Chodzenie boso - czy jest wskazane dla dzieci?

Większość z nas dorastała z myślą, że chodzenie boso naraża dzieci na przeziębienie. Ale dziś mamy dla Ciebie zaskakujące odpowiedzi na to pytanie, które nurtuje większość rodziców.
Chodzenie boso - czy jest wskazane dla dzieci?

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przez lata wmawiano nam, że dzieci powinny nosić zawsze buty. Dlatego pytanie, czy chodzenie boso jest wskazane dla dzieci od zawsze towarzyszyło rodzicom. Dziś odkrywa się nowe odpowiedzi. W rzeczywistości okazuje się, że im więcej swobody mają stopy, tym lepiej się rozwijają.

Powszechne przekonanie mówiło, że chodzenie boso w większym stopniu naraża dzieci na przeziębienie. Ale to nieprawda. Aby mogło wystąpić przeziębienie, wirusy muszą przedostać się do organizmu przez górne drogi oddechowe, a nie przez bose stopy. Co się więc dzieje, gdy dzieci chodzą boso?

Kiedy dzieci powinny nosić buty?

Buciki dziecięce
Nie ma w tej sprawie wyraźnego konsensusu.

W pierwszych miesiącach życia nie zaleca się noszenia obuwia. Jego funkcja polega wyłącznie na ochronie przed zimnem, wilgocią i uderzeniami. Podobną funkcję doskonale spełni więc bezszwowa skarpetka.

W rzeczywistości w fazie przed raczkowaniem, czyli zwykle przed 8 miesiącem, również nie zaleca się stosowania obuwia. Raczkowanie bez butów jest bowiem niezbędne dla rozwoju psychomotorycznego dziecka.

Już od 12 miesiąca życia, kiedy dziecko wstaje, zaleca się używanie obuwia zapewniającego elastyczność, chroniącego przed zimnem i umożliwiającego odprowadzanie potu.

Ale dopiero w wieku czterech lat, kiedy trzeba chronić stopę przed niektórymi urazami, buty muszą być sztywniejsze i podobne do tych, które noszą dorośli.

Zaleca się ponadto, aby buty miały okrągły i szeroki czubek tak, by palce mogły się wewnątrz poruszać. Najlepszy materiał to skóra, czyli naturalny materiał, który pozwala stopie lepiej oddychać. Poza tym dziecięce buciki powinny mieć zapięcia, które łatwo otworzyć.

Korzyści, jakie przynosi dzieciom chodzenie boso

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy zaleca się dzieciom chodzenie boso, przedstawiamy niektóre z korzyści płynących z tej praktyki.

Chodzenie boso wspomaga prawidłowe tworzenie łuku stopy

Stopy dziecka wykonane są z miękkiej tkanki, która kostnieje, gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu matki. Po urodzeniu większość tych kości jest już stwardniała, ale pełną sztywność osiąga dopiero w wieku dorosłym.

Chodzi o to, że elastyczność, obfity tłuszcz pod skórą i zmiany w stawach przyczyniają się do tzw. płaskostopia w ciągu pierwszych trzech lat życia.

Ale zwykle wraz ze wzrostem to płaskostopie dziecięce się koryguje. Płaskostopie oznacza stan, w którym wnętrze stopy jest spłaszczone, powodując, że cała podeszwa stopy dotyka podłoża.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Zrogowacenia naskórka, czyli jak leczyć modzele

Przyczynia się do rozwoju sensorycznego dziecka

Między momentem narodzin dziecka a pierwszymi 8 lub 9 miesiącami życia stopy mają znacznie większą wrażliwość dotykową niż dłonie. Dlatego dziecko używa stóp do odkrywania otaczającego go świata.

W tym procesie, po przetestowaniu czegoś stopami, niemowlę przekazuje to do rąk, a następnie do ust, gdzie jego zmysły są bardziej rozwinięte.

A więc nie chodzi tylko o dotyk, ale także o smak i temperaturę, dlatego tak ważne jest, aby niemowlęta miały swobodę ruchu w palcach i stopach. W ten sposób mogą przechodzić przez wszystkie etapy poznawania świata.

Chodzenie boso stymuluje wrażenia kinestetyczne

Zmysł kinestetyczny lub propriocepcja odnosi się do zdolności wykrywania pozycji własnych mięśni. Chodzi o zmysł, który pozwala nam być świadomym położenia naszego ciała względem otaczającego nas świata.

Dzieci muszą czuć nierówny teren, naciski i różne rodzaje powierzchni, aby rozwinąć ten zmysł. Pomaga to poprawić pozycję mięśni i wzmocnić stawy. Temu wszystkiemu sprzyja chodzenie boso.

Możliwe zagrożenia i środki ostrożności

Zapłakane dziecko
Dzieci często wyrażają płaczem, że wystąpił jakiś problem.

Wśród głównych problemów związanych z butami jest ich sztywność i niekompatybilność ze stylem życia dzieci.

Maluchy uwielbiają skakać, wspinać się i mogą się pośliznąć się i upaść, ponieważ w większość podeszwy nie są elastyczne. Ale istnieją tez inne możliwe problemy, które omawiamy poniżej.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to stan, w którym róg lub bok paznokcia wrasta w tkankę palca. Jedną z najczęstszych przyczyn jest noszenie butów, które powodują, że paznokcie są zbyt blisko ściśnięte ze sobą.

Stopa sportowca

Stopa sportowca to infekcja grzybicza, która pojawia się, gdy stopa mocno się poci w obcisłych butach. Mokre skarpety lub wilgotne buty noszone w gorących warunkach sprzyjają rozwojowi grzybów.

Problemy związane z budową stóp

Wśród tego typu urazów najczęstsze są haluksy, które są twardymi i bolesnymi guzami w stawie palucha. Odciski, brodawki i modzele to natomiast zgrubienia skóry z powodu tarcia lub nacisku na podeszwie stopy.

Przeczytaj także ten przydatny materiał: Wykonaj szafkę na obuwie własnymi siłami!

Środki ostrożności, które należy podjąć, gdy dziecko chodzi boso

Ale aby chodzenie boso było dla dziecka bezpieczne, musisz wziąć pod uwagę pewne kwestie. Chodzi o to, aby Twoje dziecko nosiło buty podczas chodzenia po basenach, trawnikach lub w szatniach, aby uniknąć infekcji grzybicy.

Powinno być również na bieżąco ze szczepieniami przeciw tężcowi, na wypadek gdyby nadepnęło na jakikolwiek ostry przedmiot. Zawsze więc sprawdzaj, czy Twój maluch nie ma jakiejś rany lub urazu na stopie.

Oczywiście nalegaj, aby nosiło buty w sytuacjach, które mogą być niebezpieczne i w których można zranić stopy. W takich przypadkach chodzenie boso oczywiście nie jest zalecane dla dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.