Rodzaj fryzury wpływa na stan naszych włosów

· Marzec 18, 2019

Czy wiedziałaś o tym, że stan Twoich włosów zależy w dużym stopniu od fryzury, którą nosisz?  Fryzury możemy układać na wiele sposobów i zawsze będą odzwierciedlały różne aspekty: od kondycji włosów po naszą osobowość. Aby Twoje włosy wyglądały zawsze pięknie, zamiast ukrywać stan twoich włosów pod przykrywką warkocza bądź koka, lepiej przyjrzeć się naszemu artykułowi bliżej.

 Rodzaj fryzury a zdrowie włosów

Każdy wie, że istnieją różne rodzaje włosów: proste, falowane i kręcone. Ale poza tym, Twoje włosy mogą być osłabione przez farbowanie, prostowanie, suszenie lub używanie złej jakości szamponu. Kobiety mają do dyspozycji całą masę kosmetyków, aby ich włosy wyglądały wspaniale, nie zdając sobie sprawy, jak ich używanie wpływa na powolną degradację struktury włosów. Można wręcz powiedzieć, że aż nadto poświęcamy się aby dobrze wyglądać każdego dnia. Jednak sposób, w jaki układasz włosy na co dzień, a także to jakich szczotek, grzebieni i kosmetyków używasz, może być przyczyną tego, że Twoje włosy patrząc słabe, matowe lub łamliwe.

2#:FRYZURY.JPG

Oto garść porad, które opracowali niezależni dermatolodzy. Taka codzienna pielęgnacja włosów zapewni im trwałość i zdrowie, a oprócz tego – wspaniały wygląd.

 • Chociaż szczotkowanie włosów jest bardzo ważne, nie rób tego zbyt wiele razy w ciągu dnia (wystarczy raz czy dwa). Czesząc się zbyt często, niszczysz końcówki.
 • Owiń włosy ręcznikiem po umyciu lub wysusz je niegorącym powietrzem, aby zapobiec ich niszczeniu. Twoje włosy są słabsze, kiedy są mokre – dlatego z ich układaniem raczej poczekaj, aż wyschną. Jeśli masz falowane włosy, zrób dokładnie na odwrót, wykorzystaj okazję i nadaj mokrym włosów kształt taki, jaki podoba Ci się najbardziej.
 • Staraj się unikać używania suszarki do włosów lub chociaż nie susz nią włosów całkiem do końca. Zostaw je trochę wilgotne i daj im wyschnąć.
 • Jeśli chodzi o prostownicę, używaj jej na średniej lub małej mocy, i staraj się nie używać jej codziennie, ale tylko wtedy, gdy naprawdę to jest potrzebne (na przykład kiedy wychodzisz na imprezę). Jeśli używasz lokówki, pamiętaj by pojedyncze nagrzewanie włosów nie trwało dłużej niż 2 sekundy. Nadmiar ciepła uszkadza włókna włosa.
 • Również powinnaś ograniczyć stosowanie lakierów do włosów i żeli utrwalających. Ich stałe używanie może poważnie osłabić, a nawet zniszczyć włosy.
3#:FRYZURY.JPG

 • Jeśli nosisz warkocze, kucyka albo doczepiane włosy, staraj się nie nosić ich przez cały dzień. Włosy stają się prze to, sztywne i matowe i łamliwe. Może to nawet w przyszłości powodować ich wypadanie.
 • Jeśli chodzi o zdrowie skóry głowy, pytania kieruj raczej do dermatologa, a nie do fryzjera. Jeśli idziesz do salonu, by zrobić sobie nową fryzuję, możesz zapytać fryzjera jakich kosmetyków będzie używał.

Rodzaj fryzury a osobowość

Make-up, ubranie i włosy właściwie odzwierciedlają osobowość każdej kobiety. Potrafisz sobie przypomnieć czy na przestrzeni lat zmieniłaś coś w swoim wyglądzie? Czy wtedy wpłynęło na te zmiany? Właśnie dlatego mówi się, że kobiety odreagowują gwałtowne zmiany w życiu, właśnie wybierając się do fryzjera, zmieniając fryzurę lub farbując się na inny kolor.

Na temat fryzur istnieje również wiele mitów. Niektórzy mówią, że kobiety, które noszą długie, rozpuszczone włosy zazwyczaj są bardziej namiętne i romantyczne, że mają klasyczne gusta, są dyskretne, dojrzałe i spokojne; inni mówią, że kobiety z włosami długimi do ramion (lub około tej długości) są inteligentne i przyjazne; i wreszcie, kobiety z krótkimi włosami mają większe skłonności do podejmowania ryzyka, lubią sport, są ekstrawertyczkami i są bardziej pewne siebie.

3#:FRYZURY.JPG

Lekko falowane włosy, wyglądają przyjaźnie i przystępnie; włosy zupełnie proste, sprawiają wrażenie, że kobieta jest bardziej poważna i zdystansowana. Kobiety z artystycznym nieładem na głowie, lub którym za grzebień służą własne palce, sprawiają wrażenie wesołych, szczerych i silnych kobiet.

Oczywiście są to tylko stereotypy, ale często mówi się, że kobiety, które mają kręcone włosy są ambitne, ale zmienne. Kobiety z prostymi włosami są bardziej nieśmiałe i wrażliwe. Gęste, silne włosy dodają osobowości energii i sprawiają wrażenie łatwości w podejmowaniu decyzji.

Kilka wskazówek jak dbać o włosy

Oprócz wszystkich rzeczy, które robimy, by nasze włosy wyglądały świetnie; od regularnego podcinania do wyboru fryzury, nie powinnyśmy zapominać, że o włosy trzeba dbać każdego dnia. Oto kilka czynności, które na pewno się przysłużą Twoim włosom.

 • Myj włosy regularnie, co najmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli to możliwe, używaj szamponów neutralnych, które można stosować codziennie. W lecie, po dniu spędzonym na basenie lub na plaży, należy umyć włosy, aby usunąć z nich osady z chloru i soli.
4#:FRYZURY.JPG

 • Dokładnie namocz włosy przed zastosowaniem szamponu. Spłukuj go ciepłą wodą, na końcu nieco chłodniejszą. Poprawia to krążenie krwi pod skórą głowy i pobudza włosy do wzrostu.
 • Włosy szczotkuj delikatnie, używając szczotki o średnim rozstawie. Nie szczotkuj włosów na sucho, ani nie używaj do tego zbyt wiele siły – to poważnie osłabia włosy.
 • Krążenie skóry głowy można poprawiać, wykonując odpowiednie ćwiczenia, np. stanie na rękach przez 3 minuty (albo jeśli potrafisz – dłużej, ale nie tak długo, by zacząć odczuwać ból). Możesz także masować głowę, używając oliwy z oliwek. Taki masaż możesz zrobić sobie przed umyciem włosów, wykonując okrężne ruchy.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Mari Morri, Uwe Trottman, Henry Zo Rakotondramanana, Jackie Waters, Kathryn Decker oraz Kris Krug.