Powody, dla których kobieta może być niewierna

Znajomość powodów, dla których kobieta jest niewierna, może pomóc nam zapobiegać niewierności lub podjąć działania, aby ją przezwyciężyć po jej wystąpieniu. Oto najważniejsze z nich
Powody, dla których kobieta może być niewierna
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Definicja niewierności nie jest taka sama dla wszystkich ludzi i dla wszystkich par. Są tacy, którzy ograniczają ją tylko do kontaktów seksualnych z osobami trzecimi, Inni natomiast rozszerzają ją nawet na wiadomości internetowe. W każdym razie faktem jest, że ta zdrada zaufania powoduje wielkie szkody emocjonalne. W związku z tym dzisiaj rozważymy różne przyczyny, dla których kobieta może być niewierna.

Istnieje głęboko zakorzenione przekonanie, że niewierność mężczyzn jest znacznie bardziej powszechna i częstsza niż niewierność kobiet. Dawno temu było to prawdą, ponieważ kobiety (a nie mężczyźni) spotykały się z poważnymi i długotrwałymi konsekwencjami w przypadku cudzołóstwa. Jednak obecnie i w społeczeństwach zachodnich stwierdzono, że obie płcie angażują się w niewierność w podobnym stopniu.

Szacuje się, że około 25-30% osób w zaangażowanych związkach dopuściło się w pewnym momencie zdrady wobec partnera. I choć mężczyźni i kobiety są niewierni w podobnych proporcjach, ich motywy mogą się różnić. Zobaczmy więc, dlaczego kobieta może być niewierna?

Powody, dla których kobieta może być niewierna

Nie można generalizować. W rzeczywistości w każdym przypadku podstawowe powody niewierności mogą być inne. Przytaczamy tu jednak niektóre z najczęstszych powodów, dla których kobieta może być niewierna.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 7 rodzajów niewierności, o których powinieneś wiedzieć

1. Brak emocjonalnego związku z partnerem

Jeśli niewierność mężczyzn wynika zwykle z motywacji seksualnej, u kobiet jest bardziej prawdopodobne, że wiąże się z brakiem uczucia. Kiedy związek emocjonalny z partnerem jest słaby lub gdy kobieta czuje się zaniedbana, samotna i niedoceniana w swoim związku, może starać się wypełnić pustkę inną osobą.

Może to nastąpić po pierwszych dwóch lub trzech latach związku, kiedy namiętność i emocjonalna intensywność zakochania słabnie i ustępuje miejsca bardziej dojrzałym i spokojnym emocjom. Niektóre kobiety interpretują tę transformację jako problem i starają się odnaleźć ten euforyczny stan na nowo z nową osobą.

Najczęściej takie uczucia deprywacji emocjonalnej wiążą się z poczuciem, że partner uważa związek za pewnik. Nie kultywuje więc intymności i czułości oraz nie dba o partnera emocjonalnie.

powody, dla których kobieta może być niewierna
Brak emocjonalnej więzi po kilku latach związku może skłonić do poszukiwanie tego przypływu nowej miłości z drugą osobą.

2. Niska samoocena

W wielu przypadkach niewierność ma więcej wspólnego z niewierną osobą niż z samą więzią. Tak jest w przypadku kobiet, które cierpią z powodu niepewności i niskiej samooceny oraz mają niespokojny styl przywiązania.

Dla tych kobiet potrzeba zewnętrznej aprobaty jest bardzo duża. Dlatego mogą uciekać się do niewierności, aby poczuć się wartościową, ważną i pożądaną osobą.

3. Powody, dla których kobieta może być niewierna: niezadowolenie seksualne

Chociaż uważa się, że jest to wyłącznie domena mężczyzn, wiele kobiet jest również niewiernych z powodu niezadowolenia seksualnego, którego doświadczają ze swoimi partnerami. Jeśli zbliżenia seksualne są rzadkie, niskiej jakości lub stają się rutyną, mogą szukać iskry i przyjemności u kochanka.

4. Gniew i pragnienie zemsty

Innym z głównych powodów, dla których kobieta zaczyna być niewierna, jest chęć zemsty na partnerze lub pragnienie ukarania go. Może się tak zdarzyć, ponieważ partner sam był niewierny w pierwszej kolejności. Albo dlatego, że kobieta czuje, że zachowuje się nie tak, jak powinien lub nie spełnia jej oczekiwań.

Być może partner jest zimny i niezainteresowany, ciągle prowadzi walkę lub kontroluje. Być może ma osądzające i krytyczne nastawienie i nie poświęca kobiecie czasu ani nie daje pozytywnego wzmocnienia.

We wszystkich tych przypadkach niezadowolenie i bezradność mogą prowadzić do postrzegania niewierności jako sposobu zemsty na drugiej osobie.

5. Powody, dla których kobieta może być niewierna: nuda i rutyna

Możliwe też, że kobieta jest niewierna, ponieważ jej życie w związku stało się monotonne, nużące i rutynowe. Nie ma już emocji, pasji ani nowości.

Jeśli entuzjazm zniknie, nowy romans może przynieść dodatkową dawkę emocji, której kobieta potrzebuje.

6. Kobieta może być niewierna, bo ma potrzebę autoafirmacji

W pewnych momentach swojego życia kobieta może przechodzić kryzys tożsamości, który prowadzi ją do potrzeby odzyskania pewności siebie. Nie jest tajemnicą, że społeczeństwo wywiera na kobiety wielką presję estetyczną. Dlatego uczucie bycia pożądaną przez innych może potwierdzić własną wartość.

W okresie dojrzewania oraz z powodu niedojrzałości i kompleksów związanych z wiekiem młoda kobieta może odczuć, że większa liczba zalotników zwiększa jej wartość osobistą. Jednak coś podobnego może się wydarzyć, gdy przychodzi kryzys wieku średniego. W takim przypadku kobieta może czuć, że musi nadrobić stracony czas lub potwierdzić, że nadal jest atrakcyjna. Niewierność służy zaspokojeniu tego pragnienia.

Fakt braku poczucia wartości lub kryzys wieku, w którym pragnie się potwierdzić swoją samoocenę, są częstymi przyczynami niewierności.

7. Problemy z partnerem

W większości przypadków to problemy w głównym związku prowadzą do niewierności kobiet. Miłość składa się z pasji, intymności i zaangażowania. Brak jednego z tych składników (lub subiektywne odczucie, że ich brakuje) może obudzić w kobiecie chęć poszukiwania ich w innym miejscu.

Jeśli główna więź nie zapewnia bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia i satysfakcji – a przeciwnie, powoduje ból, niepewność lub cierpienie – jest bardziej prawdopodobne, że kobieta może być niewierna.

Powody, dla których kobieta może być niewierna, nie są usprawiedliwieniem, ale mogą pomóc w rozwiązaniu sytuacji

Powyższe czynniki to główne powody, dla których kobieta zaczyna być niewierna. Nie stanowią one jednak uzasadnienia takiego zachowania.

W każdym razie – i w obliczu jakiegokolwiek problemu – wyjściem będzie rozmowa z partnerem i poszukiwanie rozwiązań. (I warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy, jeśli to konieczne). Czasem może nawet dojdzie do decyzji o zakończeniu związku, jeśli to nie zadziała.

Zdrada zaufania, jaką pociąga za sobą niewierność, pozostawia głębokie emocjonalne blizny. Dlatego to nigdy nie stanowi rozwiązania.

Należy jednak pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i nikt nie jest doskonały, więc znajomość tych powodów może pomóc nam zapobiegać niewierności i podejmować działania na czas. Nawet jeśli niewierność już wystąpiła, zrozumienie, dlaczego to się wydarzyło, pomoże nam wprowadzić odpowiednie zmiany i zapobiec ponownej zdradzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fincham, F. D., & May, R. W. (2017). Infidelity in romantic relationships. Current opinion in psychology13, 70-74.
  • Martínez, A., del Carpio, P. S., & Quintero, Y. A. (2022). Estilos de apego e infidelidad. Una revisión de la literatura. El Psicólogo Anáhuac22, 7-16.
  • Riso, W. (2003). La fidelidad es mucho más que amor. Editorial Norma.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.