Pumeks: zalety jego stosowania

Pumeks to skała wulkaniczna, która ma przydatne właściwości czyszczące. Korzyści z jego stosowania w kosmetyce i w domu są wielorakie, dlatego omówimy to szczegółowo.
Pumeks: zalety jego stosowania

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Stosowanie pumeksu stało się popularne dzięki wielu zaletom. Pumeks występuje we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach. Ta wulkaniczna skała dawniej również znana jako pemza, a jej użycie sięga tysięcy lat.

Na przykład rzymscy inżynierowie używali go jako uzupełnienia betonu, aby uzyskać beton wystarczająco mocny, który by pozwolił zrealizować ich modele architektoniczne. W rzeczywistości pumeks nadal jest używany do tych celów i badane są różne sposoby ulepszania cementu z wykorzystaniem jego składników.

Jest to materiał tak odporny, że może być bez uszczerbku wystawiony na zimno, ogień i wilgoć. A jednocześnie jest twardy i tak lekki, że unosi się na wodzie. Charakteryzuje się mocą ścierną, ale jest zarazem delikatny dla skóry. Stąd duża część jego zastosowań wiąże się z kosmetyką.

Korzyści dla skóry

Jak już wspomnieliśmy, pumeks stał się popularny dzięki swym licznym zastosowaniom na skórę. W tym artykule dowiesz się, jak możesz go wykorzystać w domu.

Pumeks usuwa owłosienie

Pumeks służy jako element do usuwania owłosienia na jakiejkolwiek części ciała. W tym charakterze używali go już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Cywilizacje te mieszały ten składnik z maściami i olejkami naturalnego pochodzenia, aby wyeliminować włosy i dopełnić rytuałów upiększających.

Dziś, tysiące lat później, kamienia tego nadal używa się w tym celu. Jego największą zaletą przy depilacji jest to, że po usunięciu niechcianego owłosienia pozostawia skórę miękką i odnowioną. Należy pamiętać, że ta praktyka nie jest jednak zalecana dla bardzo suchej skóry.

Z drugiej strony zawsze warto mieć pod ręką mydło lub piankę, które ułatwiają okrężne ruchy, które należy wykonać, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Pumeks
Pumeks można kupić na rynku w tanich i praktycznych formach.

Złuszcza skórę

Ten kamień ma również właściwości ścierne, które można wykorzystać do złuszczenia skóry. Na rynku można nawet znaleźć mydła w płynie lub kompaktowe zawierające proszek z pumeksu.

Praktyka peelingu wykonywanego metodami domowymi była stosowana przez Hindusów w celu usunięcia pierwszej warstwy skóry, z tego czy innego powodu. Biorąc pod uwagę, że nie chcemy poranić skóry, zaleca się stosowanie mokrego pumeksu i połączenie go z olejkami pochodzenia naturalnego.

Pumeks doskonale zmiękcza twarde partie skóry

Stosowanie pumeksu jest bardzo powszechne w gabinetach kosmetycznych. Zwykle służy do usuwania grubych warstw martwego naskórka, na przykład na stopach i dłoniach. Oprócz usuwania zrogowaciałego naskórka, kamień pumeks doskonale zmiękcza te obszary.

Aby uzyskać pożądane efekty, miejsce przeznaczone do złuszczania należy namoczyć, najlepiej w ciepłej wodzie. Następnie nakłada się mydło, które umożliwia płynne przesuwanie kamienia. Pumeks również się moczy i przy kolistych i delikatnych ruchach skóra zmiękczona wodą zaczyna się odrywać.

Wybiela ciemne obszary

Plamy w obszarach zgięć kończyn, takich jak pachy i łokcie, najczęściej powstają w wyniku otarcia, które jest spowodowane usuwaniem włosów maszynkami do golenia. Ale powoduje je też kontakt z niektórymi produktami, a także choroby skóry, takie jak liszaj płaski z odwróconym pigmentem.

W przypadku wykluczenia problemu dermatologicznego, który wymaga profesjonalnej opieki, warto zastosować pumeks. Jego właściwości mogą pomóc w usunięciu przebarwionej skóry, tworząc miejsce na powstawanie nowej i znacznie jaśniejszej skóry właściwej. Użyj go z odrobiną oliwy z oliwek, aby wzmocnić efekt.

Pumeks w stomatologii

Bardzo istotne jest, aby mieć czyste zęby, które maja charakter osobistej wizytówki. W ramach stomatologii estetycznej opracowano alternatywy, które obejmują użycie pumeksu w procesach mikroszlifowania szkliwa, technice dentystycznej, która usuwa plamy lub plamy z zębów.

Inne zastosowania pumeksu

Ten kamień jest tak wyjątkowy, że można go używać w różnych dziedzinach życia codziennego. Od ratowania zmechaconej odzieży, postarzania dżinsów, aby być modnym i czyszczenia sierści zwierząt, po usuwanie zanieczyszczeń i brudu z niektórych przyborów domowych.

Usuwa kłaczków z ubrań

Kłaczki na ubraniach zwykle pojawiają się w miejscach, które często podlegają tarciu, z powodu złego prania lub z powodu podatności materiału. Możesz jednak zwilżyć pumeks i bardzo ostrożnie pocierać ją o ubrania, które chcesz je uratować. Aby zabezpieczyć przed zniszczeniem, możesz owinąć kamień w pończochę.

Rozłóż dobrze ubranie i przy pomocy rąk trzymaj je rozciągnięte, pocierając jednocześnie pumeksem. Ważne jest, aby wykonywać ten proces spokojnie i ostrożnie, bo w efekcie możemy zepsuć naszą ulubioną bluzkę lub spodnie.

Chociaż z drugiej strony pumeks jest również bardzo skuteczny, jeśli chcesz zmienić nudny dżins w taki, który jest modny. Wystarczy energicznie trzeć materiał az do uzyskania pożądanego efektu.

Pumeks świetnie usuwa sierść zwierząt

Jeśli masz w domu zwierzęta, na pewno kochasz je całym sercem. Ale to nie znaczy, że odpowiada ci noszenie włochatych ubrań lub posiadanie mebli z dodatkową warstwą sierści. W takich przypadkach ta wulkaniczna skała jest również bardzo skuteczna. Jej porowate otwory wspaniale zbierają sierść z każdej powierzchni.

Dotyczy to również czyszczenia dywanów, zasłon i siedzeń samochodowych. Wystarczy, że pocierasz wybraną powierzchnię pumeksem okrężnymi ruchami. Przy delikatnych tkaninach można go zwilżyć, aby ułatwić proces.

Usuwa tłuszcz z piekarnika

Jeśli po kilku użyciach piekarnik wypełni się twardym tłuszczem, możesz użyć pumeksu. Wystarczy trochę potrzeć powierzchnię, ale nie nadmiernie. Wspomóż ten proces niewielką ilością mydła lub płynu odtłuszczającego.

Inną sztuczką jest posmarowanie natłuszczonej powierzchni odrobiną sody oczyszczonej, a następnie wyczyszczenie jej mokrym pumeksem.

Usuwa zanieczyszczenia z toalety

Osad z kamienia w toalecie sprawia, że ​​wszyscy czujemy się niekomfortowo. Najgorsze jest to, że nie wszystkie środki czyszczące pozwalają na jego całkowite usunięcie. W takich przypadkach wystarczy użyć rękawiczek, zwilżyć kamień w gorącej wodzie i pocierać najbardziej dotknięte miejsca.

Do tego typu zastosowań na rynku można znaleźć różne opcje z plastikowym uchwytem, ​​który ułatwia czyszczenie w wygodniejszy sposób.

Kawałek pumeksu
Pumeks może pomóc w sprzątaniu domu, zwłaszcza w łazienkach.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Osad z kamienia w łazience? – Poznaj domowe metody

A jak wyczyścić pumeks?

Chociaż pumeks charakteryzuje się dużą wytrzymałością, to konieczne jest uwzględnienie dobrej techniki czyszczenia, gdy używamy go w domu, szczególnie na skórę. W ten sposób wydłuża się nie tylko jego żywotność, ale także chronimy nasz organizm przed skażeniem.

Pumeks zaleca się przemyć gorącą wodą, przetrzeć szczoteczką i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą znajdować się między jego porami. Następnie należy go ponownie umyć gorącą wodą. Oprócz tego procesu można go od czasu do czasu sterylizować, zanurzając go we wrzącej wodzie na pięć minut.

Aby wysuszyć pumeks, kładzie się go na suchej szmatce i wystawia na słońce lub na zewnątrz, aby wysechł w naturalny sposób. Nigdy nie powinien pozostawać wilgotny, ponieważ sprzyja to to namnażaniu się grzybów lub bakterii.

Tanie rozwiązanie

Pumeks to sprzymierzeniec piękna i czystości. Nie zaszkodzi mieć ten produkt w domu, gdyż bardzo niskim kosztem może wydostać Cię z kłopotów. Kolejną atrakcją tej wulkanicznej skały jest bowiem jej dostępność na rynku w bardzo atrakcyjnych cenach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Natera G, Alfredo E., Peraza Urrutia, Irene, & Uzcátegui Giannattasio, Gladys M. (2005). microabración del esmalte técnica para la remoción de manchas dentales. Acta Odontológica Venezolana43(3), 318-322. Recuperado en 17 de noviembre de 2020, de http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0001-63652005000300019&lng=es&tlng=es.
  • Myrna Rodríguez Acar, Fermín Jurado Santa Cruz, Maribet González González, Leticia Paulina Alfaro Orozco, Miguel Ángel Cardona Hernández. Liquen plano pigmentado invertido:
    revisión del tema a propósito de un caso. Rev Cent Dermatol Pascua • Vol. 22, Núm. 3 • Sep-Dic 2013. Disponible en: https://www.medigraphic.com/pdfs/derma/cd-2013/cd133f.pdf
  • Amaguaya Gushqui, Byron; Ruíz Cárdenas, Kerly. Estudio comparativo de la terapia de Exfoliación química y Exfoliación mecánica en el tratamiento de pacientes de 20 a 25 años de edad que presentan secuelas cicatriciales post acné atendidos en el Laboratorio de Clínica Estética de la Universidad Católica Santiago de Guayaquil, año 2016. Universidad Católica de Santiago de Guayaquil (Trabajo de grado en línea). Disponible en: http://192.188.52.94/bitstream/3317/7569/1/T-UCSG-PRE-MED-NUTRI-232.pdf
  • Jiménez González, Tatiana. Eber. Proyecto de Artes Pásticas, Universitas Miguel Hernández de Elche (2014 – 2015). Disponible en: http://dspace.umh.es/bitstream/11000/2325/1/TFG%20Jimenez%20Gonz%C3%A1lez,%20Tatiana.pdf
  • GONZÁLEZ CUERVO, CLAUDIA PAULINA, & MONTAÑO ANGARITA, ÁNGELA MARCELA, & CASTRO RODRÍGUEZ, DIANA CATALINA (2012). Obtención y caracterización de geopolímeros, sintetizados a partir de ceniza volante y piedra pómez, utilizados para el desarrollo y mejoramiento del concreto. El Hombre y la Máquina, (38),59-65. ISSN: 0121-0777. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=478/47823946007

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.