Polubowne rozstanie: 8 kroków do zakończenia związku

Zakończenie związku w przyjaznej atmosferze to dobry początek procesu leczenia ran i szansa na rozwój.
Polubowne rozstanie: 8 kroków do zakończenia związku

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zakończenie związku najczęściej jest trudne i bolesne. Emocje zazwyczaj biorą górę. Większość osób boi się też zakończenia ważnego etapu życia. Powiedzenie “żegnaj” nie jest łatwe z wielu różnych powodów. Ale polubowne rozstanie jest jak najbardziej możliwe.

W tego typu sytuacji musimy nie tylko poradzić sobie z własnymi skomplikowanymi emocjami. Trzeba także wziąć pod uwagę uczucia partnera. Kiedy ktoś jest dla nas wyjątkowo ważny, staramy się używać odpowiednich słów i zrobić wszystko co się da, aby jak najmniej zranić tę osobę.

W ten sposób staramy się również sobie dać nadzieję na to, że wszystko będzie w porządku.

Polubowne rozstanie daje szansę na spokojną przyszłość i Tobie i partnerowi. Dzięki takiemu rozwojowi spraw oboje będziecie mogli zamknąć jeden rozdział i zacząć kolejny. Aby uniknąć kłótni i krzywdy, rozważ następujące kwestie.

1. Nie czekaj na idealny moment

Wiele osób nie potrafi wykonać kroku kończącego związek, czekając w nieskończoność na to, aż nadejdzie idealny moment na polubowne rozstanie. Prawda niestety wygląda tak, że idealny moment nigdy nie nadejdzie.

Nigdy nie poczujesz, że zerwanie będzie łatwiejsze. Nie wahaj się. Jeśli już podjęłaś decyzję, zacznij nieuniknioną rozmowę.

Jeżeli odwlekasz tę chwilę i czekasz na lepszy moment, lepsze miejsce i lepsze okoliczności, możesz cierpieć tak samo – a może nawet bardziej – jak cierpiałabyś w wyniku obojętności. Weź pod uwagę uczucia partnera.

Idealny moment na polubowne rozstanie nigdy nie nadejdzie, zacznij więc tę trudną rozmowę jak najszybciej.

Najlepiej byłoby, gdybyś przygotowała się na prawdopodobną ewentualność zerwania już wtedy, gdy czujesz że związek się nie rozwija i nie zmierza w dobrym kierunku. Na początek możesz przestać robić z partnerem wspólne plany na dalszą i bliższą przyszłość. Ta zmiana będzie pierwszym krokiem w stronę otwartej, szczerej rozmowy.

Pamiętaj, że nie potrzebujesz niczyjej zgody i nie musisz czekać na niczyje potwierdzenie. Nie musisz się oceniać, porównywać i czekać na to, aż będziesz lepsza. Zdecyduj czy chcesz zakończyć związek.

Niechęć do kontynuowania relacji to wystarczająco dobry powód by ją zakończyć. Musisz być w stanie sobie zaufać. Skup się na tym co podpowiada Ci intuicja. Zastanów się nad tym, czego chcesz i potrzebujesz.

2. Przygotuj się

Kiedy już będziesz gotowa, aby zakończyć związek, znajdź spokojne miejsce w którym będziesz mogła odbyć z partnerem szczerą rozmowę. Niech będzie to takie miejsce, w którym nikt ani nic nie będzie Wam przeszkadzać. Neutralny grunt jest najlepszy. Możesz wybrać dowolne miejsce o którym wiesz, że nikt nie będzie Was oceniał ani obserwował.

Jeśli chcecie dojść do porozumienia i zapewnić sobie polubowne rozstanie, oboje musicie unikać wpływu osób trzecich, które mogą doprowadzić do konfliktu.

3. Polubowne rozstanie oznacza zwrócenie uwagi na zalety partnera

Kluczem do każdej rozmowy jest szczerośćOtwartość i prawdomówność liczą się szczególnie w sytuacji kończenia związku – są wtedy absolutnie konieczne.

Poza szczerością, ważne jest też to by pamiętać o tym, co w Waszej relacji było dobre i pozytywne i przywołać to w rozmowie. Odwołaj się też do pozytywnych cech partnera.

Pamiętaj, że zwracając uwagę na to co dobrego dał Ci partner i Wasz związek sprawiasz, że poczuje się on doceniony i spokojny. Nie zapominaj że jest to osoba, na której Ci zależy.

Postaraj się od początku nadać rozmowie spokojny, łagodny ton. Nawet jeśli sytuacja jest skomplikowana i towarzyszą Ci silne emocje, zrób wszystko by zachować spokój.

Nierzadko boimy się zacząć rozmowę bo wiemy, że jako osoba która wykonała pierwszy krok ku zerwaniu będziemy uważane za tę złą stronę. Jednak gdy jesteś pewna, że relacja zmierza donikąd, koniecznie przeprowadź tę trudną rozmowę najszybciej jak to możliwe.

Dzięki temu oboje zyskacie szansę na spokój i możliwość zaczęcia kolejnego związku.

4. Zakończ związek rozmawiając twarzą w twarz

Telefony i komunikatory oczywiście sprawiają, że łatwiej jest się z kimś skontaktować. Ale kiedy nadchodzi moment zakończenia związku, koniecznie musisz odbyć tę rozmowę osobiście, twarzą w twarz.

Każda ze stron oczekuje i potrzebuje nieco zaangażowania od partnera czy partnerki. Oboje jesteście sobie winni wyjaśnienia.

Pomyśl o tym w ten sposób: nie rań innych i nie rób im tego, czego sama nie chciałabyś doświadczyć. Jeśli martwisz się o to, że trudno Ci będzie wyrazić w pełni myśli, najpierw zaplanuj co i jak chcesz powiedzieć.

Możesz wspomóc się dowolną metodą. Zapisz sobie nawet myśli na kartce. Najważniejsze jest tu to, by znaleźć czas i przestrzeń do rozmowy. Jeśli zamiast tego zadzwonisz albo napiszesz SMSa, na pewno nie będzie to polubowne rozstanie.

5. Użyj jasnych sformułowań

Czasem wydaje się nam że sama rozmowa o zakończeniu związku wystarczy i zadziała. jak jego faktyczne zakończenie nawet, jeśli nie wypowiadamy jasno i jednoznacznie tego, o co nam chodzi. Problem polega na tym, że dla jednej osoby wiadomość może być jasna i oczywista podczas gdy druga może ją odczytać zupełnie inaczej.

Wyraź dokładnie to, co masz na myśli.
Aby uniknąć niedomówień, nieporozumień i jakichkolwiek wątpliwości, używaj jednoznacznych sformułowań. Powiedz “to koniec”, “rozstajemy się”, “nie chcę już z Tobą być”. Tylko dzięki temu oboje będziecie wiedzieli na czym stoicie. Jedynie jasne zakończenie jednego związku pozwala na rozpoczęcie kolejnego.

6. Nie porównuj

Nawet jeśli jesteś przekonana, że Twój związek jest okropny i gorzej być nie może, nie porównuj się. Porównania prowadzą do zgorzknienia i w żaden sposób nie pomagają.

Cały czas pamiętaj o tym, że oboje ciężko pracowaliście, zrobiliście co się dało, ale związek po prostu nie wyszedł. Na pewno były dobre momenty. Skup się na nich.

Jeśli zaczynasz już kolejny związek i spotykasz się z kimś nowym i to dlatego postanowiłaś zakończyć starą znajomość, za wszelką cenę unikaj sytuacji, w której sprawisz że Twój obecny partner poczuje się gorzej w porównaniu do nowego. Nie przysłuży się to ani Tobie, ani nikomu innemu.

7. Przyjmij odpowiedzialność za to co należy do Ciebie i nie rań partnera

Każdy związek to dwie osoby. Obie strony relacji są odpowiedzialne za to, co się w niej dzieje. A więc obwinianie partnera za zakończenie związku nie jest dobrą strategią. Przerzucanie całej winy na partnera sugeruje, że ktoś musi ponieść karę. To niepotrzebne. Nikt nie ponosi całej winy i nikt nie musi zostać ukarany.

Polubowne rozstanie pozwoli Wam obojgu zacząć nowe relacje.

8. Weź głęboki wdech

Podczas rozmowy kończącej związek towarzyszyć Wam będzie mnóstwo różnych emocji. W którymś momencie partner może być niemiły, może też powiedzieć coś, co Cię zrani.

Kiedy rozmowa zacznie wymykać się spod kontroli i pojawi się ryzyko, że któreś z Was powie coś, czego będziecie później żałować, zaproponuj przerwę. Wyjdź na chwilę na spacer, albo chociaż popatrz w okno w ciszy przez kilka minut.

Te wskazówki pozwolą Ci wypracować polubowne rozstanie. Nie będzie to łatwe, ale zakończenie związku w przyjaźni jest możliwe. Uda Ci się!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • University of Illinois College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences. (2017, September 11). Relationship science: How can couples keep moving forward?. ScienceDaily. Retrieved October 30, 2018
    http://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170911122740.htm
  • Brian G. Ogolsky, J. Kale Monk, TeKisha M. Rice, Jaclyn C. Theisen, Christopher R. Maniotes. Relationship Maintenance: A Review of Research on Romantic Relationships. Journal of Family Theory & Review, 2017; 9 (3): 275
    DOI: 10.1111/jftr.12205
  • Langeslag, S. J. E., & Sanchez, M. E. (2018). Down-regulation of love feelings after a romantic break-up: Self-report and electrophysiological data. Journal of Experimental Psychology: General, 147(5), 720-733.
    http://dx.doi.org/10.1037/xge0000360

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.