Co wywołuje fetysze seksualne i jakie mają one znaczenie?

O ile fetysze seksualne nie warunkują życia seksualnego danej osoby (na przykład nie jest ona w stanie nawiązać relacji seksualnej bez określonego obiektu wywołującego pożądanie), nie stanowią one zaburzenia seksualnego. W rzeczywistości są nawet bardzo powszechne i zazwyczaj zupełnie nieszkodliwe.
Co wywołuje fetysze seksualne i jakie mają one znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 15 września, 2021

Bielizna, buty, włosy, stopy… W niektórych przypadkach fetysze seksualne mogą stanowić nawet połączenie kilku różnych elementów. Wiele przedmiotów lub części ciała może być dla wielu osób niezwykle pociągającymi. Czy jednak wiesz, jakie czynniki wywołują fetysze seksualne i jakie mają one znaczenie?

O ile fetysze seksualne nie warunkują życia seksualnego danej osoby (na przykład nie jest ona w stanie nawiązać relacji seksualnej bez określonego obiektu wywołującego pożądanie), nie stanowią one zaburzenia seksualnego. W rzeczywistości są nawet bardzo powszechne i zazwyczaj zupełnie nieszkodliwe.

Fetysze seksualne

Fetyszyzm seksualny to parafilia oparta na regularnym intensywnym podnieceniu seksualnym wywoływanym przez jakiś przedmiot lub czynnik (czyli fetysz). W zasadzie nie jest to zaburzenie jako takie, ale prosta manifestacja seksualności danej osoby.

Zachowanie fetyszystyczne jest generalnie „pomocą” dla normalnych zachowań seksualnych, których nie uważa się za zaburzenie, ponieważ jest to po prostu kolejny bodziec w satysfakcjonującym związku seksualnym. Zwykle nie powoduje udręki ani dysfunkcji. W rzeczywistości często tylko dodatkowo pobudza i wzmaga podniecenie.

Para w łóżku

Jeśli jednak fetysz staje się niezbędnym elementem podniecenia seksualnego, można go uznać wtedy za zaburzenie. Dlatego też fetyszyzm możne stać się problemem, gdy nie pozwala danej osobie na normalne stosunki seksualne.

W tym sensie chcemy przez to powiedzieć, że fetysze seksualne nie powinny ograniczać życia seksualnego, ale je uzupełniać lub poszerzać.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak pobudzić libido: 5 kluczowych zachowań

Co powoduje fetysze seksualne?

Fetysze seksualne mogą być częścią normalnej praktyki seksualnej bez żadnych dodatkowych problemów, zwiększając wtedy podniecenie seksualne u danej pary.

Na przestrzeni ostatnich dekad wiele teorii próbowało wyjaśnić przyczyny fetyszyzmu. Jednak do dzisiaj nie ma żadnych rozstrzygających ustaleń dla tego zagadnienia. Ale spośród nich wszystkich możemy przede wszystkim wyróżnić jedną koncepcję. Jest nią warunkowanie klasyczne.

Warunkowanie klasyczne w fetyszach seksualnych

Wydaje się obecnie, że teoria ta najlepiej ze wszystkich wyjaśnia dynamikę i przyczyny tej parafilii. Warunkowanie klasyczne wyjaśnia fetyszyzm jako reakcję na czynniki, które zaistniały w dzieciństwie danej osoby.

W ten sposób doświadczenia z dzieciństwa powodowałyby, że fetyszysta rozwinąłby w sobie związek między pożądaniem i podnieceniem seksualnym a pewnym obiektem. W ten sposób to powiązanie przechodzi razem z nim w okres dorosłości.

Pod prysznicem

Rzeczywiście, uczymy się rozpoznawać cechy seksualne w dzieciństwie. Z tego powodu konceptualizacja jakiegoś przedmiotu, łącząca go z seksualnością, może być przyczyną rozwoju fetyszu.

Jednak dla innych naukowców fetyszyzm ma mniej wspólnego z warunkowaniem w dzieciństwie, ale raczej z sytuacjami powstającymi w okresie dojrzewania. Zwłaszcza wtedy gdy zaczynają się zachowania masturbacyjne.

Kiedy fetysze seksualne można uważać się za zaburzenie?

Kiedy podniecenie seksualne zależy wyłącznie od fetyszu, można uznać tę sytuację za zaburzenie o charakterze fetyszystycznym. Jak wspomnieliśmy powyżej, większość osób z fetyszami nie spełnia kryteriów zaburzeń seksualnych.

Rzeczywiście, aby fetyszyzm mógł zostać uznany za problem i zaburzenie wymagające należytej uwagi, muszą być spełnione następujące warunki:

  • Fantazje lub impulsy powodują dyskomfort.
  • Upośledzenie funkcji.
  • Fetysze seksualne stają się przymusowe i wręcz konieczne.
  • Fetyszyzm negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie.
  • Fetysze seksualne stają się obsesyjną myślą.

Powyższe warunki muszą być spełnione przez co najmniej sześć miesięcy.

Rodzaje istniejących fetyszy seksualnych

Jak wspomnieliśmy powyżej, ponieważ fetyszyzm jest zwykle powodowany przez warunkowanie klasyczne, w którym bodziec seksualny jest powiązany z określonym przedmiotem lub sytuacją, istnieje wiele różnych odmian fetyszy.

W rzeczywistości każdy przedmiot może mieć charakter erotyczny i być kojarzony z pożądaniem seksualnym i podnieceniem, w odpowiednich okolicznościach stając się fetyszem. Krótko mówiąc, fetyszem może być praktycznie wszystko.

Fetysze seksualne - szpilki

Jednak niektóre fetysze seksualne są rzeczywiście bardziej powszechne niż inne. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi następujące elementy:

  • Podofilia (stopy)
  • Urolagnia (mocz)
  • Retifizm (buty)
  • Otofilia (uszy)
  • Mizofilia (bielizna)

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Uzależnienie od pornografii

Podsumowanie naszych dzisiejszych rozważań

Niektóre fetysze seksualne mogą pomóc parze w stymulacji. Konsultacja ze specjalistą jest zawsze dobrą opcją, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości wobec tej kwestii.

Krótko mówiąc, musimy ponownie podkreślić różnicę między posiadaniem fetyszu, który Cię podnieca, a zaburzeniem fetyszystycznym. W tym celu użyjmy następującego przykładu – niech fetyszem będzie bielizna.

Fakt, że pewien rodzaj lub kolor bielizny u Twojego partnera lub partnerki podnieca Cię, jest zupełnie normalny i może naprawdę podnosić jakość seksu, jeśli Twój partner chce w tym uczestniczyć. W tym sensie fetysz jest kolejnym bodźcem seksualnym – czymś bardzo pożądanym w związkach.

Jeśli jednak ten fetysz staje się obsesyjnym pomysłem, do tego stopnia, że ​​stosunek seksualny nie jest możliwy, jeśli on nie występuje, lub jeśli staje się czymś tak kompulsywnym, że osoba nawet kradnie cudzą bieliznę, jest to oczywiście problem lub zaburzenie, w przypadku którego ktoś taki musi uzyskać odpowiednią pomoc, by się z tego wyleczyć.

W każdym razie, jeśli masz jakiś niewinny fetysz, który może nadać Twojemu związkowi szczególny charakter, nie wahaj się powiedzieć o tym swojemu partnerowi lub partnerce. Pamiętaj, że satysfakcja seksualna jest naprawdę ważna w związku.

Z drugiej strony, jeśli uznasz, że Twoje fetysze seksualne stają się problemem, pora udać się do specjalisty, który pomoże Ci przeanalizować i zrozumieć pochodzenie jego przyczyny. A następnie będzie w stanie poprowadzić Cię do uzyskania ponownie w pełni satysfakcjonującego życia seksualnego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.