Szampon wzmacniający do włosów

Szampon wzmacniający do włosów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Są pory roku, podczas których nasze włosy wypadają dużo bardziej. Wtedy też włosy są bardziej osłabione, końcówki się rozdwajają i łamią, włosy wypadają, a my nie wiemy co robić. Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, począwszy od czynników genetycznych, kończąc na stresie. Bardzo prostym sposobem na zadbanie o włosy i dostarczenie im niezbędnej siły jest zastosowanie odpowiedniej kuracji na przykład Szampon. Dlatego też w tym artykule wyjaśnimy ci jak przygotować szampon, który zapobiegnie wypadaniu włosów. Jest bardzo prosty do przygotowania i ekonomiczny!

Jak przygotować mój własny szampon na wypadające włosy?

2#wypadanie-włosów-szampon.jpg

Wiemy, że wypadanie włosów jest bardzo niepokojące. W przypadku mężczyzn prawie zawsze występuje ono z powodów dziedzicznych, syn dziedziczy tę przypadłość po ojcu i bardzo trudno tego uniknąć. Jednak w przypadku kobiet, przyczyny wypadania włosów są bardziej zróżnicowane i na szczęście w większości przypadków wypadanie włosów jest procesem odwracalnym. Musimy pamiętać, że aby leczenie zadziałało, musimy również poprawić nasze życiowe nawyki, przyjmować więcej witamin i poprawić naszą dietę. Zobaczmy więc jakie mogą być przyczyny wypadania włosów u kobiet:

 • Zaburzenia hormonalne, zmiany metaboliczne.
 • Niedobór żelaza lub innych minerałów, niedobór witaminy E.
 • Stres lub stany lękowe.
 • Obecność łupieżu lub nadmiar wydzielanego sebum, które zatyka mieszki włosowe.
 • Nadmiar testosteronu, który wiąże się z niektórymi chorobami.

1. Co potrzebuję do przygotowania domowego szamponu na wypadanie włosów?

3#domowy-szampon.jpg
 • Na początek potrzebujemy naturalnego szamponu o neutralnym pH, będzie nam on służył jako baza, do której dodamy resztę składników. Najlepiej się tutaj sprawdzą szampony przeznaczone dla dzieci, powinny być najbardziej naturalne z szamponów dostępnych na rynku. Wystarczy nam mała, standardowa butelka, którą znajdziemy w sklepie.
 • Aby udoskonalić nasz szampon przeciw wypadaniu włosów, użyjemy olejku z rozmarynu. Sprawdza się on idealnie w pobudzeniu krążenia krwi, co wzmocni nasze włosy. Będziemy również potrzebować soku z cytryny, który ma działanie antyseptyczne i odświeżające.
 • Potrzebujemy również dwie kapsułki z witaminą E, znajdziemy je w aptekach i sklepach zielarskich. Jest to prosty i bardzo efektywny składnik zapobiegający wypadaniu włosów, daje bardzo dobre rezultaty.

2. Jak go przygotuję?

To bardzo proste, wystarczy do naturalnego szamponu dodać dziesięć kropli olejku z rozmarynu i dziesięć kropli soku z cytryny. Na koniec nie zapomnij dodać zawartość dwóch kapsułek witaminy E. Następnie wstrząsamy butelką szamponu, aby wszystkie składniki się połączyły i nasz szampon jest gotowy.

Najważniejsze, aby szampon zadziałał na nasze włosy i powstrzymał ich wypadanie, jest to żeby stosować do regularnie, podczas każdego mycia włosów. Nakładamy go na wilgotne włosy i wmasowujemy w skórę głowy przez dziesięć minut. Następnie zostawiamy go na kolejne dziesięć minut, aby mógł zadziałać. Wreszcie spłukujemy go ciepłą wodą (nigdy gorącą!). Proste, prawda? Szampon ten ma działanie odświeżające, ponadto zawiera składniki, które pobudzają krążenie krwi i regenerują nasze włosy.

Odżywka przeciw wypadaniu włosów, idealna do stosowania po szamponie

4#odżywka-do-włosów-szampon.jpg

Pokrzywa to zioło lecznicze, które działa idealnie na wzmocnienie włosów i zapobiega ich wypadaniu. W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć wiele gotowych produktów do pielęgnacji włosów z tym składnikiem. Można znaleźć szampony i odżywki, które oferują bardzo dobre rezultaty.

My zaś oferujemy prosty przepis na odżywkę, którą nałożysz na włosy, po umyciu ich szamponem, o którym była mowa wcześniej, abyś mogła czerpać z szerokich zalet pokrzywy. Przygotowujemy ją tak:

Przygotowujemy sześć liści pokrzywy i przygotowujemy z nich napar, taki sam jak ten, który pijemy dla naszego zdrowia. Gotujemy szklankę wody, do której wrzucamy liście pokrzywy, doprowadzamy do wrzenia i zostawiamy na dziesięć minut, aby mogła się dobrze zaparzyć. Odcedzamy i zostawiamy do ostygnięcia, lepiej żeby napar był ciepły niż całkowicie zimny.

Bardzo dobrze, kiedy umyłaś już włosy wcześniej przygotowanym szamponem i je wypłukałaś, czas na naszą odżywkę z pokrzywy, wylewamy ją na włosy i skórę głowy i robimy delikatny masaż, przynajmniej przez 10 minut. Pamiętaj, że ta odżywka z pokrzywy nie musi być spłukiwana, oznacza to, że po zakończeniu masażu zostawiamy ją na włosach. Jeżeli suszymy włosy suszarką, starajmy się to robić z jak najniższą temperaturą nawiewu, bo może to sprawić, że nasze włosy się przesuszą i zniszczą.

Szampon możemy używać za każdym razem, kiedy myjemy włosy, odżywkę z pokrzywy nie powinno się stosować częściej niż dwa razy w tygodniu. Jeżeli będziemy używać tych naturalnych lekarstw na wypadające włosy regularnie, zobaczymy upragnione efekty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Phillips TG, Slomiany WP, Allison R. Hair Loss: Common Causes and Treatment. Am Fam Physician. 2017;
 • Dinh QQ, Sinclair R. Female pattern hair loss: current treatment concepts. Clinical interventions in aging. 2007.
 • Sinclair R, Patel M, Dawson TL, Yazdabadi A, Yip L, Perez A, et al. Hair loss in women: Medical and cosmetic approaches to increase scalp hair fullness. British Journal of Dermatology. 2011.
 • Murata K, Noguchi K, Kondo M, Onishi M, Watanabe N, Okamura K, et al. Promotion of hair growth by rosmarinus officinalis leaf extract. Phyther Res. 2013;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.