Slow Deco: dowiedz się, co to jest i jak zastosować je w domu

Ciesz się życiem tu i teraz w otoczeniu slow deco.
Slow Deco: dowiedz się, co to jest i jak zastosować je w domu

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Slow life, czyli powolny ruch promuje styl życia, w którym priorytetem jest spowolnienie naszych codziennych rytmów. Chociaż pojawił się jako kontrapunkt dla fast foodów, jest to trend kulturowy, który wyraża się w różnych aspektach. Jeśli chodzi o organizację i dekorację domu, mówimy o jego gałęzi slow deco.

Slow deco promuje różne działania sprzyjające relaksowi, czerpaniu przyjemności z wolnego czasu i więzi społecznych. Styl ten można zastosować w prawie wszystkich sektorach domu, starając się zmniejszyć poziom stresu i włączając elementy pochodzenia naturalnego.

Początki „slow deco” i „slow life”

Termin slow deco odnosi się do formy dekoracji, która sprzyja slow life w prywatnej sferze domu. To globalny ruch, który proponuje spowolnienie tempa życia w wielu różnych aspektach.

Ogólnie kultura zachodnia skłania ludzi do przyspieszonego wykonywania swoich działań, co skutkuje stresującą rutyną. Z tego powodu często nawiązuje się do powolności jako formy świadomości.

Jednak początki ruchu mają związek z gastronomią. W 1986 roku seria protestów w stolicy Włoch doprowadziła do powstania tej koncepcji. Włosi byli przeciwni instalacji fast foodów na Schodach Hiszpańskich, zlokalizowanych w centrum Rzymu.

Slow food to odpowiedź na trendy szybkiego i standaryzowanego jedzenia.

Zachęca również do popularyzowania lokalnej kultury żywnościowej, a także bardziej przyjaznych dla środowiska metod produkcji i uprawy. Ruch rozprzestrzenił się następnie jako bardziej ogólny nurt kulturowy, który opowiada się za różnymi sposobami znalezienia równowagi.

Na przykład slow life polega na zwolnieniu naszego harmonogramu, ograniczeniu korzystania z technologii i nadaniu priorytetu zdrowym czynnościom, takim jak kontakty towarzyskie, spacery i ponowne połączenie z naszym wewnętrznym ja.

Podstawowe czynności w slow life

Chociaż slow life to koncepcja, która dotyczy różnych aspektów, istnieje szereg zaleceń, aby zagłębić się w jego kulturę. Podstawową rzeczą jest uświadomienie sobie własnego tempa życia, a następnie wdrożenie środków spowalniających codzienne czynności.

Celem jest znalezienie równowagi między pracą, przyjemnością, więzami społecznymi i wykorzystaniem czasu:

  • Bądź obecny: ciesz się z tu i teraz – to jeden z filarów ruchu slow life.
  • Refleksja: Ta filozofia sugeruje zatrzymanie się na chwilę, aby zastanowić się, obserwować i medytować.
  • Pracuj nad swoimi nawykami konsumpcyjnymi: ogranicz praktyki konsumenckie i wspieraj lokalne firmy.
  • Jedz zdrowo i lokalnie: Zwiększ spożycie produktów regionalnych i ekologicznych.
  • Uważaj, jak korzystasz z technologii: zrównoważ wykorzystanie narzędzi technologicznych, zarówno w pracy, jak i podczas odpoczynku/
  • Sieci społecznościowe twarzą w twarz: zachęcaj do osobistych relacji twarzą w twarz zamiast kontaktów cyfrowych.
  • Cisza: ciesz się chwilami ciszy.
  • Porządek: Utrzymuj swoje przestrzenie w porządku i czystości.
Kobieta żyjąca w powolnym życiu
Życie w powolnym stylu życia polega na skupieniu się na połączeniu ze sobą i innymi.

Jak to się łączy ze slow deco?

Powolny ruch można zastosować w wielu aspektach życia codziennego. Idąc tym tropem, dom jest przestrzenią, w której odbywają się prywatne, a niejednokrotnie także zawodowe zajęcia. Dlatego konieczne staje się podjęcie pewnych środków zewnętrznych, aby zachęcić do powolnego życia.

Slow deco to zastosowanie slow life do domowej przestrzeni. Zgodnie z tym ruchem, aspekty wizualne, dekoracyjne i organizacyjne bezpośrednio wpływają na nasz rytm dnia. Z tego powodu należy również wpływać na sposób, w jaki te aspekty są realizowane w naszym domu.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Dekoracja morska: kluczowe elementy

Stosowanie „slow deco” w domu

Istnieje wiele środków, które można podjąć, aby stworzyć w domu środowisko sprzyjające trybowi slow life. Obejmują one kolor farby, sposób żywienia, aż po dobór mebli i tworzenie przestrzeni dla zajęć rękodzielniczych.

Wybieraj produkty lokalne

Jednym z działań promujących slow life jest konsumpcja produktów lokalnych i regionalnych. Oprócz jedzenia dotyczy to również przedmiotów takich jak meble, ozdoby i inne towary dostępne w pobliskiej gminie.

Slow deco i technologia

Wspomnieliśmy już o znaczeniu zrównoważenia wykorzystania technologii w tym stylu życia. Stosując slow deco, można przyczynić się do tego działania, odłączając od technologii niektóre przestrzenie w domu.

Rozważ na przykład umieszczenie tylko jednego telewizora w całym domu. W ten sposób zapobiega się używaniu ekranów w innych pomieszczeniach, takich jak sypialnie.

Zrób to sam

Slow deco bardzo dobrze łączy się z praktyką rękodzieła. Zaleca się stworzenie w domu przestrzeni do takich zajęć, jak malowanie, tworzenie ozdób i naprawianie zepsutych przedmiotów. Promowanie tego typu aktywności sprzyja koncentracji i spowolnieniu.

Kuchnia i slow deco

Kuchnia jest podstawowym środowiskiem dla tego ruchu. To w kuchni definiuje się i wytwarza żywność dla wszystkich mieszkańców domu.

Ponieważ jedzenie jest jednym z motorów założycielskich slow life, zaleca się gotowanie samemu i z lokalnych produktów. Z drugiej strony unikaj gotowego jedzenia i fast foodów.

Używaj materiałów przyjaznych dla środowiska

Ponowne połączenie ze środowiskiem to kolejny ważny punkt slow life. W domu możliwe jest nadanie priorytetu takim elementom, jak drewno i rośliny, które tworzą bardziej naturalne środowisko.

Obecność wody również ma znaczenie dla poprawy energii w danej przestrzeni. To idea nawiązująca do chińskiej filozofii feng shui.

Oświetlenie

W tym aspekcie zaleca się, aby do otoczenia wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Jednak ważne jest, aby dom miał dobre oświetlenie ogólne. Oczywiście, jeśli pochodzi z promieni słonecznych, tym lepiej.

Slow deco i minimalizm

Jeśli chodzi o ogólną dekorację domu, ruch minimalistyczny polega na ograniczeniu naszej konsumpcji do niezbędnego minimum. W tym aspekcie pierwszeństwo mają minimalistyczne meble wykonane z naturalnych materiałów. Na przykład trzcina, len lub drewno.

Unikaj wysokich mebli i przeładowanych pomieszczeń, aby stworzyć minimalistyczny wygląd.

Części wspólne i ciągi komunikacyjne powinny być wygodne i sprzyjać łatwemu przemieszczaniu się. Podobnie salon lub wejście do domu musi dawać poczucie spokoju. Jest to pierwsze miejsce kontaktu z domem, więc najlepiej, aby było jasne i służyło do pozbycia się butów, płaszczy i akcesoriów, które łączą się z otoczeniem zewnętrznym.

Minimalizm z roślinami
Minimalistyczny wystrój bardzo dobrze współgra ze slow deco.

Farby i kolory

Według slow deco mocne kolory nie są dobrym pomysłem na spowolnienie tempa życia. Dlatego najlepiej wybrać neutralne odcienie, takie jak biel lub beż, które przekazują spokój i ciszę.

Dodatkowo zwiększają jasność domu. Do tej kategorii należą również jasne odcienie, takie jak niebieski lub pastelowa zieleń.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pięć pomysłów na udekorowanie salonu materiałami z recyklingu

Nie zapomnij o tkaninach

Kultura slow rozciąga się na prawie wszystkie codzienne detale, łącznie z użyciem tekstyliów. W domu zaleca się nadanie priorytetu naturalnym tkaninom na poduszki, zasłony, a nawet pościel. Reprezentują jednocześnie lepszą jakość i trwałość, o ile są odpowiednio utrzymywane.

Z drugiej strony termin znany jako slow fashion odnosi się do ruchu, który sprzeciwia się nadmiernemu konsumpcjonizmowi w branży modowej. Ruch ten stawia również na pierwszym miejscu naturalne tkaniny, rzemiosło, zrównoważoną produkcję i recykling.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chang, Lei et al. “Slow Life History Strategies and Increases in Externalizing and Internalizing Problems During the COVID-19 Pandemic.” Journal of Research on Adolescence 31.3 (2021): 595–607. Disponible en: https://doi.org/10.1111/jora.12661
  • de Souza, Marcelino, Machado Padilha, Ana Claudia, Gonçalves Rodrigues, Renata, Matos de Sá, Marcelo,  EL MOVIMIENTO SLOW FOOD EN EL CONTEXTO DEL TURISMO ENOGASTRONÓMICO El caso de la Serra Gaúcha (RS, Brasil). Estudios y Perspectivas en Turismo [Internet]. 2020;29(2):369-389. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=180763168003
  • Fusté-Forné, Francesc, and Tazim Jamal. “Slow Food Tourism: An Ethical Microtrend for the Anthropocene.” Journal of Tourism Futures 6.3 (2020): 227–232. Disponible en: https://doi.org/10.1108/JTF-10-2019-0120
  • Mariani, Mariagiulia et al. “Protecting Food Cultural Biodiversity: From Theory to Practice. Challenging the Geographical Indications and the Slow Food Models.” Sustainability (Switzerland) 13.9 (2021). Disponible en: https://doi.org/10.3390/su13095265

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.