Dopasowanie seksualne: wszystko, co musisz wiedzieć

Dopasowanie seksualne: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy wiesz, czym jest dopasowanie seksualne? Czy myślisz, że można je odzyskać, gdy się je straci? Jak to zrobić?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest dopasowanie seksualne i nie wiedziałeś, jak ten termin zdefiniować? To normalne. Mimo, że są to dwa słowa codziennego użytku, jest kilka rzeczy, które umykają powszechnej wiedzy.

Seksualne dopasowanie można w skrócie zdefiniować, jako zestaw wierzeń, wartości, potrzeb i pragnień związane z relacjami między dwojgiem ludzi. Na tym polega ogólnie dopasowanie – ale jest to także znacznie szerszy temat.

Więź między partnerami

Znasz to uczucie więzi z drugą osobą? Jest to energia i rodzaj przyciągania, którego nie możesz dotknąć, ale które jest.

Wynika to z tej wspólności wartości, potrzeb i pragnień, o której była mowa w poprzednim akapicie. Poprzez zauważenie i odczucie, że wszystko do siebie pasuje, nieuniknione jest pojawienie się dopasowania seksualnego.

Odczytywanie sygnałów drugiej strony

Pomimo tego połączenia ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać wzajemnie swoje sygnały, aby być świadomym tej seksualnej kompatybilności. Jeśli nie zauważysz tych znaków, będzie Ci bardzo trudno o coś więcej niż przyjaźń (i to jeśli masz szczęście). Ale jak wyglądają te znaki, których nie powinieneś przegapić?

Sposób, w jaki druga osoba na Ciebie patrzy, w jaki denerwuje się będąc Twoim towarzystwie, jej podejście i subtelne zachowania, takie jak trzymanie za ręce, wskazują, że ją pociągasz. Istnieje wiele wskazówek, które powiedzą Ci, że druga osoba Cię lubi. Miej więc oczy i zmysły szeroko otwarte.

Dopasowanie seksualne: posiadanie tego samego apetytu

Są ludzie, którzy nie mają popędu płciowego, jak wyjaśnia artykuł opublikowany w Psychiatry MMC, i inni, którzy mają duży apetyt na seks. To zależy od danej osoby. Z tego powodu, dopasowanie seksualne jest bardzo ważne: to kwestia obojga partnerów dzielących ten sam apetyt. Jeśli tak nie jest, jasne staje się, że nie są oni kompatybilni.

Kobieta na łóżku

Jeśli para nie ma tego samego apetytu seksualnego, mogą pojawić się frustracje i wzajemne pretensje.

Podobne poglądy na temat seksu

Co to znaczy mieć podobne poglądy na temat seksu? Zasadniczo jest to myślenie o tym w ten sam sposób. Na przykład, jeśli lubisz próbować nowych rzeczy lub używać zabawek seksualnych, druga osoba powinna lubić to samo lub przynajmniej być otwarta na spróbowanie czegoś nowego.

Dlaczego? Bo o to właśnie chodzi w kompatybilności seksualnej.

Jeśli partnerzy nie mają podobnych poglądów na seks, bardzo trudne będzie im cieszyć się nim i mieć podobny apetyt seksualny. Dlatego, aby mówić o kompatybilności, ważne jest uzgodnienie swych opinii na ten temat.

Te same upodobania

Inny podstawowy aspekt, by mówić o kompatybilności seksualnej to dzielenie upodobań. Jeśli lubisz bondage, ale druga osoba nie, trudno będzie Wam w pełni cieszyć się takim seksem.

Dlatego bardzo ważne jest, aby wasze gusta były zbieżne, nie tylko w innych aspektach życia, ale również w sferze seksualnej. Czy kiedykolwiek wcześniej o tym myślałeś?

Od czego zależy dopasowanie seksualne?

Oprócz wszystkich powyższych, kompatybilność zależy, według Salud Masculina Literatura Médica para Pacientes, od feromonów i zgodności genetycznej, która aktywuje pożądanie, jak również odpowiedzi seksualnej.

Jednak inne czynniki również odgrywają tutaj rolę, takie jak fakt, czy druga osoba pasuje lub jest bliska modelowi idealnego partnera, który masz w głowie.

Podsumowując, dopasowanie seksualne odbywa się na wielu przestrzeniach: z psychologicznego punktu widzenia, osobowości, wartości i zachowań erotycznych.

Jednakże, tak jak dopasowanie seksualne może się narodzić (pozornie znikąd), tak samo może się zdarzyć coś odwrotnego, tzn. może się ulotnić. To może się zdarzyć, jeżeli jakieś wartości się zmieniają, jeśli dopasowanie tak naprawdę nigdy nie istniało, a było jedynie złudzeniem. 

Jak przywrócić dopasowanie seksualne?

Para pod pościelą

Spędzanie czasu sam na sam jako para jest niezbędne do rozbudzenia pożądania.

Na szczęście utracone dopasowanie seksualne może zostać odzyskane. Dlatego niektóre pary decydują się na konsultacje z seksuologiem, aby znaleźć rozwiązanie tego, co się z nimi dzieje. Wcześniej nie mieli problemów i być może sam znalazłeś się w podobnej sytuacji. Nie martw się jednak: możliwe jest odzyskanie tego, co zostało utracone.

  • Odkrywajcie nowe horyzonty: wprowadzajcie gadżety erotyczne, próbujcie nowych praktyk… Wszystko to może rozbudzić waszą przyjemność i pozwolić wam odkryć doznania, o których istnieniu wcześniej nie wiedzieliście. Będziesz czerpać większą przyjemność z seksu.
  • Spędzajcie czas sami: czasami dzieci lub codzienne obowiązki nie pozwalają Wam na rozmowę lub seks. Dlatego ważne jest znalezienie czasu na bycie razem i wzmacnianie intymności.
  • Znajdźcie własny rytm: jeśli masz większe pożądanie seksualne niż Twój partner, możesz znaleźć równowagę, jeśli o tym porozmawiacie. Nie musicie zawsze być na tym samym poziomie we wszystkim. Chyba, że jesteście na przeciwnych końcach spektrum, wtedy wymaga to więcej pracy.

Jak widzisz dopasowanie seksualne jest ważne, ale nie znaczy, że partnerzy muszą być identyczni i mieć takie same potrzeby. Zawsze będą na różnych poziomach, ale najważniejsze jest to, aby znaleźć równowagę. W tym celu bardzo ważna jest wzajemna komunikacja.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mallon, R. y Stich, SP (2000). La extraña pareja: la compatibilidad de la construcción social y la psicología evolutiva. Filosofía de la ciencia , 67 (1), 133-154.
  • Salgado, C. (2003). El desafío de construir una relación de pareja. Editorial Norma.
  • Urbano-Contreras, A., Iglesias-García, M. T., & Martínez-González, R. A. (2019). Satisfacción general y sexual con la relación de pareja en función del género. Revista Española de Investigaciones Sociológicas165, 143-158.
  • Psychiatry (Edgmont). 2008 Jun; 5(6): 50–55. Published online 2008 Jun. Sexual Desire Disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2695750

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.