Odciski i pęcherze - 10 remediów, by się ich pozbyć

Choć odciski i pęcherze to nie to samo, remedia na obie te dolegliwości są takie same. Dlatego właśnie możemy je wykorzystać w każdym z przypadków lub nawet w ramach zapobiegania.
Odciski i pęcherze - 10 remediów, by się ich pozbyć

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odciski i pęcherze pojawiają się na stopach, ponieważ ta część naszego ciała pracuje bardzo ciężko każdego dnia. Stopy muszą znosić wiele napięć, ciężarów i wykonywać całe mnóstwo ruchów.

Brak czasu, nadmiar zajęć i niewłaściwe nawyki sprawiają, że często nie poświęcamy należytej uwagi naszym stopom, skutkiem czego pojawiają się odciski i pęcherze, powodujące nieprzyjemne dolegliwości. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj domowe remedia na te dolegliwości.

Odciski i pęcherze – różnice

Odciski i pęcherze, choć nie są takie same, mogą powstawać z bardzo podobnych powodów. Głównym z nich jest pocieranie skóry, bądź nacisk wywołany chodzeniem i obuwiem. Sprawia to, że skóra się zmienia i utwardza.

Warto jednak poznać różnice między dwoma tymi problemami:

  • Pęcherze mogą pojawić się w dowolnej części stopy – na przykład między palcami, bądź na jej podbiciu. Są one tkliwe i bolesne w dotyku.
  • Odciski z kolei są zazwyczaj większe i pojawiają się na podeszwie stopy oraz na dłoniach. Ogólnie nie są bolesne.
Stopy a odciski i pęcherze

W obu przypadkach istnieją remedia dostępne w aptece, dzięki którym możesz szybko wyeliminować odciski i pęcherze. Jeżeli jednak wolisz nieco naturalniejszą metodę, ten artykuł będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Dbanie o swoją fizyczność jest oznaką zdrowia psychicznego

Odciski i pęcherze – naturalne remedia

Cytryna

Gdy pojawiają się bolesne pęcherze, ból pochodzi zazwyczaj ze środkowej części rany. Tarcie stopy wywołuje dodatkowy nacisk, przez co stan zapalny się pogarsza.

Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy i naturalnych środków łagodzących, cytryna jest w stanie skutecznie zmiękczyć stwardniałą skórę. W ten sposób łagodzi stan zapalny, a rana szybciej leczy.

Cytryna na Odciski i pęcherze

Olej rycynowy

Jeżeli Twoje odciski i pęcherze są naprawdę twarde i trudne do usunięcia, może to być rozwiązanie idealne dla Ciebie. Olej rycynowy to remedium stosowane na wiele chorób i dolegliwości skórnych. Jest skuteczny, aby zmiękczyć odciski i pęcherze – zwłaszcza w połączeniu z letnią wodą z mydłem.

Po namoczeniu stóp warto oczyścić stopy kamieniem pumeksowym. Odciski i pęcherze zmniejszą się szybko i bezboleśnie.

Cebula

Cebula jest bogata w składniki odżywcze i silne naturalne kwasy, które mogą skutecznie zneutralizować infekcje i pobudzić do pracy Twój układ odpornościowy.

Co więcej, sok z cebuli skutecznie zmiękcza stwardniałą skórę, na której pojawiły się odciski i pęcherze. Dzięki temu pozbywamy się martwych komórek naskórka i poprawia się wygląd naszej skóry.

Cebula na Odciski i pęcherze

Zabieg jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie nałożyć cebulę bezpośrednio na skórę i przykryć ją bandażem na dzień lub dwa. Dzięki temu składniki cebuli wchłoną się w skórę i łatwiej pozbędziesz się martwych komórek.

Soda oczyszczona

To remedium jest w zasięgu ręki każdego z nas. Doskonale się sprawdza jako środek złuszczający martwy naskórek. Dzięki temu skóra wygląda pięknie, jest zdrowa, odpowiednio dotleniona i pełna blasku.

Możesz na przykład wymoczyć stopy w letniej wodzie z rozpuszczoną sodą oczyszczoną. Doskonale zmiękczy to odciski i pęcherze.

Gdy już martwe komórki naskórka zostaną usunięte, soda oczyszczona zapewnia “młodej” skórze ochronę przed infekcjami grzybiczymi i bakteriami.

Czosnek

Czosnek jest jednym z najsilniejszych znanych człowiekowi przeciwutleniaczy. Jest on niezwykle popularnym naturalnym remedium oraz nieodłącznym składnikiem naszych potraw.

Silne kwasy zawarte w czosnku, zwłaszcza kwas alicynowy, wspomagają zdrowie naszych stóp i pomagają zwalczyć stany zapalne.

Czosnek na Odciski i pęcherze

Co więcej, remedium to wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki którym Twoje palce i stopy będą chronione przed potencjalnymi infekcjami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Czosnek i jego doskonałe lecznicze właściwości

Masaż

Masaż dowolnej części ciała pomaga poprawić krążenie krwi danej okolicy. Utleniona krew może nam pomóc pozbyć się martwych komórek, niejako “wypychając” na powierzchnię nowo powstałe komórki. Masaż pomaga również skutecznie zmiękczyć stwardniałą skórę, która pokrywa odciski i pęcherze, dzięki czemu łatwiej będzie je usunąć.

Papaja

Ten niezwykły tropikalny owoc oferuje Ci całe mnóstwo korzyści dla zdrowia i urody, dlatego też regularne sięganie po nią to doskonały pomysł. Nie zaszkodzi również zaaplikować papaję na skórę – zwłaszcza na odciski i pęcherze. Może to przynieść zaskakujące rezultaty.

Papaja na Odciski i pęcherze

Wystarczy tylko wycisnąć sok z papai i delikatnie wmasować go w wybrany obszar skóry. Pomoże to usunąć martwe komórki naskórka, ponieważ papaja wykazuje właściwości ściągające.

W taki sposób przyśpieszysz również proces leczenia.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Papaja codziennie – Jeden plasterek, wiele korzyści

Aspiryna

Większości z nas lek, jakim jest aspiryna kojarzy się z bólem głowy bądź przeziębieniem. Okazuje się jednak, że lek ten może pomóc nam skutecznie obniżyć ciśnienie krwi, ponieważ ma właściwości przeciwzakrzepowe.

Wspomaga to przepływ krwi ku dłoniom i stopom, gdzie odciski i pęcherze pojawiają się najczęściej. Stosowanie aspiryny w sposób umiarkowany pomoże Ci rozwinąć nowe komórki skóry i skutecznie pozbyć warstw skóry obumarłej.

Sól Epsom

Nie jest to zdecydowanie remedium o działaniu najszybszym, ale z całą pewnością jest jednym z najskuteczniejszych.

15-minutowe namoczenie stóp w gorącej wodzie z solą Epsom pomoże Ci zmiękczyć stwardniałą skórę i umożliwi łatwiejsze usunięcie martwych komórek naskórka za pomocą pumeksu bądź specjalnej tarki.

Należy jednak zachować ostrożność i nie trzeć skóry zbyt intensywnie, aby nie wystawiać świeżego naskórka na infekcje.

Nogi w spa na Odciski i pęcherze

Witamina E

Antyoksydanty jakie zawiera witamina E stanowią doskonały wybór, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Najłatwiejszym sposobem przyjmowania witaminy E jest łykanie kapsułek ją zawierających.

Doskonale wpływa to na zdrowie Twojej skóry, poprawiając jednocześnie jej wygląd. Co więcej, ułatwia naturalne usuwanie martwego naskórka – dzięki temu możemy usunąć również odciski i pęcherze.

Oto niektóre produkty bogate w witaminę E:

  • Nasiona słonecznika
  • Orzechy laskowe
  • Brokuły
  • Dynia

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, R. G., & López-Jaramillo, P. (2008). Uso de aspirina en la prevención de enfermedades cardiovasculares. Revista Colombiana de Cardiología.
  • Banerjee, S. K., & Maulik, S. K. (2002). Effect of garlic on cardiovascular disorders: A review. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-1-1
  • Johnson, W. (2007). Final report on the safety assessment of ricinus communis (castor) seed oil, hydrogenated castor oil, glyceryl ricinoleate, glyceryl ricinoleate SE, ricinoleic acid, potassium ricinoleate, sodium ricinoleate, zinc ricinoleate, cetyl ricinoleate, ethyl ricinoleate, glycol ricinoleate, isopropyl ricinoleate, methyl ricinoleate, and octyldodecyl ricinoleate. International Journal of Toxicology. https://doi.org/10.1080/10915810701663150

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.