Przegląd zalet i wad diety Optavia

Dieta Optavia została uznana przez Google za jedną z najbardziej popularnych diet w 2018 roku. Dzisiejszy artykuł powie Ci, co o niej wiemy, wraz z jej zaletami i wadami, dzięki czemu możesz podjąć świadomą decyzję na jego temat.
Przegląd zalet i wad diety Optavia
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta Optavia to w zasadzie plan odchudzania lub utrzymania wagi łączący w sobie niskokaloryczną dietę opartą o zielone warzywa z niektórymi gotowymi produktami. Jest skuteczna w odchudzaniu, ale wielu ekspertów określa ją jako niezdrową. Omówimy ten temat w naszym dzisiejszym artykule więc zapraszamy do jego przeczytania.

Dieta Optavia i jej podstawowe założenia

Jak wspomnieliśmy powyżej, dieta Optavia to przede wszystkim plan odchudzania. Została wypromowan a  przez firmę o nazwie Medifast i zaleca na była przez lekarzy w latach 80. i 90. XX wieku. Obecnie plan ten jest oferowany za pośrednictwem platformy internetowej oferującej odpowiednie produkty.

Polega on na tym, że ludzie mają łączyć określone pokarmy ze specjalnymi produktami wytwarzanymi przez firmę. Nazywa je ona „paliwami”. Są to batony, koktajle, ciasteczka, zupy i makarony, z których wszystkie mają podobny profil odżywczy. Lista dozwolonych produktów spożywczych obejmuje:

  • Owoce i warzywa, takie jak sałata, cukinia, seler, papryka i ogórek.
  • Kurczak i indyk jako niskokaloryczne źródła białka.
  • Dwie porcje zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek lub awokado.

Dieta Optavia zaleca sześć dziennych posiłków. A każda osoba może tworzyć własne kombinacje „paliw” i posiłków przyrządzanych w domu. Najbardziej wymagający plan zaleca spożywanie pięciu dietetycznych posiłków i jednego domowego. Należy całkowicie wyeliminować spożycie napojów alkoholowych i gazowanych, oleju kokosowego, masła, czekolady i wysokokalorycznych deserów.

Następnie, w drugiej fazie, osoba na diecie Optavia zaczyna spożywać także inne pokarmy, takie jak owoce, rośliny strączkowe i zboża.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak schudnąć bez restrykcyjnej diety? 7 strategii

Jak skuteczna jest dieta Optavia?

Dieta Optavia jest przez naczona do odchudza nia  i w t ym z astosowani u jest skuteczna. Zapewnia małą liczbę kalorii – poniżej 1200 dziennie. To w przybliżeniu połowa tego, co przeciętna osoba spożywa przy stosowaniu standardowej diety, która zaspokaja jej potrzeby energetyczne.

Kurczak z cytrusami: z cytryną i rozmarynem

Jak możesz sobie wyobrazić, utrata wagi następuje szybko, jeśli postępujesz zgodnie ze wskazówkami. Ponadto dieta Optavia zawiera spore ilości białka przy umiarkowanym spożyciu węglowodanów. W ten sposób na początku jej stosowania stracisz dużą ilość płynów.

Jednym z pozytywnych a spekt ów tej diety jest to, że osoba od chudza jąca się   z najdu je się pod stałym   n adzo re m tre nera osobistego, który zazwyczaj zaleca 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia. Jak możesz sobie wyobrazić, osoby odchudzające się należą do aktywnej społeczności, która ich wspiera i doradza.

Ta dieta jest skuteczna, ale ma słabe strony

Poniżej pre z entuj emy główne wa dy tego planu odchudzania  s .

Szybka utrata wagi w krótkim czasie

Ta szybka początkowa utrata masy ciała może doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty masy mięśniowej. W tym okresie natomiast rzadko dochodzi do faktycznej utraty tłuszczu. Ponadto drastyczne ograniczenie spożycia kalorii prowadzi do niekorzystnych skutków, takich jak spowolnienie metabolizmu podstawowego.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Utrata wagi – pomocne i zdrowe produkty spożywcze

Znaczące ograniczenie spożywanych produktów

Dieta Optavia wiąże się z ograniczeniem niektórych głównych grup żywności, takich jak owoce, zboża, rośliny strączkowe lub orzechy. Dietetyk wprowadza je dopiero na późniejszym etapie. Jak widać, w konsekwencji obniża  on a  spożycie niektórych składników odżywczych.

Rzeczywiście, wszystkie uzupełniające produkty spożywcze są ograniczone. Ale lepiej byłoby nauczyć osoby stosujące tę dietę, jak dobierać poprawnie racje żywnościowe, zamiast stosować suplementy diety z dodanymi składnikami odżywczymi.

Na dłuższą metę nie jest bardzo skuteczna

W rankingu diet opublikowanym przez US News niektórzy analitycy – specjaliści od cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i żywienia – stwierdzili, że jest mało prawdopodobne, aby dana osoba utrzymała utracone kilogramy w per spek tywie  długo terminow ej . Eksperci wątpią, czy ludzie po diecie nie wrócą do swoich poprzednich nawyków żywieniowych.

W tej samej analizie spośród 27 rodzajów diet – w tym śródziemnomorskiej, wegańskiej i paleo – dieta Optavia uplasowała się poniżej średniej pod względem długoterminowej skuteczności. W rzeczywistości, według opinii specjalistów, uzyskała ona 2,2 na 5 punktów.

Przestrzeganie zasad diety jest bardzo trudne

Innym poważnym problemem związanym z dietą Optavia jest to, że nie jest to sposób odżywiania, który ludzie mogą wytrzymać przez długi czas. Po prostu nie mogą się do ni ej stosować, ponieważ jest ona   dość restrykcyjn a , nawe t biorąc pod uwagę  to , że jest sycąc a.

Zdrowa dieta

Fakt, że ogranicza ona domowe posiłki i produkty, które ludzie mogą spożywać w domu, utrudnia stosowanie jej wraz z posiłkami rodzinnymi, na spotkaniach towarzyskich lub w restauracjach.

Jednym z problemów diety Optavia jest to, że ludzie nie są w stanie utrzymać jej w perspektywie długoterminowej.

Nie zmienia nawyków żywieniowych

Celem diety Optavia jest utrata wagi i tak, pod tym względem ona działa, ponieważ ludzie zmniejszają liczbę spożywanych kalorii. Nie zmienia ona jednak ich nawyków żywieniowych.

Na tym polega ogólny problem z ogromną większością programów szybkiego odchudzania lub „cudownych diet”. Jak możesz sobie wyobrazić, ludzie zwykle wracają do jedzenia w ten sam sposób, co wcześniej i odzyskują utracone kilogramy po osiągnięciu pożądanej wagi. Czasami dzieje się to szybko i nawet z nadwyżką (efekt jo-jo).

Wysoki koszt ekonomiczny

Większa część diety wymaga spożywania produktów „energetycznych”, które pacjenci muszą kupować, aby przestrzegać tego planu żywieniowego. Ceny tych produktów nie są niskie, więc łączny koszt tej diety jest spory, biorąc pod uwagę, że dana osoba musi przestrzegać tego planu żywieniowego przez długi czas.

Ludzie tracą na wadze dzięki diecie Optavia, ale ogólnie nie jest ona zdrowa

Po przeanalizowaniu zalet i wad diety Optavia możemy stwierdzić, że jest ona skuteczna w odchudzaniu, ale nie jest zdrowa na dłuższą metę. Głównie dlatego, że trudno się do niej przyzwyczaić i jest ona dość droga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arterburn LM et al. Randomized controlled trial assessing two commercial weight loss programs in adults with overweight or obesity. Obesity science and practice. Diciembre 2018. 21;5(1) 3-14.
  • Obert J. et al. Popular Weight Loss Strategies: a Review of Four Weight Loss Techniques. Current Gastroenterology Reports . Noviembre 2017. 9;19(12):61.
  • Redman LM, Ravussin E. Caloric Restriction in Humans: Impact on Physiological, Psychological, and Behavioral Outcomes. Antioxidants and Redox Signaling. Enero 2011. 15;14(2) 275-287.
  • Zamora Navarro S, Pérez Llamas F. Errors and myths in feeding and nutrition: impact on the problems of obesity. Nutrición Hospitalaria. Septiembre 2013. 28 Suppl 5. 81-8.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.