odstresować.

Sok z granatów chroni serce

Picie soku z granatów kilka razy w tygodniu zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i zapobiega pojawianiu się takich chorób jak nadciśnienie.

Sok z granatów

Zmniejsza także ryzyko miażdżycy. Co więcej, granat zapobiega tworzeniu się blaszki miażdżycowej na ścianach tętnic, a tym samym zapobiega ich patologicznemu stwardnieniu. Po dwóch tygodniach codziennego picia soku  z granatów u grupy woluntariuszy biorącej udział w badaniach Uniwersytetu w Neapolu (Włochy) ciśnienie skurczowe było 5% mniejsze.

Ze względu na wysoką zawartość potasu, sok z granatów jest idealny dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Zawiera także tlenek azotu, który rozluźnia mięśnie, umożliwia rozszerzanie naczyń i reguluje przepływ krwi.

Chroni mózg

Uniwersytet w Waszyngtonie (USA) stwierdził, że gdy kobiety w ciąży piją sok z granatów, chroni to płód przed możliwymi powikłaniami (zwłaszcza jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie).

Kiedy dziecko jest wcześniakiem, do mózgu nie dostaje się wystarczająca ilość krwi lub tlenu. Sok z granatów zmniejsza obrażenia mózgu, a nawet pomaga przy dysfunkcjach neurologicznych, na przykład przy Alzheimerze.

Sok z granatów walczy z otyłością

Zarówno owoce i sok pomagają ludziom zrzucić zbędne kilogramy. Są idealnym suplementem dla tych, którzy są na diecie, ponieważ eliminują zgromadzone toksyny, mają działanie moczopędne i zaspokajają apetyt.

Sok z granatów i granaty dostarczają w zamian energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania.

Jest przeciwwirusowy

Dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy zawartej w granatach, te owoce wzmacniają układ odpornościowy i zapobiegają chorobom, szczególnie zimą.

Sok z granatów

Spożywanie soku z granatu jesienią zwiększa obronność organizmu, dzięki czemu można radzić sobie z grypą, przeziębieniami i infekcjami.

Więcej korzyści

Granat (i sok z granatów) ma oczywiście więcej korzyści. Niektóre z nich to:

 • Zapobieganie wczesnemu pojawianiu się zmarszczek.
 • Leczenie bólów brzucha, biegunki i wymiotów.
 • Zwiększenie żywotności spermy.
 • Zapobieganie zużyciu chrząstek stawowych.
 • Złagodzenie objawów menopauzy.
 • Pomaganie organizmowi we wchłanianiu żelaza i zmniejszenie ryzyka zachorowania na anemię.
 • Leczenie obrzęków.
 • Złagodzenie objawów w przypadkach zapalenia gardła, zapalenia zatok oraz zapalenia ucha środkowego.
 • Złagodzenie objawów hemoroidów, zapalenia spojówek i dyzenterii.
 • Pomaga zwiększyć popęd seksualny.
 • Pomaga sportowcom wyczynowym.

Zacznij korzystać z soku z granatów! Jest pyszny, zdrowy i ma wiele zalet.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gil, M. I., Tomas-Barberan, F. A., Hess-Pierce, B., Holcroft, D. M., & Kader, A. A. (2000). Antioxidant activity of pomegranate juice and its relationship with phenolic composition and processing. Journal of Agricultural and Food Chemistry48(10), 4581–4589. https://doi.org/10.1021/jf000404a
 • Jurenka, J. (2008, June). Therapeutic applications of pomegranate (Punica granatum L.): A review. Alternative Medicine Review.
 • Guenther, L. (2015, April 3). Pomegranate. Wasafiri. Routledge,. https://doi.org/10.1080/02690055.2015.1011403

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.