Zawartość białka i kalorii w różnych częściach kurczaka

Różne kawałki mogą mieć różne wartości odżywcze pod względem kalorii i białka. Poznaj wartości poszczególnych kawałków kurczaka
Zawartość białka i kalorii w różnych częściach kurczaka
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2023

Każdy kawałek kurczaka różni się pod względem kalorii i zawartości białka. Nie wszystkie części zwierzęcia mają taki sam procent chudego i tłuszczu, co określa wartość energetyczną. Niemniej jednak jest to żywność wysokiej jakości, którą należy uwzględnić w kontekście zbilansowanej i zróżnicowanej diety, niezależnie od wybranej części. Ostatecznie liczy się optymalizacja metod gotowania.

Na wstępie należy podkreślić, że spożywanie mięsa wcale nie wiąże się z gorszym stanem zdrowia, jak twierdzą niektórzy. Przeciwnie. Dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dzięki czemu pozwala uniknąć katabolizmu masy mięśniowej.

Kalorie i białka z każdego kawałka kurczaka

Następnie pokażemy Ci różne kawałki kurczaka, które możesz kupić w supermarkecie lub sklepie mięsnym, wraz z ich wartością odżywczą. W ten sposób poznasz różnice i będziesz wiedział, co jest ciekawsze w zależności od okoliczności i celów.

Pierś z kurczaka

Każde 100 gramów gotowanej piersi z kurczaka dostarcza około 165 kalorii, czyli dość niewielką ilość. Jeśli chodzi o białko, ta porcja ma 31 gramów na 100 gramów jedzenia.

Są to białka o wysokiej wartości biologicznej. Oznacza to, że mają wszystkie niezbędne aminokwasy i dobry wynik pod względem strawności. Okazały się decydujące w promowaniu dobrej regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym.

Kurczak z ryżem i warzywami
Kurczak to zdrowe pożywienie, które dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej, chociaż jego zawartość zależy od wybranej przez nas części.

Chociaż kurczak nie zawiera prawie żadnych węglowodanów w swoim wnętrzu, pierś zawiera około 3,6 grama tłuszczu na 100 sztuk produktu. Profil lipidowy będzie zależał od diety zwierzęcia. Zawsze lepiej jest wybierać te, które zostały wyhodowane na wolności i nie zostały poddane przyspieszonym procesom tuczu.

Kawałek kurczaka: Udko z kurczaka

Udko kurczaka jest trochę grubsze niż pierś. Ma 10,9 gramów tłuszczu na 100 gramów, co podnosi zawartość energii do 209 kalorii. Z drugiej strony białka są niższe, dostarczając 26 gramów na 100 gramów. W każdym razie jest to nadal wysoce zalecany pokarm do włączenia do prawie każdej diety, szczególnie w przypadku sportowców.

Ponadto udka z kurczaka są tańsze niż piersi, więc pasują do prawie wszystkich kieszeni. Jest to jedna z najlepszych alternatyw, aby uzyskać dostęp do najwyższej jakości białka w obniżonej cenie. Ponownie, wpływ będzie miała dieta zwierzęcia.

Na przykład kurczak ekologiczny ma w swoim wnętrzu wyższy udział kwasów omega 3. Według badań opublikowanych w Biochemical Society Transactions ten składnik odżywczy jest kluczem do kontrolowania stanu zapalnego w środowisku wewnętrznym.

Kurczak pokrojony z brokułami
Jeśli możesz, zdecyduj się na pierś, tę część kurczaka, która zawiera więcej białka i mniej tłuszczu.

Skrzydełko kurczaka

Skrzydełka z kurczaka to produkty, które są polecane również z punktu widzenia wartości odżywczych, choć przygotowanie zwykle zawodzi. Pod względem kalorii 100 gramów zapewnia 203 kalorie. Mają 30,5 grama białka i 8,1 grama tłuszczu. Najczęściej jednak je się je z sosami.

Wiele z tych preparatów ma charakter przemysłowy. W tym przypadku obecność cukrów prostych i tłuszczów trans jest prawie pewna. Pierwiastki te są zdolne do zwiększania poziomu stanów zapalnych w organizmie, wpływając w ten sposób na ryzyko rozwoju przewlekłych i złożonych patologii.

Potwierdzają to badania opublikowane w BMJ. Jeśli skrzydełkom towarzyszy sos, najlepiej, aby był to domowy, kontrolując składniki użyte do jego przygotowania.

Ostrożnie ze skórą kurczaka

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że skóra kurczaka również dodaje kalorii i tłuszczu. Skomentowaliśmy wartość energetyczną i odżywczą różnych kawałków, nie biorąc pod uwagę skóry. W przypadku piersi z kurczaka z tym pierwiastkiem można by na przykład mówić o wzroście o 100 kalorii i 7 gramów tłuszczu.

Jeśli celem jest poprawa składu ciała, być może najlepszą alternatywą jest unikanie jedzenia skórki. Znaczenie będzie również miała metoda gotowania. Pierwszeństwo powinny mieć niskotłuszczowe sposoby przyrządzania, takie jak grillowanie, pieczenie i gotowanie z użyciem wody. Smażenie zwykle nie jest dobrym pomysłem. Podczas tego procesu dodawane są nie tylko kalorie, ale także tłuszcze trans i inne toksyczne związki.

Poznaj różnice w kaloriach i białkach w każdym kawałku kurczaka

Jak już zauważyłeś, pomimo tego, że pochodzą od tego samego zwierzęcia, różne kawałki kurczaka mogą mieć różne profile żywieniowe. Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy optymalizacji diety, ponieważ czasami ważne jest maksymalizowanie spożycia białka i ograniczenie kalorii w celu uzyskania zmian w składzie ciała. Jednak reszta diety również musi zostać poprawiona, nie wystarczy skupić się tylko na tym jedzeniu.

Na koniec pamiętaj, że sposób życia zwierzęcia wpływa na wkład pokarmowy otrzymywanej z niego żywności. Wersje organiczne są zazwyczaj droższe, ale w takich przypadkach ich cena może uzasadniać większą ilość kwasów tłuszczowych z serii omega 3. Zrównoważenie spożycia tych składników odżywczych z kwasami omega 6 będzie bardzo korzystne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia w czasie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McGlory, C., Devries, M. C., & Phillips, S. M. (2017). Skeletal muscle and resistance exercise training; the role of protein synthesis in recovery and remodeling. Journal of applied physiology (Bethesda, Md. : 1985)122(3), 541–548. https://doi.org/10.1152/japplphysiol.00613.2016
  • de Souza, R. J., Mente, A., Maroleanu, A., Cozma, A. I., Ha, V., Kishibe, T., Uleryk, E., Budylowski, P., Schünemann, H., Beyene, J., & Anand, S. S. (2015). Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies. BMJ (Clinical research ed.)351, h3978. https://doi.org/10.1136/bmj.h3978
  • Calder P. C. (2017). Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochemical Society transactions45(5), 1105–1115. https://doi.org/10.1042/BST20160474

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.