Zrogowacenia naskórka, czyli jak leczyć modzele

Modzele to odciski, które zwykle pojawiają się na stopach i dłoniach. Chociaż zwykle nie powodują komplikacji, są brzydkie i mogą powodować dyskomfort. Dowiedz się, jak je leczyć.
Zrogowacenia naskórka, czyli jak leczyć modzele

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Modzele to zrogowacenia naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej części skóry. Ich łacińska nazwa to tyloma, lub callus.  Zmiany te są dość irytującym stanem. Chodzi o to, że nie tylko wpływają na estetykę, ale czasem powodują też dyskomfort, a nawet prowadzą do powstawania ran.

W większości przypadków pojawiają się w obszarach takich jak stopy i dłonie. Zwykle są również umiejscowione między palcami u nóg, dlatego popularnie nazywane są „kurzajkami”. Tak czy inaczej, wszystkie charakteryzują się tym, że skóra wygląda na zgrubiałą i nienormalną.

Ponadto zrogowacenia naskórka tego typu łuszczą się i wysychają. Chociaż zwykle nie powodują większego dyskomfortu, są tacy, którzy odczuwają ból, gdy dotknięty obszar poddawany jest pewnego rodzaju uciskom. Modzele mogą nawet pękać i krwawić. Na szczęście istnieje lekarstwo, które pomaga się ich pozbyć.

Co to są modzele i dlaczego się pojawiają takie zrogowacenia naskórka?

Modzele to nadmierny narost warstwy rogowej, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Takie zrogowacenia naskórka wynikają z ciągłego tarcia lub przeciążenia. Konsekwencją tego jest stan zwany „hiperkeratozą”, co oznacza zgrubienie i stwardnienie danego obszaru skóry.

Jego główną przyczyną jest nacisk i tarcie o jakiś element zewnętrzny. Zwykle dzieje się to na stopach z powodu noszenia niewłaściwego obuwia. Z drugiej strony, gdy powstają na rękach zwykle wiąże się to z ciągłym używaniem jakiegoś elementu, który generuje nacisk.

To pogrubienie skóry pełni funkcję ochronną. Ciało reaguje na nacisk i tarcie, wytwarzając więcej komórek do uformowania tej twardej warstwy. Czasami modzele pojawiają się również z powodu haluksów lub innych deformacji stóp.

Modzele na pięcie
Zrogowacenia naskórka zwane modzelami pojawiają się zwykle w wyniku ciągłego tarcia skóry o niektóre materiały, na przykład w butach.

Może Cię zainteresować również ten temat: Odciski i pęcherze – 10 remediów, by się ich pozbyć

Rodzaje modzeli

Istnieją trzy podstawowe typy modzeli. Są one następujące:

  • Twarde odciski. Te zrogowacenia naskórka występują najczęściej i charakteryzują się zwartą konsystencją. Najczęściej pojawiają się na stopach.
  • Miękkie odciski. Mają gumowatą konsystencję i częściej występują między palcami.
  • Odciski naczyniowe i nerwowo-naczyniowe. Są podobne do twardych odcisków, ale wewnątrz znajdują się naczynia krwionośne. W układzie nerwowo-naczyniowym znajduje się tkanka nerwowa i są one zwykle najbardziej bolesne.

Diagnoza

Większość modzeli można wykryć gołym okiem lub przez dotyk. Zwykle ich cechą wyróżniającą jest pogrubienie i twardość. Jednak zawsze ważne jest, aby lekarz ocenił sytuację, ponieważ czasami istnieją inne problemy leżące u podstawy, które również należy rozwiązać.

Lekarz, zwykle podolog, przeprowadzi dokładne badanie dotkniętej okolicy. Jeśli uzna to za konieczne, zleci prześwietlenie lub inne badania obrazowe. Celem jest ocena stanu kości i ustalenie, czy istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości wewnętrzne.

Dostępne zabiegi medyczne na zrogowacenia naskórka

Głównym sposobem leczenia modzeli jest unikanie tarcia lub nacisku, które spowodowało problem. Ważne jest, aby wymienić obuwie na wygodniejsze lub pracować w odpowiednich rękawiczkach, jeśli zrogowacenia naskórka występują na dłoniach.

Czasami konieczne jest użycie wkładek ortopedycznych lub podobnych akcesoriów, aby zabezpieczyć obszar i zapobiec pojawianiu się nowych modzeli. Z drugiej strony istnieje kilka środków, które można zastosować, zwłaszcza jeśli modzele sprawiają ból. Szczegółowo je opisujemy poniżej.

Wycięcie nadmiaru skóry

Pogrubioną skórę lub modzel lekarz może wyciąć skalpelem. Jest to odpowiedni sposób na wyeliminowanie zrogowacenia naskórka. Należy pamiętać, że procedura ta musi być wykonana przez pracownika służby zdrowia, aby została wykonana prawidłowo i aby uniknąć ewentualnej infekcji.

Leki na zrogowacenia naskórka

Na rynku dostępne są plastry z 40% kwasem salicylowym – dostępne bez recepty – które są bardzo skuteczne w usuwaniu odcisków. Najlepiej będzie, jeśli to lekarz wskaże, czy jest to odpowiedni środek w danym przypadku i wytłumaczy, jak należy przeprowadzić leczenie.

Czasami przed nałożeniem plastra zaleca się spiłować zgrubiałą skórę pumeksem lub pilnikiem do paznokci lub szorstką tekturą. Możliwe też, że zamiast plastra lekarz zaleci żel z tą samą substancją.

Wkładki do butów

Ortezy i wkładki wykonane na zamówienie mogą być dobrą alternatywą dla niektórych osób. Powszechnie lekarze zalecają je dla osób, którzy mają jakiś rodzaj deformacji stopy. Ich działanie polega na unikaniu tarcia lub nacisku podczas noszenia obuwia.

Operacja chirurgiczna

To nie zdarza się powszechnie, ale w niektórych przypadkach trzeba przeprowadzić operację. Dzieje się tak, gdy występuje deformacja stopy lub dłoni, co sprawia, że ​​tarcie lub nacisk są nieuniknione. Jeśli rozwinie się owrzodzenie lub infekcja, może być konieczne usunięcie uszkodzonej tkanki.

Operacja stopy
Istnieje wiele możliwych metod leczenia modzeli. Jeśli miejscowo stosowane produkty nie działają, wykonuje się operację.

Odkryj również te ciekawe informacje: Jak zmiękczyć odciski domowymi sposobami

Naturalne środki na zrogowacenia naskórka

Istnieje kilka naturalnych środków uzupełniających, które również mogą pomóc w takich przypadkach. Na przykład niektórzy zalecają umieszczenie połówki cebuli na dotkniętym obszarze na noc. Zgodnie z popularną literaturą kwasy zawarte w tej roślinie zmiękczają zrogowacenia naskórka i ułatwiają jego usunięcie przez pocieranie go pumeksem.

Coś podobnego można zrobić z dwoma startymi ząbkami czosnku i łyżką oliwy z oliwek. Okład przykrywa się gazą i zostawia na noc. Środek ten należy powtarzać, aż znikną modzele.

Inną dobrą opcją jest zrobienie naparu z nagietka i zmieszanie go z siarczanem magnezu, znanym również jako sole Epsom. Następnie stopy zanurza się w tej mieszaninie, aby zmiękczyć odciski. Najlepiej robić to wieczorem.

Leczenie modzeli: o czym należy pamiętać?

Bardzo ważne jest wyeliminowanie przyczyny powstawania modzeli. W przeciwnym razie można je leczyć na okrągło, ale potem pojawiają się ponownie, ponieważ czynnik, który je powoduje, nadal działa. Dlatego musisz najpierw określić, co leży u źródła tego problemu.

Środki farmaceutyczne na odciski muszą być używane zgodnie z instrukcją. Jeśli nie, problem może się pogorszyć. Ponadto kurację można uzupełnić pewnymi lekarstwami pochodzenia naturalnego. W każdym razie, jeśli masz jakieś wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego instrukcjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Singh D, Bentley G, Trevino SG. Callosities, corns, and calluses. BMJ. 1996;312(7043):1403-1406. doi:10.1136/bmj.312.7043.1403a
  • Castillo, M. D. L. L. M. (2007). El uso del calzado: ¿cuándo, por qué? y sus consecuencias. Revista Mexicana de medicina física y rehabilitación, 19(4), 54-55.
  • Esson, M. G., Quiala, M. T., Pérez, A. J. H., de la Cruz, C. S., & Urgellés, A. N. (2014). Plantillas terapéuticas de madera como implemento para el tratamiento y mejoramiento de algunas enfermedades y deformidades de los pies. Revista Información Científica, 87(5), 894-903.
  • Martín, A. R., Escalera, B., & Flores, E. S. (1994). Callos y callosidades: tipos y tratamientos. Acofar: revista de la distribución farmacéutica cooperativista, (322), 24-27.
  • Hashmi F, Nester CJ, Wright CR, Lam S. The evaluation of three treatments for plantar callus: a three-armed randomised, comparative trial using biophysical outcome measures. Trials. 2016;17(1):251. Published 2016 May 17. doi:10.1186/s13063-016-1377-2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.