Płaskostopie: cechy charakterystyczne i leczenie

Jeżeli płaskostopiu towarzyszy ból, możesz zdecydować się na leczenie. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest noszenie specjalnych, niestandardowych wkładek do butów.
Płaskostopie: cechy charakterystyczne i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia, 2020

Płaskostopie występuje wówczas, gdy cała podeszwa stojącej osoby ma kontakt z ziemią. Występuje bowiem wtedy obniżenie fizjologicznych łuków stopy. Jest to stan bardzo częsty. Szacuje się, że płaskostopie dotyczy około 20% światowej populacji. Przypadłość zwykle nie powoduje bólu. Może rozwijać się zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszych latach życia.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo nieprawidłowego ustawienia nóg, co prowadzi do problemów zarówno w obrębie kostek, jak i kolan. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje i jak leczyć płaskostopie.

Płaskostopie – przyczyny

Płaskostopie u dzieci jest stanem normalnym. W tym okresie dochodzi bowiem do wykształcenia prawidłowego łuku stopy. U niektórych osób jednak łuk taki nigdy się nie wykształca. Nie jest to żadnego rodzaju deformacja czy problem. Z biegiem lat może również dojść do wytworzenia płaskostopia.

Jednak w tym przypadku zwykle dotyczy tylko jednej stopy. Może to także wynikać z procesów starzenia, nadmiernej eksploatacji stóp, obrażeń i chorób. Każda z tych sytuacji może prowadzić do uszkodzenia ścięgien, które to właśnie “podpierają” sklepienie stopy.

Zdrowa dieta a płaskostopie

Niektóre czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia płaskostopia. Oprócz starzenia się i urazów, o których już wspominaliśmy, może to być również spowodowane otyłością, cukrzycą i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Badanie przeprowadzone na University of Chile stwierdza, że:

“Poziom odżywienia wiąże się ze wzrostem rozpowszechnienia płaskostopia u dzieci. Otyłość natomiast ma ścisły związek z morfologicznymi zmianami w stopach dzieci w wieku od 6 do 10 roku życia.”

Dlatego ważne jest, aby dbać o dietę, a zwłaszcza dietę dzieci. Zarówno niedożywienie, jak i otyłość mogą zaburzać rozwój mięśni i szkieletu.

Płaskostopie – objawy

Większość ludzi z płaskostopiem nie doświadcza żadnych dokuczliwych objawów. Jednak niektórzy odczuwają ból w nodze. Kiedy stan prowadzi do złego ustawienia i nieprawidłowego wyrównania kończyny, w kostce lub kolanie może pojawić się ból. Płaskostopie często związane jest z niepoprawnym ustawieniem kolan, które skierowane są do wewnątrz.

Określa się to mianem (łac.) genu valgum lub “kolano koślawe“. Jest to problem zarówno anatomiczny, związany ze szkieletem, jak i estetyczny. Można to bowiem z łatwością zaobserwować gołym okiem.

Inne objawy, które mogą wiązać się z płaskostopiem, to zmęczenie i ciężkość nóg. Przy płaskostopiu chodzenie może być utrudnione. W niektórych przypadkach mogą również występować problemy z kręgosłupem.

Przeczytaj również: Jak wyleczyć ból podeszwy stopy?

Leczenie płaskostopia

Jeżeli występuje ból, można skłonić się ku różnym zabiegom i metodom leczenia, która zmniejszą dolegliwości.

  • Ćwiczenia rozciągające: są idealne w przypadkach, w których ścięgno Achillesa jest krótsze niż normalnie.
  • Obuwie profilowane ze wsparciem: pomaga w łagodzeniu bólu i jest o wiele wygodniejsze niż obuwie, które posiada znikome wsparcie lub nie ma go wcale.
  • Akcesoria ortopedyczne: są to podpory łuku. Istnieją opcje bez recepty, ale można je również wykonać na zamówienie. Niestandardowe wkładki idealnie dopasowują się do kształtu Twojej stopy i zmniejszają objawy.
  • Idealnym rozwiązaniem u dzieci jest próba korekty płaskostopia za pomocą ćwiczeń. Mogą one również używać niestandardowych wkładek do butów od 4. roku życia. Wpłyną one korzystnie na wyrównanie układu stopy.
  • Opcją ostateczną jest również operacja. Jest to jednak zwykle wskazane w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Dotyczy to na przykład dla osób, które również mają zerwanie ścięgna.

W przypadku sportowców z tą przypadłością skuteczna może okazać się również fizjoterapia. Wynika to z faktu, że wiele przypadków płaskostopia jest spowodowanych przeciążeniem kontuzjami podczas biegania lub wysiłku w trakcie ćwiczeń. Fizjoterapeuci i trenerzy mogą zapobiegać występowaniu lub powtarzaniu się problemu dzięki poprawie techniki sportowców.

Podsumowanie

Płaskostopie zwykle nie powoduje dyskomfortu ani poważnych problemów. Jeżeli jednak osoba doświadcza jakichkolwiek dolegliwości, istnieją różne formy leczenia, które mogą pomóc w takich przypadkach. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Ponadto, jeśli masz nadwagę, spróbuj schudnąć. Możesz leczyć swój ból za pomocą leków. Jest to jednak leczenie objawów. O wiele lepiej jest wykonywać ćwiczenia rozciągające i stosować inne formy fizykoterapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.