Przypadkowy seks: poznaj jego wady i zalety zanim podejmiesz decyzję

Czy wiesz, jakie są zalety i wady swobodnego seksu? W tym artykule poznasz niektóre z nich.
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2023

Czy kiedykolwiek uprawiałeś przypadkowy seks? Najdokładniejszą definicją byłoby zbliżenie z kimś w bardzo konkretnych sytuacjach. Tak się dzieje na przykład, gdy ktoś ma „przyjaciela z korzyściami”. Jednak ten rodzaj relacji dotyczy również seksu z nieznajomymi w danym momencie, na przykład podczas wyjścia na imprezę lub dyskotekę.

Seks okazjonalny jest zalecany, o ile daje satysfakcję. Jednak jak wszystko: ma swoje zalety, ale ma też swoje wady. Chcesz wiedzieć, jakie?

Cóż, zapraszamy Cię do dalszej lektury, ponieważ jeśli takie relacje powodują dyskomfort lub sprawiają, że czujesz się źle, być może ten rodzaj seksu nie jest dla Ciebie… I wiesz co? To jest całkowicie w porządku!

Przypadkowy seks istniał od zawsze

Możesz pomyśleć, że w dzisiejszych czasach jest więcej przypadkowego seksu niż kiedykolwiek. Jednak to nieprawda. Rzeczywiście żyjemy w epoce, w której złamano wiele tabu dotyczących seksu i seksualności. Dlatego nie ma już powodu, aby ukrywać fakt, że ludzie wolą mieć przelotne związki i cieszyć się seksualnością bez potrzeby np. posiadania partnera.

Czasami zdarzają się nawet pary, które chcą uprawiać przypadkowy seks z innymi ludźmi. Dotyczy to na przykład osób, które chodzą do klubów swingersów. Jednak w tym artykule skupimy się na ludziach bez partnera, którzy uprawiają przypadkowy seks. Chcą cieszyć się swoją seksualnością właśnie w takiej formie, ale czy biorą pod uwagę zarówno korzyści jak i wady?

Możesz również przeczytać ten artykuł: Dlaczego tak trudno jest rozmawiać o seksie?

Jakie zalety ma przypadkowy seks: inhibitor stresu

Przypadkowy seks ma pewne zalety. Na przykład hamuje stres. Dzieje się tak, ponieważ podczas orgazmu uwalniasz oksytocynę i endorfiny, które zmniejszają stres i zwiększają poczucie szczęścia.

Ponadto hormony te pozostawiają uczucie ekstremalnego odprężenia, więc uprawianie seksu nie jest przeciwwskazane dla Twojego zdrowia. Wręcz przeciwnie – jest bardzo przyjemne i zdrowe.

Kolejną zaletą przypadkowego seksu jest to, że unikasz zobowiązań , które możesz mieć z partnerem. Być może w tym okresie życia chcesz poznać kilka osób, cieszyć się swoją seksualnością i nie zanurzać się w żadnym związku. Dlatego przypadkowy seks pozwala cieszyć się wszystkimi jego zaletami bez konieczności wiązania się z kimś.

Trzecią zaletą tego typu relacji seksualnych jest to, że możesz dużo doświadczyć i nauczyć się o seksie. Możesz odkryć to, co lubisz. Poznać praktyki, które Cię podniecają i wypróbować nowe rzeczy, które pozwolą Ci doświadczyć swojej seksualności w zupełnie inny sposób. Swobodny seks może pomóc ci odkryć wiele na temat własnego ciała i tego, jak się nim cieszyć.

Wady przypadkowego seksu: ryzykowne zachowania

Zalety tego rodzaju seksu są oczywiste, ale co z wadami? Aby o nich mówić, musimy odwołać się do badania pt. Debiut seksualny w kontekście seksu przygodnego i jego związku z zachowaniami zagrażającymi zdrowiu seksualnemu i reprodukcyjnemu młodzieży. W badaniu podkreślono, że istnieją ryzykowne sytuacje, które mogą zmienić przypadkowy seks w bardzo negatywne zachowanie.

Na przykład uprawianie seksu bez prezerwatywy lub bariery lateksowej może zwiększać ryzyko zarażenia się chorobami lub infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Jednym z najczęstszych jest brodawczak. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że „częstość infekcji HPV u kobiet w Hiszpanii wynosi 14,3% u kobiet i 29% u młodych kobiet w wieku 18-25 lat”. To oczywiście tylko przykład.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Najbardziej ekscytujące i przyjemne pozycje seksualne

Innym ryzykiem związanym z przypadkowym seksem bez odpowiedniej ochrony jest niechciana ciąża lub wielokrotne przyjmowanie tabletek „dzień po ”, co wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Dlatego, biorąc pod uwagę, że bardzo często nie wiesz, czy osoba, z którą sypiasz, stosuję ochronę, najlepiej jest podjąć osobiste środki ostrożności.

Czy próbujesz wypełnić pustkę swobodnym seksem?

Pomimo wspomnianych powyżej zalet i wad, na koniec chcemy zrobić ostatnią uwagę w odniesieniu do przypadkowego seksu i konieczności wypełniania pustki. Wielokrotnie angażowanie się w tego typu relacje może powodować uczucie samotności i przygnębienia, a nawet poczucie winy. To jest sygnał alarmowy. Oznacza to, że robisz coś, czego tak naprawdę nie chcesz robić, ale robisz to, ponieważ możesz się czuć samotny.

Czasami seks jest drogą ucieczki.  Jeśli więc w rzeczywistości nie lubisz przypadkowego seksu, ważne jest, aby oddać się w ręce profesjonalisty. To normalne, że nie każdemu podoba się ten rodzaj seksu. Wiele osób potrzebuje poczuć pewną więź z drugą osobą lub mieć wyższy poziom intymności, a nawet wejść z nią w relację. Dopiero wtedy będzie czerpać radość z seksu.

Jeśli uprawiasz przypadkowy seks i czujesz się komfortowo i sprawia ci to przyjemność, nie zapomnij o ochronie swojego zdrowia podczas zbliżeń. Natomiast jeśli ten rodzaj seksu sprawia, że czujesz się później smutny lub nieswojo, najlepiej skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Na pewno odnajdziesz te części ciebie, które zasługują na uzdrowienie. To pozwoli ci nawiązywać relacje, które lepiej do ciebie pasują i sprawią, że poczujesz się dobrze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González A., Electra, & Molina G, Temístocles. (2019). Inicio sexual en contexto de sexo casual y su asociación a comportamientos de riesgo en salud sexual y reproductiva en adolescentes. Revista chilena de obstetricia y ginecología , 84 (1), 7-17. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-75262019000100007
  • Espada Sánchez, J. P., Quiles Sebastián, M. J., & Méndez Carrillo, F. J. (2003). Conductos sexuales de riesgo y prevención del sida en la adolescencia. Pap. psicol, 0-0.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.