Różne części wieprzowiny: czym się wyróżniają i jak je przygotować

Opowiemy Ci o różnych częściach wieprzowiny, które możesz znaleźć i powiemy, jak wydobyć z nich jak najwięcej na poziomie kulinarnym, aby wykorzystać ich wartości odżywcze.
Różne części wieprzowiny: czym się wyróżniają i jak je przygotować
Saúl Sánchez Arias

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Napisany przez Saúl Sánchez Arias

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2022

Mięso wieprzowe to produkt posiadający wiele niezbędnych składników odżywczych, dlatego włączenie go do naszej diety może przynieść określone korzyści dla zdrowia. Jednak, aby jak najlepiej wykorzystać ten rodzaj mięsa w kuchni, niezbędna jest znajomość różnych części wieprzowiny, które można wykroić z tucznika, a potem odpowiednio przygotować. Nie wszystkie używane są bowiem do tych samych potraw.

Na początek należy zaznaczyć, że spożywanie świeżego czerwonego mięsa nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, wbrew temu, co uważa wiele osób. Chodzi raczej o umiarkowanie i unikanie przetworzonych produktów wieprzowych. W przypadku przetworów mięsnych zwykle występują pewne dodatki, np. konserwanty, które w średnim okresie mogą wyrządzić szkody w organizmie. Jednak w przypadku świeżych kawałków to ryzyko nie istnieje.

Główne części wieprzowiny

Odkryj, jakie są główne części wieprzowiny i ich zastosowania w gastronomii. W ten sposób dowiesz się, jak wydobyć z nich jak najwięcej smaku i wartości odżywczych!

  • Łopatka wieprzowa: to górna część nogi i łopatki, która doskonale nadaje się do przygotowania w gulaszu i mielenia. W przypadku, gdy zachowuje część kości, można ją również wykorzystać do przygotowania pieczeni.
  • Schab i karkówka: Te części wieprzowiny bez kości są zwykle sprzedawane w postaci filetu. Karkówka świetnie się nadaje do przygotowania na grillu, natomiast ze schabu i polędwicy wychodzą pyszne kotlety.
  • Żeberka wieprzowe: zwykle żeberka się grilluje. Mają pewną porcję tłuszczu, która poprawia soczystość dania. Świetnie komponują się również z lekką marynatą.
  • Szynka: Należy do bardzo chudych części wieprzowiny. Wskazane jest przygotowywanie jej z kością, aby była soczysta. W przeciwnym razie będzie bardzo sucha. Dobrze sprawdzi się również w daniach z sosem.
  • Boczek: Ze względu na zawartość tłuszczu dobrze znosi pieczenie. Boczek ma mocny smak i może być dodawany do wielu różnych przepisów, aby poprawić ich właściwości organoleptyczne.
  • Chamorro: To część przednich nóg obok kopyt. Zwykle przyrządza się ten kawałek w piekarniku, ponieważ jest dość soczysty.
  • Nóżki świni: zwykle są gotowane lub duszone. Można je również przygotować w postaci galarety.
Kawałki wieprzowiny na grilla
Poszczególne części wieprzowiny należy gotować na różne sposoby, aby uzyskać jak najlepszy smak i wartości odżywcze.

Możesz również przeczytać ten artykuł:Polędwiczki wieprzowe z serem pleśniowym

Korzyści z jedzenia mięsa wieprzowego

Włączenie wieprzowiny do zróżnicowanej i zbilansowanej diety generuje szereg korzyści zdrowotnych. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze należy uważać, aby w organizmie nie występowały niedobory niezbędnych składników odżywczych. W takiej sytuacji pewne ważne mechanizmy fizjologiczne mogą być bowiem zagrożone.

Przede wszystkim należy podkreślić udział białka w mięsie wieprzowym. Według badań opublikowanych w Annals of Nutrition & Metabolism, osoby prowadzące siedzący tryb życia potrzebują co najmniej 0,8 grama białka na kilogram masy ciała, aby utrzymać beztłuszczową masę ciała wraz z upływem lat. U sportowców wymagania te mogą się z łatwością podwoić z powodu intensywnego zużycia tkanki.

Z drugiej strony dobrej jakości wieprzowina może zawierać znaczną część kwasów tłuszczowych z serii omega-3. Oczywiście dotyczy to świń karmionych żołędziami i hodowanych na wolnym wybiegu. W tym przypadku profil lipidowy ulega pozytywnym modyfikacjom. W rzeczywistości wykazano, że te tłuszcze pomagają kontrolować mechanizmy zapalne w ludzkim organizmie.

Na koniec należy również wspomnieć o obecności niezbędnych mikroelementów w tym mięsie. Przede wszystkim wyróżnia się zawartość żelaza. Ten pierwiastek ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu anemii, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w European Journal of Hematology. Zapewnia prawidłowe dotlenienie tkanek i pomaga zapobiegać stanom zmęczenia i znużenia.

Wieprzowina
Mięso świń z wolnego wybiegu ma lepszą wartość odżywczą.

Aby jednak osiągnąć dobre tempo wchłaniania żelaza na poziomie jelitowym, wskazane jest spożywanie tego mikroelementu z dawką witaminy C. Z tego powodu połączenie wieprzowiny i papryki jest szczególnie korzystne dla naszego zdrowia.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Sprawdź kalorie i białko w każdym kawałku kurczaka

Przygotuj dania z wieprzowiny, korzystając z różnych jej części

Jak widzieliśmy w tym artykule, wieprzowina to zdrowy pokarm, a w kuchni można wykorzystać różne jej części. W zależności od kawałka, który wybierzesz, będziesz musiał dostosować sposób przygotowania, aby uzyskać z niego jak najwięcej korzyści.

Mniej tłuste kawałki będą się dobrze grillować, a te o wyższej zawartości tłuszczu optymalnie nadają się do pieczenia lub gotowania w gulaszu, ponieważ staną się miękkie i soczyste.

Na koniec pamiętaj również, że aby utrzymać dobry stan zdrowia, należy zapewnić różnorodność spożywanych pokarmów. Bardzo dobrym pomysłem jest naprzemienne spożywanie różnych rodzajów mięsa, a także zapewnienie obecności ryb w diecie. Produkty pochodzenia morskiego zawierają większą ilość kwasów omega-3, a także niezbędnych mikroelementów, które pomogą zapobiegać różnym chorobom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Richter, M., Baerlocher, K., Bauer, J. M., Elmadfa, I., Heseker, H., Leschik-Bonnet, E., Stangl, G., Volkert, D., Stehle, P., & on behalf of the German Nutrition Society (DGE) (2019). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Annals of nutrition & metabolism74(3), 242–250. https://doi.org/10.1159/000499374
  • Ishihara, T., Yoshida, M., & Arita, M. (2019). Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. International immunology31(9), 559–567. https://doi.org/10.1093/intimm/dxz001
  • Elstrott, B., Khan, L., Olson, S., Raghunathan, V., DeLoughery, T., & Shatzel, J. J. (2020). The role of iron repletion in adult iron deficiency anemia and other diseases. European journal of haematology104(3), 153–161. https://doi.org/10.1111/ejh.13345

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.