Nadwaga u dzieci - niepokojący problem

Główną przyczyną nadwagi u dzieci jest styl życia charakteryzujący się złymi nawykami żywieniowymi i małą aktywnością fizyczną. Rodzice odgrywają w tym ważną rolę. Zamiast wydawać nowe nakazy, powinieneś je zachęcać i przekazywać nowe wzorce swoim własnym przykładem.
Nadwaga u dzieci - niepokojący problem

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nadwaga u dzieci stała się niepokojącym zjawiskiem na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich czterech dekad liczba otyłych dzieci i młodzieży wzrosła dziesięciokrotnie. I ta tendencja się utrzymuje.

Problematyka związana z nadwagą u dzieci obejmuje nieodpowiednią opiekę ze strony rodziców, ponieważ to oni powinni stać na straży wzorców żywieniowych dzieci. Najwyraźniej nie przywiązują wystarczającej wagi do zdrowego odżywiania lub nie wyznaczają zdrowych parametrów żywienia swoim dzieciom.

Obecny styl życia również ma znaczący wpływ na to zjawisko. Nadwaga u dzieci jest często spowodowana siedzącym trybem życia, jaki prowadzą zarówno dzieci jak i młodzież. Niestety w wielu przypadkach gry sportowe i fizyczne ustępują miejsca rozrywce za pośrednictwem urządzeń elektronicznych.

Kiedy występuje nadwaga u dzieci?

Dziecko przy fast-foodzie

Rodzicom nie zawsze jest łatwo określić, kiedy ich dzieci mają nadwagę. Proces wzrostu sprawia, że ​​ciało najmłodszych nieustannie się zmienia. Ilość tkanki tłuszczowej również stale się zmienia i jest inna u chłopców i dziewcząt.

Najbardziej wiarygodnym sposobem sprawdzenia, czy dzieci mają nadwagę, jest obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Jest to miara masy ciała w stosunku do wzrostu. Istnieje wiele stron internetowych i kilka aplikacji, które umożliwiają wykonanie tego obliczenia. Należy podać tylko wiek, wagę i wzrost.

Uzyskany wynik BMI to liczba, którą następnie porównuje się z BMI innych dzieci w tym samym wieku, uzyskując w ten sposób percentyl, który służy do porównania:

  • Percentyl od 5 do 84 sugeruje, że waga jest normalna i zdrowa.
  • Między 85 a 94 należy już mówić o nadwadze u dzieci.
  • Percentyl 95 lub wyższy wskazuje natomiast na otyłość.

Nadwaga u dzieci: przyczyny problemu

Główną przyczyną nadwagi i otyłości u dzieci jest brak odpowiednich wskazówek ze strony rodziców. Rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci i przyjmują niezdrowe nawyki. Na przykład wykazano, że podawanie dzieciom fast foodów jest szkodliwe dla zdrowia w perspektywie średnioterminowej.

Nie poświęcają też wystarczająco dużo czasu i uwagi, aby nauczyć swoje dzieci zdrowego odżywiania. Oznacza to, że powinny jeść w określonych porach i spożywać określone pokarmy. Możliwe, że zawsze będą dla nich tak atrakcyjne, ale są niezbędna do ich normalnego wzrostu i rozwoju.

Do tego dochodzi brak aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży. Obecnie większość zajęć koncentruje się wokół telewizji, gier wideo i komputera. Ten siedzący tryb życia, wraz ze złymi nawykami żywieniowymi, tworzą idealne ramy dla pojawienia się nadwagi.

Ryzyko nadwagi w wieku dziecięcym

Nadwaga u dzieci

Nadwaga u dzieci sprawia, że ​​są one bardziej podatne na choroby, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Circulation Research. Jest również bardziej prawdopodobne, że w wieku dorosłym będą cierpieć na nadwagę, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Podobnie, otyłe dzieci są bardziej narażone na problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Ból w dole pleców i zmiany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i kończynach dolnych często występują u dzieci z nadwagą. Może to doprowadzić do upośledzenia chodu zwiększa prawdopodobieństwo problemów ortopedycznych.

W ten sam sposób wykazano, że dzieci z nadwagą są bardziej podatne na cukrzycę typu 2, wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie. Nie mówiąc już o psychologicznych skutków, które również wywołuje ten stan. Dzieci z nadwagą często padają ofiarą szyderstw i zastraszania przez swoich rówieśników w szkole.

Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Nawyki konsumpcyjne prowadzące do otyłości

Zapobieganie i opieka

Rodzice muszą być świadomi, jak ważne jest przekazywanie dzieciom odpowiednich wskazówek żywieniowych. Bardzo ważne jest również, aby udostępniać im pożywne posiłki i powstrzymywać dzieci od spożywania „fast foodów”, a także napojów gazowanych, oraz produktów wysokoprzetworzonych lub słodkich.

Oczywiście rodzice powinni być w tej dziedzinie przykładem dla swoich dzieci. Jeśli będą się zdrowo odżywiać, z pewnością maluchy zaczną spontanicznie ich naśladować. Ważne jest również, aby porozmawiać z dziećmi o znaczeniu zdrowego odżywiania.

Muszą także zachęcać dzieci do aktywności fizycznej. Najlepszym sposobem na to jest zaproszenie ich do wspólnego spędzenia czasu w parku lub zachęcenie ich do uprawiania jakiegoś sportu. Rodzina powinna promować zdrowe nawyki, a najlepszym narzędziem zawsze jest własny przykład.

Unikaj nadwagi, aby poprawić zdrowie Twoich pociech

Oczywiste jest, że zapobieganie nadwadze i otyłości to dobry sposób na zapewnienie właściwego zdrowia. Edukacja żywieniowa od pierwszych etapów życia staje się niezbędna, gdy mamy na celu zapobieganie przybieraniu na wadze w średnim i długim okresie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Srour B., Fezeu LK., Kesse Guyot E., Allés B., et al., Ultra processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study. BMJ; 2019.
  • Ortega FB., Lavie CJ., Blair SN., Obesity and cardiovascular disease. Circ Res, 2016. 118 (11): 1752-70.
  • Boles A., Kandimalla R., Reddy PH., Dynamics of diabetes and obesity: epidemiological perspective. Biochim Biophys Acta Mol Dis, 2017. 1863: 1026-1036.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.