Kamienny osad w ubikacji - kilka cennych tricków

Chociaż omawiane przez nas sposoby nie są bezpośrednio szkodliwe dla zdrowia, to do użycia wspomnianych produktów, zalecamy zastosowanie gumowych rękawiczek i maseczki ochronnej, które pozwolą uniknąć ewentualnych podrażnień
Kamienny osad w ubikacji - kilka cennych tricków

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2018

Ubikacja to jedno z najczęściej używanych w domu elementów wyposażenia. To jednak sprawia, że jest ono jednocześnie jednym z najbardziej wymagających uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Tym, co każdej pani domu utrudnia czyszczenie ubikacji jest kamienny osad.

Istnieją jednak ciekawe i czasem mało znane sposoby, aby usunąć nie tylko kamienny osad, ale również inne rodzaje zanieczyszczeń.

Wchodząc do toalety chcemy, by ubikacja prezentowała się czysto i godnie. Nie lubimy, gdy w toalecie unosi się nieprzyjemny zapach. Nie chcemy też, by stało się ona siedliskiem niebezpiecznych bakterii.

Tymczasem to właśnie w ubikacji najłatwiej o kumulowanie się bakterii, ponieważ stanowi ona źródło wilgoci. Co więcej, najczęściej na linii wody gromadzi się nieestetyczny kamienny osad. Jego ciemny kolor wskazuje na to, że składa się on głównie z wapnia, ale również z innych minerałów znajdujących się w używanej wodzie. 

Na sklepowych półkach ze środkami czystości znajdziemy oczywiście mnóstwo chemicznych produktów, które są w stanie zwalczyć kamienny osad. Wielu specjalistów jednak odradza ich stosowanie ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko i nasze zdrowie.

Doskonałą wiadomością jest fakt, że istnieją naturalne środki czyszczące, które równie skutecznie mogą uporać się z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Nie są szkodliwe ani dla zdrowia, ani dla środowiska, a ponadto ich sporządzenie nie wymaga dużego nakładu czasu czy środków.

Poznaj więc 5 naturalnych i ekonomicznych sposobów, które pomogą Ci zwalczyć kamienny osad. Dzięki nim prace domowe staną się o wiele łatwiejsze.

1. Cytryna i ocet zwalczają kamienny osad

Mieszanka białego octu z cytryną stanowi doskonały naturalny środek dezynfekujący, który od wielu lat stosuje się w celu utrzymania czystości. W tym przypadku wydaje się być szczególnie użyteczny, ponieważ ze względu na zawartość naturalnych kwasów, oba składniki dobrze sobie radzą z usuwaniem zanieczyszczeń. Zwalczają też kamienny osad.

Cytryna i ocet na kamienny osad

Ich stosowanie w znaczący sposób uszczupla kamienny osad, wszelkiego rodzaju plamy, a także zupełnie eliminuje bakterie znajdujące się w czyszczonej strefie, które stanowią główną z przyczyn występowania przykrego zapachu.

Składniki

 • Pół szklanki białego octu (125 ml)
 • Sok z jednaj cytryny

Co należy zrobić?

 • Sok z cytryny wlej do octu i dokładnie wymieszaj. Następnie wcieraj w kamienny osad i pozostałe części ubikacji, które wymagają czyszczenia.
 • W zależności od rodzaju występujących plam i przebarwień możesz możesz użyć nieco bardziej szorstkiej gąbki.

2. Soda oczyszczona z Coca-Colą

Czy słyszałaś kiedyś o podobnym zastosowaniu Coca-Coli? Tak, to bardzo dobre rozwiązanie. Skutecznie zwalcza kamienny osad, a także różnego rodzaju naloty, które powstają na wewnętrznej powierzchni ubikacji.

Składniki

 • 1 puszka Coca-Coli (330 ml)
 • 1 szklanka białego octu (250 ml)
 • 3 łyżki sody oczyszczonej (30 g)

Co należy zrobić?

 • Polej Coca-Colą powierzchnie ubikacji, na których znajduje się kamienny osad i pozostaw na pół godziny.
 • Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie wyszczotkuj.
 • Następnie dodaj biały ocet i sodę oczyszczoną. Pozostaw na kolejnych 15 minut.
 • Wyszczotkuj dokładnie i spłucz wodą.

3. Boraks

Boraks to niezwykle skuteczna substancja czyszcząca, która doskonale radzi sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Jest niezwykle praktyczna jako wybielacz i środek dezynfekujący nadający się do użytku domowego.

Choć boraks jest nieco bardziej agresywny od wcześniej wymienionych środków czyszczących, nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie działa szkodliwie na środowisko. Jego stosowanie nie powoduje też unoszenia się substancji lotnych mających negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Boraks skutecznie usuwa kamienny osad

Składniki

 • 1 szklanka białego octu (250 ml)
 • 4 łyżki boraksu w proszku (40 g)
 • 1 litr gorącej wody

Co należy zrobić?

 • Spryskaj powierzchnię ubikacji białym octem i pozostaw na około 20 minut.
 • Następnie za pomocą szczotki dokładnie wyczyść powierzchnię, po czym posyp boraksem w proszku.
 • Koniecznie pamiętaj przy tym o stosowaniu rękawiczek i maseczki ochronnej.
 • Po upływie kolejnych 15 minut użyj gorącej wody i usuń pozostałe nieczystości przy pomocy szorstkiej gąbki.

4. Pumeks

Oczywiście najbardziej powszechnym zastosowaniem tego kamienia jest usuwanie martwej tkanki naskórka. W tym jednak przypadku posłużymy się nim w zupełnie odmienny sposób. Jego twarda i porowata struktura doskonale nadaje się bowiem jako pomoc, gdy kamienny osad zagościł na dobre w naszej ubikacji.

Co należy zrobić?

 • Nawilż pumeks niewielką ilością letniej wody, a następnie usuń kamienny osad zalegający w Twojej ubikacji.
 • Nigdy nie używaj w tym celu suchego pumeksu, aby nie porysować porcelanowej powierzchni.
 • Nawilżaj pumeks regularnie w miarę postępu pracy.

5. Soda oczyszczona z wodą utlenioną

Innym sposobem pomagającym zadbać o nieskazitelną czystość domu jest domowej roboty pasta wykonana z mieszanki sody oczyszczonej i wody utlenionej. Obydwa składniki zapewniają naturalny połysk powierzchni ubikacji. Poza tym doskonale dezynfekują zapewniając pełnię czystości i gwarantując usunięcie wszelkich bakterii.

Soda oczyszczona na kamienny osad

Składniki

 • Pół szklanki sody oczyszczonej (100 g)
 • 2 łyżki wody utlenionej (20 ml)
 • Opcjonalnie można również dodać sok z jednej cytryny

Co należy zrobić?

 • Sodę oczyszczoną nawilż przy pomocy wody utlenionej. Tak uzyskaną pastą posłuż się w celu usunięcia kamiennego osadu pozostającego w ubikacji.
 • W tym celu możesz się posłużyć szczotką lub szorstką gąbką. Pozostaw pastę na około 20 minut, a następnie spłucz wodą.
 • Jeśli chcesz uzyskać dodatkowy efekt wybielający, nie wahaj się dodać do pasty soku z cytryny, który skutecznie Ci to ułatwi.

Jeśli kamienny osad zdominował Twoją ubikację, nie poddawaj się. Koniecznie wypróbuj opisane przez nas naturalne metody, a przekonasz się, że utrzymanie nienagannej czystości w domu nie wymaga tak wielkich wysiłków, jak mogłoby się wydawać. Powodzenia!

To może Cię zainteresować ...
Kamień na kranach – usuń go domowymi sposobami
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Kamień na kranach – usuń go domowymi sposobami

W miejscach, w których występuje twarda woda, na kranach i wszelkich powierzchniach, które mają kontakt z wodą bardzo często osadza się kamień.