Jak pobudzić libido: 5 kluczowych zachowań

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia, 2023

Spadek libida może być wywoływany licznymi czynnikami. Jednak jeśli brak pożądania odbija się w znaczący sposób na Twoim związku, powinnaś zastanowić się jak możesz pobudzić libido.

Libido zmienia się wraz z biegiem lat. Tym samym w niektórych etapach naszego życia odczuwamy większe pożądanie, zaś w innych jest ono o wiele mniejsze. To całkowicie normalne i zależy od wielu czynników.

Jeśli się z tym zmagasz i czujesz, że masz mniejszy popęd seksualny, podpowiemy Ci jak możesz pobudzić libido i ponownie zacząć cieszyć się swoim życiem seksualnym.

Nie przegap tego artykułu!

Jak pobudzić libido?

Utrata apetytu seksualnego to normalna sprawa. W niektórych momentach życia dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Nie jest to coś, czym należy przejmować się a priori. Lepiej jest dać sobie czas i zrozumieć, że jest to jedynie przejściowa faza. Dzięki temu unikniesz stresu, który może wywołać jeszcze większy spadek pożądania.

Jedynie kiedy utrata apetytu seksualnego ciągnie się przez dłuższy czas i zaczyna wywierać wpływ na Twoje życie osobiste i związki, powinnaś zacząć postrzegać go jako problem. W takim przypadku powinnaś poszukać profesjonalnej pomocy, aby przezwyciężyć ten problem.

Pamiętaj, że istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać taki spadek pożądania seksualnego, które wynikają z najróżniejszych przyczyn. Pośród nich wyróżniamy:

 • Stres lub niepokój,
 • Brak stymulacji seksualnej,
 • Problemy w związku,
 • Niska samoocena,
 • Przyjmowanie niektórych leków,
 • Zaburzenia seksualne,
 • Zmiany hormonalne (menopauza, ciąża, itp.)

Na szczęście zawsze istnieją “triki”, które pomogą Ci pobudzić libido i obudzić pożądanie. Czytając dalszą część artykułu poznasz najważniejsze z nich.

Dodaj szczyptę fantazji i komunikuj się ze swoim partnerem

Być może nadszedł czas, aby włączyć do Waszego pożycia seksualnego odrobinę nowości. Okazuje się, że to monotonia może prowadzić do spadku Twojego libido. Jednak możesz je pobudzić wykorzystując fantazję i wyobraźnię.

Wspólne czytanie erotycznej opowieści czy gry lub zabawki pod czas seksu – to tylko niektóre z pomysłów, które mogą pomóc Wam rozbudzić Wasze życie seksualne i przerwać rutynę. Chodzi o to, aby pobudzić libido, które zazwyczaj stanowi aktywność mentalną.

Z tego powodu bardzo ważną rolę odgrywa komunikacja z partnerem. Kluczowe stają się rozmowy z partnerem o seksie, poznanie swoich pragnień i preferencji oraz wspólna praca nad poprawą życia seksualnego, aby się nie pogarszało. Oznacza to, że jeśli naprawdę chcesz pobudzić libido, musisz rozmawiać z partnerem bez jakichkolwiek zahamowań.

Wzmacniaj swoje poczucie własnej wartości, aby pobudzić libido

Poczucie własnej wartości również wiąże się z satysfakcją i życiem seksualnym. Dlatego też jeśli zmagasz się z niskim poczuciem własnej wartości, Twoje libido często spada.

Nie ma na to lepszego lekarstwa niż dbanie o siebie. Możesz zacząć od znalezienia pomocy psychologicznej, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Pomogą Ci również ćwiczenia fizyczne, unikanie negatywnych myśli czy wprowadzenie zmian w życiu. Im lepiej będziesz czuła się z samą sobą, tym lepiej będziesz czuła się ze swoim partnerem i Waszymi relacjami.

Postaw na masturbację

Masturbacja nie zmniejsza popędu seksualnego. Wręcz przeciwnie. Zapewnia wiele korzyści w zakresie życia seksualnego. Okazuje się, że można ją uznawać praktycznie za ćwiczenie, które pomoże Ci poznać siebie lepiej, zrozumieć swoje pragnienia i preferencje seksualne.

To z kolei przyniesie Ci wiele dobrego, gdy będziesz spędzała czas z partnerem.

Poza tym masturbacja pozwala Ci doświadczyć orgazmu, a orgazmy zapewniają korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, co może odbić się w sposób pozytywny na libido (zmniejszenie stresu, bóle głowy, itp.).

Nie zapominaj, że masturbacja może być uprawiana w parze, co pozwoli wnieść Wam coś innego i przyjemnego do Waszego życia seksualnego. Dzięki temu przełamiecie monotonię.

Może Cię również zainteresować: Orgazm totalny: na czym polega i jak go osiągnąć?

Zadbaj o swoje samopoczucie, aby pobudzić libido

Zdrowe i zrównoważone życie stanowi klucz do osiągnięcia dobrego samopoczucia. Jednak tym razem nie mówimy jedynie o zrównoważonej diecie czy regularnych ćwiczeniach fizycznych.

Dobre samopoczucie obejmuje również inne aspekty, takie jak relaks, zabawa, unikanie stresu, utrzymywanie zdrowych związków z innymi czy poświęcanie czasu samej sobie.

Jeżeli Twoje życie zostało odmienione przez takie czynniki jak stres, spadek libida jest czymś całkowicie normalnym. Poziom pożądania może spaść również gdy masz problemy zdrowotne.

Zwróć się po pomoc, jeśli czujesz, że jej potrzebujesz

W wielu przypadkach, z różnych przyczyn i powodów, powinnaś zdecydować się zwrócić o pomoc do  professional.

Gdy pojawiają się zaburzenia seksualne, depresja, czy inne poważne problemy, psychoterapeuta czy seksuolog mogą pomóc pokonać brak libido.

U wielu osób brak libido może wynikać z błędnego koła wywołanego niewłaściwą edukacją seksualną lub tabu związanymi z seksem. Dlatego też niektórzy ludzie czują się skrępowani podczas współżycia, co może wywoływać monotonię i brak satysfakcji.

Z tego powodu należy zrozumieć, że seks to powinien stanowić źródła wstydu. Istnieje po to, aby się nim cieszyć i poprawiać nasze dobre samopoczucie pod względem fizycznym, psychicznym i życie w parze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Helen S. Kaplan, Manual ilustrado de terapia sexual, Grijalbo Mondadori, 1975, Barcelona, España. Título original, The Illustrated Manual of Sex Therapy, Quadrangle/The New York Times Book Company, 1975, Nueva York, EUA.
 • Beryl A. Chernick, “Ethical Issues in Sex Therapy and Research”, Can Med Assoc J. 1978 Apr 8; 118(7): 782.
 • Levine SB., “An essay on the nature of sexual desire”, J Sex Marital Ther. 1984 Summer;10(2):83-96.
 • Stock, Wendy & H. Geer, James. (1982). A study of fantasy-based sexual arousal in women. Archives of sexual behavior. 11. 33-47. 10.1007/BF01541364.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.