Płaskostopie: cechy charakterystyczne i leczenie

14 stycznia, 2020
Jeżeli płaskostopiu towarzyszy ból, możesz zdecydować się na leczenie. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest noszenie specjalnych, niestandardowych wkładek do butów.

Płaskostopie występuje wówczas, gdy cała podeszwa stojącej osoby ma kontakt z ziemią. Występuje bowiem wtedy obniżenie fizjologicznych łuków stopy. Jest to stan bardzo częsty. Szacuje się, że płaskostopie dotyczy około 20% światowej populacji. Przypadłość zwykle nie powoduje bólu. Może rozwijać się zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszych latach życia.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo nieprawidłowego ustawienia nóg, co prowadzi do problemów zarówno w obrębie kostek, jak i kolan. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje i jak leczyć płaskostopie.

Płaskostopie – przyczyny

Płaskostopie u dzieci jest stanem normalnym. W tym okresie dochodzi bowiem do wykształcenia prawidłowego łuku stopy. U niektórych osób jednak łuk taki nigdy się nie wykształca. Nie jest to żadnego rodzaju deformacja czy problem. Z biegiem lat może również dojść do wytworzenia płaskostopia.

Jednak w tym przypadku zwykle dotyczy tylko jednej stopy. Może to także wynikać z procesów starzenia, nadmiernej eksploatacji stóp, obrażeń i chorób. Każda z tych sytuacji może prowadzić do uszkodzenia ścięgien, które to właśnie „podpierają” sklepienie stopy.

Zdrowa dieta a płaskostopie

Niektóre czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia płaskostopia. Oprócz starzenia się i urazów, o których już wspominaliśmy, może to być również spowodowane otyłością, cukrzycą i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Badanie przeprowadzone na University of Chile stwierdza, że:

„Poziom odżywienia wiąże się ze wzrostem rozpowszechnienia płaskostopia u dzieci. Otyłość natomiast ma ścisły związek z morfologicznymi zmianami w stopach dzieci w wieku od 6 do 10 roku życia.”

Dlatego ważne jest, aby dbać o dietę, a zwłaszcza dietę dzieci. Zarówno niedożywienie, jak i otyłość mogą zaburzać rozwój mięśni i szkieletu.

Płaskostopie – objawy

Większość ludzi z płaskostopiem nie doświadcza żadnych dokuczliwych objawów. Jednak niektórzy odczuwają ból w nodze. Kiedy stan prowadzi do złego ustawienia i nieprawidłowego wyrównania kończyny, w kostce lub kolanie może pojawić się ból. Płaskostopie często związane jest z niepoprawnym ustawieniem kolan, które skierowane są do wewnątrz.

Określa się to mianem (łac.) genu valgum lub „kolano koślawe„. Jest to problem zarówno anatomiczny, związany ze szkieletem, jak i estetyczny. Można to bowiem z łatwością zaobserwować gołym okiem.

Inne objawy, które mogą wiązać się z płaskostopiem, to zmęczenie i ciężkość nóg. Przy płaskostopiu chodzenie może być utrudnione. W niektórych przypadkach mogą również występować problemy z kręgosłupem.

Przeczytaj również: Jak wyleczyć ból podeszwy stopy?

Leczenie płaskostopia

Jeżeli występuje ból, można skłonić się ku różnym zabiegom i metodom leczenia, która zmniejszą dolegliwości.

  • Ćwiczenia rozciągające: są idealne w przypadkach, w których ścięgno Achillesa jest krótsze niż normalnie.
  • Obuwie profilowane ze wsparciem: pomaga w łagodzeniu bólu i jest o wiele wygodniejsze niż obuwie, które posiada znikome wsparcie lub nie ma go wcale.
  • Akcesoria ortopedyczne: są to podpory łuku. Istnieją opcje bez recepty, ale można je również wykonać na zamówienie. Niestandardowe wkładki idealnie dopasowują się do kształtu Twojej stopy i zmniejszają objawy.
  • Idealnym rozwiązaniem u dzieci jest próba korekty płaskostopia za pomocą ćwiczeń. Mogą one również używać niestandardowych wkładek do butów od 4. roku życia. Wpłyną one korzystnie na wyrównanie układu stopy.
  • Opcją ostateczną jest również operacja. Jest to jednak zwykle wskazane w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Dotyczy to na przykład dla osób, które również mają zerwanie ścięgna.

W przypadku sportowców z tą przypadłością skuteczna może okazać się również fizjoterapia. Wynika to z faktu, że wiele przypadków płaskostopia jest spowodowanych przeciążeniem kontuzjami podczas biegania lub wysiłku w trakcie ćwiczeń. Fizjoterapeuci i trenerzy mogą zapobiegać występowaniu lub powtarzaniu się problemu dzięki poprawie techniki sportowców.

Przeczytaj również: Talalgia czyli nawracający ból pięty – naturalne leczenie

Podsumowanie

Płaskostopie zwykle nie powoduje dyskomfortu ani poważnych problemów. Jeżeli jednak osoba doświadcza jakichkolwiek dolegliwości, istnieją różne formy leczenia, które mogą pomóc w takich przypadkach. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Ponadto, jeśli masz nadwagę, spróbuj schudnąć. Możesz leczyć swój ból za pomocą leków. Jest to jednak leczenie objawów. O wiele lepiej jest wykonywać ćwiczenia rozciągające i stosować inne formy fizykoterapii.

  • Flexible Flatfoot in Children – OrthoInfo – AAOS. (n.d.). Retrieved July 29, 2019, from https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/flexible-flatfoot-in-children/
  • Pies planos – familydoctor.org. (n.d.). Retrieved July 29, 2019, from https://es.familydoctor.org/condicion/pie-plano/
  • Pies planos. 7 claves para entender qué significa esta patología | Blog Podoactiva. (n.d.). Retrieved July 29, 2019, from https://www.podoactiva.com/es/blog/pies-planos-7-claves-para-entender-que-significa-esta-patologia
  • Pie plano, ¿cuáles son sus causas y su tratamiento? (n.d.). Retrieved July 29, 2019, from https://clinicamartingomez.es/pie-plano-causas-y-tratamiento/