Jak rozciągnąć kręgosłup w dwie minuty!

Wystarczą dwie minuty, abyś poznał korzyści płynące z naszego ćwiczenia rozciągającego.
Jak rozciągnąć kręgosłup w dwie minuty!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Potrzebujesz dwóch minut – tylko 120 sekund – aby rozciągnąć kręgosłup i uśmierzyć ból pleców. To takie proste. Aby tego dokonać wystarczą Ci trzy przedmioty: mata, piłeczka tenisowa oraz elastyczna taśma.

Jeżeli przyzwyczaisz swoje ciało do tego codziennego prostego ćwiczenia, szybko zauważysz pozytywne zmiany w swojej postawie i samopoczuciu, co bezpośrednio wpłynie na jakość Twojego życia.

Poza tym jeśli dokucza Ci ból pleców lub spędzasz dużo czasu na siedząco, nie wahaj się spróbować. Nasza technika rozciągająca, która wywodzi się ze specyficznej pozycji jogi, uchroni Twój kręgosłup przed nadwyrężaniem lub możliwymi urazami.

To ćwiczenie to nie magia, czy specjalne remedium. To po prostu zwyczajne rozciąganie, na które pozwolić może sobie każdy.

Poniżej wyjaśnimy dokładniej jak wykonać nasze ćwiczenie.

Twoje ciało do Ciebie przemawia, lecz Ty nie słuchasz

Jesteśmy przekonani, że wielokrotnie wracałeś do domu z uczuciem, jakby ktoś wbił gwoździe w Twój kręgosłup. Przechylasz głowę, poruszasz ramionami, a dyskomfort jakby gdzieś znikną.

Później kładziesz się do łóżka, a następnego dnia wstajesz wypoczęty. Wszystko jest w porządku – przynajmniej na razie. Możesz unikać przeciążania kręgosłupa przez miesiąc lub dwa.

Jednak jeśli Twoja praca zmusza Cię do siedzenia w tej samej pozycji przez kilka godzin, wcześniej czy później Twój kręgosłup da o sobie znać. Odczujesz bóle, kłucia a nawet przewlekłe migreny.

Drzewo na plecach
 • Nasze ciało codziennie się z nami komunikuje. Skurcze, sztywny kark, bóle głowy, uczucie mrowienia w dłoniach, wrażenie palenia w okolicach lędźwi – to wszystko to wiadomości, które wysyła nam nasz organizm. Co więcej, to objawy tego, że nasz kręgosłup wymaga lepszej opieki.
 • Nie możemy również zapomnieć, że nasze emocje bezpośrednio wpływają na kręgosłup; czynniki takie jak stres, lęki, nerwowość oraz niepokój napinają mięśnie w jego okolicach.

Rozciąganie może pomóc

Rozciąganie kręgosłupa przez tylko dwie minuty dziennie może sprawić, że poczujesz się znacznie lepiej. Pomyślisz, że to za łatwe i za mało skomplikowane, aby uśmierzyć taki ból.

Jednak klucz do sukcesu mieści się tutaj:

 • Kiedy siedzimy w nieodpowiedniej pozycji, krew dostarczana do naszych stawów jest hamowana, co sprawia, że z czasem stają się coraz sztywniejsze.
kobieta z bólem pleców
 • Jednakże kiedy wykonujemy rozciąganie, poprawiamy ogólny przepływ krwi do wszystkich części ciała, a to stymuluje nasze mięśnie oraz przywraca naszym stawom giętkość.
 • Coś tak prostego jak wyrobienie sobie nawyku codziennego rozciągania, pomoże Ci zmniejszyć napięcie w mięśniach oraz poprawić koordynację ruchową.
 • Musimy również pamiętać, że należy dbać o jeden ze zmysłów, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę, a który poprawia pracę naszych mięśni i stawów. To propriocepcja.
 • Propriocepcja pomaga nam rozwinąć świadomość naszego ciała. Poprawiamy naturalną zdolność naszego organizmu do wykrywania ruchów i ułożenia naszych kończyn.

Naucz się jak rozciągnąć swój kręgosłup w zaledwie 2 minuty

Ćwiczenie z elastyczną taśmą

Aby rozciągnąć swój kręgosłup będziesz potrzebował trochę miejsca, by móc się położyć. Postaraj się ułożyć w wygodnej pozycji z wyprostowanymi plecami.

 • Teraz skupmy się na tym prostym ćwiczeniu, które rozpracowuje grupę mięśni skoncentrowaną w ścięgnach udowych.
 • Ze względu na to, że jest proste i skuteczne, to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń rozciągających w dziedzinie sportu.

Czego będziesz potrzebował

 • Matę lub tkaninę, na której możesz się położyć.
 • Pasek lub elastyczną taśmę.
 • Piłeczkę tenisową.

Jak wykonać to ćwiczenie

 • Załóż wygodne uranie.
 • Połóż się na ziemi tak, aby Twój kręgosłup był wyprostowany i dotykał ziemi.
 • Następnie umieść piłeczkę pod sobą w okolicach lędźwi.
 • Zastosuj taśmę: powinieneś zahaczyć ją o podeszwę stopy, nie na samym środku, lecz bardziej w kierunku palców.
 • Uchwyć taśmę w dłonie i rozciągaj nogę przez około 20 sekund lub tak długo, jak pozwala Ci na to Twoje ciało.
 •  Oddychaj powoli i głęboko.
 • Następnie wykonaj to samo ćwiczenie na drugiej nodze.
 • Idealnie jest wykonywać to ćwiczenie przez przynajmniej dwie minuty.

Piłka w okolicach lędźwi pozwoli Ci być świadomym tego, jak poruszają się mięśnie Twoich pleców podczas rozciągania. Możesz też wykonywać to ćwiczenie bez użycia piłki.

Ważne jest praktykowanie codziennie. Podsumowując, to prosta i niezwykła metoda na rozciąganie kręgosłupa, która chroni nas przed jego urazami oraz przeciążaniem. Pamiętaj jednak, by się nie nadwyrężać wykonując to ćwiczenie, słuchaj swojego ciała i nie przekraczaj jego granic.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Williams, K., Abildso, C., Steinberg, L., Doyle, E., Epstein, B., Smith, D., … Cooper, L. (2009). Evaluation of the effectiveness and efficacy of iyengar yoga therapy on chronic low back pain. Spine. https://doi.org/10.1097/BRS.0b013e3181b315cc

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.