Wypadanie włosów – jak temu zapobiec?

· Kwiecień 2, 2015

Włosy są bardzo wrażliwe i szybko reagują na jakąkolwiek zmianę w organizmie, wtedy też może pojawić się wypadanie włosów. Wiele osób marzy o zdrowych i pięknych włosach, ale cel ten nie zawsze jest możliwy do osiągnięcia. Zdarza się, że włosy pojawiają się w dużych ilościach na poduszce lub na szczotce, a my zaczynamy się zastanawiać czy wypadanie włosów nie zwiastuje jakiejś poważnej dolegliwości.

Spokojnie! Zaoferujemy rozwiązanie tego problemu w dalszej części artykułu, ale na początek zastanówmy się czy ten problem jest naprawdę poważny.

Codzienne wypadanie włosów jest normalne

Dorosły człowiek posiada od 100 000 do 150 000 włosów, które nieprzerwanie rosną i wypadają podczas cyklu zwanego cyklem włosowym. Każdy włos rośnie swoim własnym tempem więc oznacza to, że mogą się one znajdować w różnej fazie wzrostu na całej skórze głowy. Każdego dnia tracimy około 60 do 100 włosów i jest to trzecia faza cyklu włosowego nazywana telogen, podczas której obumarły włos zostaje wypchnięty poprzez nowy włos, który wyrasta na jego miejscu. Jest to zupełnie normalna kolej rzeczy.

W przypadku gdy wypadanie włosów mocno się nasili albo zlokalizowane jest tylko w niektórych częściach głowy, jesteśmy świadkami dolegliwości, która nazywa się łysienie. Przyczyny jej występowania są bardzo zróżnicowane, mogą nimi być: choroby skóry, czynniki dziedziczne, zażywane leki, stres, nieodpowiednia dieta, a nawet zbyt mocne upinanie fryzur. Jeżeli nie przeciwdziałamy tej chorobie odpowiednio szybko, może ona nawet doprowadzić do całkowitej utraty włosów, jednak proces ten może być odwracalny. W artykule tym podamy siedem środków, które pomogą zatrzymać wypadanie włosów i poprawić ich wygląd.

Na początku jednak musimy sprawdzić jaki typ łysienia u nas występuje.

Typy łysienia, czy możliwe jest zatrzymanie wypadania włosów?

2#:łysienie-włosów.jpg

Łysienie ze względu na sposób wypadania włosów, można podzielić na dwie duże grupy: z powstaniem i bez powstania blizn na skórze głowy. Ważnym jest aby wiedzieć, że każdy włos zbudowany jest z łodygi oraz korzenia umieszczonego w mieszku włosowym. Podczas trzeciej fazy cyklu włosowego (telogen), czyli wypadania włosa, w mieszku włosowy powstaje nowy włos, który go zastępuje. Dlatego też, dopóki mieszek włosowy nie jest uszkodzony, wzrost włosów jest reaktywowany.

Łysienie bliznowaciejące występuje rzadko i charakteryzuje się zniszczeniem mieszków włosowych przez stany zapalne, infekcje lub uszkodzenia mechaniczne. Te proces łysienia jest nieodwracalny. Niektórymi z przyczyn tej choroby są:

  • Choroby dziedziczne, takie jak rybia łuska czy zespół znamion naskórkowych.
  • Czynniki fizykochemiczne, takie jak oparzenia czy działanie substancji żrących.
  • Choroby zakaźne wywołane przez grzyby, bakterie i wirusy.
  • Choroby nowotworowe, takie jak chłoniak.
  • Dermatozy (choroby skóry), takie jak sarkoidoza i mucynoza mieszkowa.

Jednak 80% występujących typów łysienia, to łysienie bez blizn, a więc w jego wyniku włoski mieszkowe nie są uszkodzone, dlatego też przy odpowiednim leczeniu utracone włosy mogą być odzyskane. Poniżej przedstawiamy pięć najczęściej występujących typów łysienia, ale oczywiście żeby prawidłowo określić typ naszej indywidualnej przypadłości, należy zawsze zasięgnąć opinii dermatologa:

Łysienie androgenne to najczęstsza przyczyna utraty włosów (aż 95% przypadków) i może być spowodowane przez czynniki genetyczne i hormonalne. Istnieją dwa schematy występowania:

a) U mężczyzn: wypadanie włosów rozpoczyna się od przedniej lub środkowej części głowy. Łysienie pojawia się w danej części, po czym stopniowo się rozprzestrzenia.

b) U kobiet: wypadanie włosów jest rozproszone, występuje równomiernie na całej głowie. Nie powstają miejsca z całkowitą utratą włosów.

Łysienie urazowe: występuje najczęściej z powodu urazu fizycznego. Wymienia się kilka przyczyn występowania:

a) Napięcie: włosy często narażone są na ciągnięcie i stan ciągłego napięcia przez noszenie ich spiętych w koku czy warkoczu.

b) Nacisk: skóra głowy narażona jest na ciągłe pocieranie o powierzchnię płaską, taką jak na przykład poduszka.

c)  Trichotillomania: trik nerwowy polegający na wyrywaniu włosów.

Łysienie plackowate wydaje się być spowodowane przez stresujące sytuacje. Łysienie to występuje w formie okrągłych plam pozbawionych włosów na głowie, zdarza się również, że łysienie to obejmuje całą powierzchnię głowy i doprowadza do całkowitego pozbawienia włosów. Jest ono leczone z powodzeniem, jednak często następują nawroty choroby.

Łysienie telogenowe (rozproszone) charakteryzuje się, mniej lub bardziej nasiloną, utratą włosów na obszarze całej skóry głowy. Choroba ta może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak niedożywienie, szybką utratę masy ciała, ciężkie choroby, gorączka, brak równowagi hormonalnej po porodzie i wiele innych.

Łysienie anagenowe spowodowane jest dużymi dawkami leków, takich jak: leki przeciwtarczycowe, leki przeciwzakrzepowe, leki cytostatyczne, jod oraz witamina A. Kiedy leki przestają być przyjmowane, włosy odrastają.

Jeżeli zatem już wiemy jaki typ łysienia nam dolega i upewniliśmy się, że jest to łysienie bez blizn, mamy dobre wieści! Rozwiązanie naszego problemu jest w zasięgu ręki. W dalszej części artykułu pokażemy siedem łatwych i naturalnych sposobów leczenia, które są bardzo efektywne w walce z wypadaniem włosów i sprawią, że nasze włosy będą rosnąć zdrowe i lśniące.

Siedem sposobów na leczenie wypadania włosów

3#aloes

Zabieg nr 1: Aloes

Liście aloesu zawierają substancje chemiczne, które stymulują skórę głowy. Obiera się je ze skóry i kroi na małe kawałki. Te galaretowate kwadraciki kładziemy na włosach i wmasowujemy je w skórę głowy, tam gdzie występuje problem z wypadaniem włosów. Głowę nakrywamy ręcznikiem lub chustką i zostawiamy aby nasz lek wchłaniał się przez całą noc, na drugi dzień zmywamy go z głowy ciepłą wodą z odrobiną soku z cytryny. Powinno się tę czynność powtarzać przez trzy lub cztery tygodnie, po tym czasie zauważymy wspaniałe rezultaty.

Zabieg nr 2: Mleczko kokosowe

Kokos jest bogaty w wodę, składniki odżywcze i nienasycone kwasy tłuszczowe. Mleczko uzyskane z kokosa zapobiega wypadaniu włosów. Aby otrzymać mleczko kokosowe należy wyciąć miąższ z kokosa, włożyć go w cienką ściereczkę i delikatnie wycisnąć. Używając tego mleczka, masujemy skórą naszej głowy, aby ułatwić wchłanianie się. Powinno się powtarzać tę czynność raz w tygodniu.

Zabieg nr 3: Cebula

Cebula jest bogata w witaminy A, B i C, dzięki czemu najlepiej przeciwdziała wypadaniu włosów. Aby przygotować nasze lekarstwo, należy jedną białą cebulę włożyć do blendera i zetrzeć ją z trzema łyżeczkami miodu. Tak przygotowaną mieszankę nakłada się za pomocą szczoteczki, na miejsca dotknięte chorobą. Pozostawia się ją na skórze głowy około trzydzieści minut, po czym spłukuje się dużą ilością wody. Po krócej niż trzech tygodniach można zaobserwować zaskakujące efekty.

Zabieg nr 4: Czosnek i oliwa z oliwek

Czosnek posiada najbardziej niesamowite właściwości. Sami będziemy się mogli przekonać, kiedy przygotujemy ten lek przeciwko łysieniu. Przed pójściem spać należy natrzeć skórę głowy dwoma połówkami czosnku, po czym za pomocą oliwy z oliwek wymasować te same miejsca. Po zabiegu tym należy owinąć głowę ręcznikiem i zostawić tak na całą noc. O poranku należy umyć głowę aromatycznym szamponem. Aby zauważyć zadowalające efekty, należy powtarzać tę czynność dwa razy w tygodniu przez miesiąc.

Zabieg nr 5: Odbudowa włosów

Wymieszać łyżeczkę miodu, dwa żółtka, jedną łyżeczkę jogurtu i jedną łyżeczkę ciepłej wody. Tak przygotowaną pastę nakładamy na skórę głowy, lekko ją przy tym masując. Po nałożeniu zawijamy włosy w folię i zostawiamy tak na dwadzieścia minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Pasta ta przynosi cudowne efekty, po jej zastosowaniu włosy będą wzmocnione i odzyskają piękny blask.

Zabieg nr 6: Rozmaryn i ruta

Zabieg ten pobudza krążenie w skórze głowy. Do przygotowania potrzebna nam będzie gałązka rozmarynu i gałązka ruty oraz trzy filiżanki wrzącej wody, wszystko razem gotujemy przez pięć minut. Napar ten używamy do płukania włosów po umyciu ich szamponem. Zawsze podczas płukania włosów, masujemy skórę głowy.

Zabieg nr 7: Marchew, miód i oliwa z oliwek

Dwie łyżeczki naturalnego miodu, jedną łyżeczkę oliwy z oliwek i jedną marchew należy włożyć do blendera i utrzeć na gładką masę. Tak przygotowaną pastę nakładamy na skórę głowy, wykonując masaż okrężnymi ruchami, całość zawijamy w ręcznik. Po dwudziestu minutach spłukujemy ciepłą wodą. Marchew jest doskonałym źródłem witamin, jeżeli będziemy powtarzali tą czynność dwa razy w tygodniu, nasze problemy z łysieniem znikną.

Rada na koniec

Teraz tylko musimy wybrać odpowiedni zabieg i zacząć go używać. Należy jednak pamiętać, że zawsze aby rozwiązać problem, musimy poznać jego przyczyny. Odpowiednia dieta, unikanie suszenia włosów suszarką oraz fryzur, które napinają i podrażniają nasze włosy, prowadzenie zdrowego trybu życia. Wszystkie te czynniki są również bardzo ważne i pomagają w utrzymaniu naszych włosów w dobrej kondycji oraz zapobiegają występowaniu nieodwracalnych szkód.