Rozpoczęcie nowego związku - czy to odpowiedni moment?

Rozpoczęcie nowego związku we właściwym czasie zapobiegnie bólowi i dyskomfortowi oraz ułatwi udane nawiązanie więzi. Czy to dobry moment?
Rozpoczęcie nowego związku - czy to odpowiedni moment?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozpoczęcie nowego związku po zerwaniu może wywołać podekscytowanie. Nie zawsze łatwo jest określić, kiedy nadszedł właściwy czas i z różnych powodów możemy pospieszyć się z tą decyzją, raniąc siebie i raniąc drugą osobę. Z tego powodu chcemy podzielić się z Tobą pewnymi oznakami, pozwalającymi ustalić, czy to już czas na rozpoczęcie nowego związku.

Prawdą jest, że każdy jest inny i może potrzebować zmiennego czasu, aby dojść do siebie i wznowić życie miłosne. Nawet rodzaj relacji, w której żyliśmy, i sposób, w jaki doszło do rozpadu, będą miały decydujące znaczenie. Są tacy, którzy rozdzielili się emocjonalnie na długo przed tym, zanim zrobili to fizycznie, a oni już będą częścią tej drogi. Mimo to istnieją pewne oznaki, które powinny być obecne, zanim pomyślisz o powrocie do świata randek.

Skąd wiesz, że jesteś gotowy na rozpoczęcie nowego związku?

Ważne jest, abyśmy mieli pewność, że wyzdrowieliśmy przed rozpoczęciem nowego związku. W przeciwnym razie możemy wygenerować fałszywe złudzenia i oczekiwania w nowym partnerze i zranić go. Ale możemy nawet pogrążyć się w spirali zamieszania i wymuszonych spotkań, które tylko zwiększają nasz smutek i udrękę. Więc na co powinniśmy zwrócić uwagę? Zwróć uwagę!

1. Jesteś gotowy na rozpoczęcie nowego związku, gdy opracujesz swój proces żałoby

Brak odpowiedniego czasu na przepracowanie rozstania to nie najlepszy sposób postępowania. Niezbędne jest przepracowanie procesu żałoby, aby pozwolić sobie odczuć stratę i doświadczyć smutku, złości i innych negatywnych emocji, które temu towarzyszą.

Musimy zintegrować ten etap naszego życia i zaakceptować, że to już koniec, aby zamknąć cykl i zrobić miejsce dla czegoś nowego. Proces żałoby może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jednak będziemy wiedzieć, że zakończyliśmy, gdy nie odczuwamy już udręki lub rozpaczy, gdy myślimy o naszym byłym partnerze lub o tym, przez co przeszliśmy.

Kiedy smutek już nas nie ogarnie i nie będziemy już mieli pragnienia wznowienia starego związku, będziemy wiedzieć, że jesteśmy gotowi. W rzeczywistości, kiedy nie ma już urazy ani urazy.

Samotna kobieta
Żałoba jest konieczna u byłych partnerów. Porzucenie czekania na tę drugą osobę lub przezwyciężenie urazy to dobre znaki.

2. Dojrzałeś i nabyłeś wiedzy

Wiele osób wychodzi ze związku, aby zdać sobie sprawę, że ta nowa więź, którą nawiązali, jest podobna do poprzedniej. Powtarzają się schematy, wybiera się podobnych ludzi, napotykają te same problemy i trudności. Dzieje się tak, gdy nie poświęcamy czasu na refleksję nad tym, czego doświadczyliśmy, na introspekcję i wyciąganie z tego wniosków.

Przed rozpoczęciem nowego związku zadaj sobie pytanie, co poszło nie tak w poprzednim. Nie chodzi o szukanie winowajców, ale o uświadomienie nam odpowiedzialności za możliwość budowania od teraz czegoś lepszego.

Może wybrałeś swojego poprzedniego partnera z braku, oddałeś się w nadmiarze i porzuciłeś swoją indywidualność. Albo wręcz przeciwnie, mogłeś być zbyt zimny, wymagający lub kontrolujący. Nawet jeśli zerwanie było spowodowane niewiernością po drugiej stronie, można wyciągnąć cenne lekcje. Nie pomijaj tego kroku. Od tego, jakie wnioski wyciągniesz, zależeć będzie jakość Twoich kolejnych obligacji.

3. Akceptujesz samotność i cieszysz się nią

Strach przed samotnością jest jednym z głównych powodów, które prowadzą nas do nawiązywania relacji, gdy nie jesteśmy jeszcze gotowi. Dlatego bardzo wygodnie jest poświęcić czas, aby zadbać o siebie i budować życie, które nas zadowala i wypełnia, bez potrzeby, aby ktoś inny przyszedł i nadał temu sens.

Kiedy czujesz się komfortowo w samotności, kiedy akceptujesz i obejmujesz swoją samotność, kiedy nie boisz się, że będzie ona trwała długo, bo nie czujesz się niepełna, będziesz wiedziała, że jesteś gotowa dzielić się swoim szczęściem z kimś innym. I odwrotnie, jeśli boisz się bycia samotnym, niewygodnym, pustym lub nie do zaakceptowania, możesz przylgnąć do kogokolwiek, nie będąc dla ciebie odpowiednim.

4. Uzdrowiłeś swoje rany i lęki

Zerwanie polega nie tylko na przezwyciężeniu nieobecności drugiej osoby, ale także na radzeniu sobie ze skutkiem, jaki ten związek i jego koniec wywarły na nas. Możliwe, że nasza samoocena jest uszkodzona, czujemy się słabi, niewystarczający lub bezwartościowi.

Mogliśmy rozwinąć pewne lęki, takie jak strach przed oszukaniem, złym traktowaniem lub unieważnieniem w kolejnych związkach, jak to miało miejsce w tym. Mogliśmy nawet wygenerować pewne dysfunkcyjne przekonania, takie jak „wszyscy ludzie są niewierni i kłamią” lub „miłość pociąga za sobą cierpienie i poświęcenie”.

Cały ten emocjonalny plecak będzie ciężarem, aby móc rozpocząć nowy zdrowy i satysfakcjonujący związek. I może prowadzić do autosabotażu. Dlatego najpierw musimy zwolnić ciężar. Sprawdź swoje dominujące myśli i emocje, a przekonasz się, czy tak jest w Twoim przypadku.

Kobieta gotowa na rozpoczęcie nowego związku
Kluczem jest rozważenie naszego poziomu samooceny. W ten sposób dowiemy się, jakie są długotrwałe skutki zerwania.

5. Wiesz, czego chcesz

Na koniec, przed rozpoczęciem nowego związku, upewnij się, że wiesz, czego chcesz. Czasami nieświadomie szukamy osób podobnych do naszego byłego partnera lub wręcz przeciwnie, diametralnie odmiennych.

W rzeczywistości powinniśmy poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, jakie są nasze potrzeby i priorytety w związku. Czego szukamy i co jesteśmy gotowi zaoferować? Mając to na uwadze, znacznie łatwiej będzie nam sprawić, by nasze więzi dobrze się rozwijały.

Rozpoczęcie nowego związku – nie z samotności

Krótko mówiąc, stan wolny to nie jedyny powód, który powinien nas motywować do poszukiwania nowego partnera. Wręcz przeciwnie, ważne jest, abyśmy przeszli przez proces uzdrawiania i refleksji, abyśmy wyzdrowieli i ponownie nawiązali kontakt, zanim zaczniemy dzielić się z kimś innym. Poczekaj, aż będziesz gotowy. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych i bolesnych chwil, które mogą pojawić się, gdy będziesz się spieszyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Peel, R., Caltabiano, N., Buckby, B., & McBain, K. (2019). Defining romantic self-sabotage: a thematic analysis of interviews with practising psychologists. Journal of Relationships Research10, e16, 1-9.
  • Morales, J. (2019). Proceso de duelo por ruptura de pareja. Ingenio Social8(VIII). Recuperado a partir de http://revistas.unachi.ac.pa/index.php/ingeniosocial/article/view/362
  • Verdesoto, J., Villacís, M. y Franco, X. (2019). Impacto emocional de la infidelidad en las relaciones de pareja. Importancia de su conocimiento para el psicólogo clínico. Opuntia Brava, 11(4), 349-361. Recuperado de http://200.14.53.83/index.php/opuntiabrava/article/view/883.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.