Problemy ortopedyczne u dzieci i niemowląt - poznaj 5 powszechnych

Powszechne problemy ortopedyczne u niemowląt i dzieci prawie zawsze wiążą się z trudnościami w chodzeniu lub pewnymi nieprawidłowościami w kształcie stóp lub nóg. Mają tendencję do rozwiązywania się z czasem.
Problemy ortopedyczne u dzieci i niemowląt - poznaj 5 powszechnych

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Problemy ortopedyczne u dzieci i niemowląt to powszechny problem. Niektóre z tych stanów poprawiają się wraz z postępem wzrostu. Inne utrzymują się lub ewoluują i mogą przekształcić się w poważne zaburzenia.

Rodzice powinni więc zachować czujność w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ortopedycznych u swoich dzieci. Nie musisz się jednak martwić ani nadmiernie niepokoić. Wiele stanów wydaje się poważnych, ale w rzeczywistości takie nie są.

W każdej sytuacji zaleca się konsultację z lekarzem, aby to on wskazał, co dalej robić. W wielu przypadkach właściwe okazuje się poczekanie, aby czas wszystko rozwiązał. Poniżej przedstawimy najbardziej powszechne problemy ortopedyczne u dzieci i niemowląt.

Typowe problemy ortopedyczne u dzieci

Dziecko w trakcie zabawy

Istnieją różne problemy ortopedyczne u dzieci, które mogą pojawić się przy urodzeniu lub pojawiają się w pierwszych latach życia. Jednak niektóre z nich występują dość powszechnie. Wśród nich wyróżnia się pięć nieprawidłowości, o których porozmawiamy poniżej.

1. Płaskostopie powoduje częste problemy ortopedyczne u dzieci

Jest to jeden z powszechnych problemów ortopedycznych u dzieci. W rzeczywistości prawie wszystkie dzieci rodzą się z płaskostopiem, a łuk formuje się dopiero w miarę ich wzrostu. Jednak w niektórych przypadkach łuk nie formuje się całkowicie i wtedy mówimy o płaskostopiu w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Płaskostopie nie stanowi w rzeczywistości żadnego problemu. Nie ma dowodów na to, że zmniejsza ono zdolność dziecka do normalnego chodzenia lub uprawiania sportu. Tylko w przypadkach, gdy stan ten powoduje ból, lekarze zalecą stosowanie specjalnych wkładek do butów.

2. Przenoszenie ciężaru stóp na palce

Ta anomalia występuje, gdy dzieci chodzą na palcach. Dzieje się tak często, gdy uczą się chodzić, w wieku od 1 do 3 lat. Zazwyczaj porzucają ten nawyk około 2 roku życia. Jednak niektóre nadal chodzą w ten sposób nawet w późniejszym wieku.

Jeśli Twój maluch chodzi na palcach tylko raz na jakiś czas, nie ma problemu. Jeśli jest to jednak jego zwykły sposób chodzenia, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. W takich przypadkach może wystąpić problem neurologiczny, taki jak porażenie mózgowe.

Jeśli nie ma dodatkowych zaburzeń, konieczne będzie leczenie, aby dziecko przyjęło normalny chód.

3. Częste problemy ortopedyczne u dzieci: szpotawość stopy

Mówi się o stopach szpotawych, gdy są skręcone do wewnątrz. Koniecznie należy wyjaśnić, że ten stan występuje u dzieci, gdy zaczynają wstawać. Zwykle dzieje się to między 8 a 15 miesiącem życia. Jeśli nieprawidłowość utrzymuje się po tym czasie, szpotawość uważa się za zaburzenie.

Zwykle szpotawość wynika ze skręcenia biodra do wewnątrz. Nazywa się to przednia rotacją kości udowej. W większości przypadków stan ten nie wpływa na ruch ani normalny rozwój czynności dziecka. Zazwyczaj wszystko wraca do normy z wraz z upływem czasu.

4. Nogi łukowate

Powszechne problemy ortopedyczne u dzieci obejmują również nogi łukowate, zwane również szpotawością kolan. W takich przypadkach dochodzi do nadmiernej krzywizny od kolana, na zewnątrz i w dół. Bardzo często jednak problem ten koryguje się w sposób naturalny.

Może Cie również zainteresować ten problem: Kolana szpotawe: przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Jeśli nieprawidłowość utrzymuje się po ukończeniu 2 roku życia lub dotyczy tylko jednej nogi, może pojawić się poważniejszy problem: krzywica lub choroba Blounta. Krzywica to problem wzrostu kości, który powstaje w wyniku niedoboru witaminy D.

Choroba Blounta natomiast to zaburzenie kości piszczelowej, które powoduje nieprawidłowy wzrost kości. W takich przypadkach wymagane jest specjalistyczne leczenie ortopedyczne. Nogi łukowate można również odziedziczyć.

5. Nogi w “x”

Nogi „x” lub koślawość kolan spotyka się obecnie u prawie wszystkich dzieci, ale w umiarkowanej postaci. Ta nieprawidłowość pojawia się między 3 a 6 rokiem życia, ponieważ na tym etapie u niemowlęcia następuje naturalny proces prostowania nóg.

Zazwyczaj więc nogi same się prostują z czasem. Dlatego bardzo rzadko potrzebne jest jakiekolwiek leczenie. Jeśli jednak „x” w nogach jest bardzo wyraźny lub utrzymuje się po 6 latach, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak zdiagnozować problemy ortopedyczne u dzieci i niemowląt?

Dziecko u lekarza
Pediatra przeprowadzi badanie fizykalne w celu ustalenia obecności problemów ortopedycznych.

Przeczytaj również ten ważny materiał : Nadwaga u dzieci – niepokojący problem

Powszechne problemy ortopedyczne u niemowląt i dzieci zwykle rozpoznaje się na podstawie badania fizykalnego w gabinecie pediatry. Tylko w szczególnych przypadkach wymagane są dodatkowe badania, takie jak prześwietlenia, tomografia komputerowa, badanie usg, elektromiografia czy rezonans magnetyczny.

W większości przypadków lekarz dokładnie obejrzy chorą kończynę i czasami poprosi dziecko o przejście kilku kroków. Jeśli chodzi o płaskostopie może być konieczne przejście na palcach. W przypadku chodzenia na palcach lekarz będzie po prostu obserwował naturalny chód maluszka.

Stopy szpotawe diagnozuje się obserwując kształt i ułożenie stopy. W przypadku nóg łukowatych bada się chód i stawianie stopy a czasami zleca się badania obrazowe. Te ostatnie są również główną ścieżką diagnostyczną dla nóg w „x”.

Konsultacja pediatryczna to najlepsza opcja

Typowe problemy ortopedyczne u dzieci obejmują również inne schorzenia, które występują stosunkowo często. Chodzi między innymi o stopy „na zewnątrz”, stopy skokowe lub stopy „w górę” lub stopy końsko-szpotawe, które są podobne do szpotawych, ale sztywne.

We wszystkich powyższych sytuacjach ważne jest szczegółowe obserwowanie ewolucji chodu u dzieci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wskazane jest skonsultowanie się z pediatrą w celu indywidualnej oceny dziecka.

W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych przypadkach, wczesne wykrycie i udzielenie pomocy lekarskiej mogą mieć kluczowe znaczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abril, J. C., Bonilla, P., & Miranda, C. (2014). Problemas ortopédicos en el recién nacido. PediatríaIntegral, 375.
  • Insuga, V. S., Vinués, B. M., del Pozo, R. L., Moreno, M. R., González, M. M., Ruiz, R. C., & Carmen, C. M. (2018, April). ¿Caminan de manera diferente los niños con trastorno por déficit de atención hiperactividad (TDAH)? Relación entre marcha de puntillas idiopática y TDAH. In Anales de Pediatría (Vol. 88, No. 4, pp. 191-195). Elsevier Doyma.
  • Silva Yepes, E. A., & de Lili, F. V. (2009). Problemas ortopédicos comunes en niños.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.