Tłumione emocje mogą mieć konsekwencje fizyczne

Jeśli odczuwasz ból w określonym miejscu, zastanów się nad swoimi emocjami i zajmij się nimi, aby złagodzić fizyczny dyskomfort. Dzieje się tak, ponieważ problemy psychologiczne mogą powodować fizyczne objawy w naszym ciele.
Tłumione emocje mogą mieć konsekwencje fizyczne

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2022

Wszystkie nasze tłumione emocje narastają i ropieją w naszym ciele, a to może powodować choroby fizyczne. Tak, dobrze to przeczytałeś.

„To, czego nie możemy wyrazić słowami, wychodzi na jaw w postaci fizycznego bólu”. Zapamiętaj to zdanie, ponieważ pomoże ci, gdy będziesz musiał porozmawiać o swoich myślach i uczuciach.

W tym artykule powiemy Ci, dlaczego tłumione emocje mogą nas doprowadzić do choroby i oczywiście, jak tego uniknąć.

Ciało może wysłać nam wiele sygnałów, nawet jeśli nie zwracamy na to uwagi. Kiedy przez długi czas tłumimy nasze emocje, zaczynają one nawarstwiać się jedna na drugiej, co może powodować choroby fizyczne.

Tłumione emocje

Strach, zazdrość, krytyka… Niektórzy ludzie przechowują każde z tych uczuć w jakimś emocjonalnym bagażniku. Takie tłumione emocje tylko wzmagają nasze psychiczne i fizyczne złe samopoczucie.

Choroba to wiadomość, którą wysyła nasze ciało, abyśmy wiedzieli, że doświadczamy blokady emocjonalnej lub że musimy coś zmienić lub pozbyć się jakiegoś aspektu naszego życia.

Co się jednak dzieje, kiedy idziemy złą drogą? To znaczy, kiedy nie odzywamy się, ponieważ nie chcemy wywołać kłótni lub rozmawiać o czymś, co może zerwać z kimś więź? Wtedy zaczynają pojawiać się objawy i ból.

Wiele chorób jest spowodowanych tłumieniem emocji. Dotknięty zostanie narząd lub inna część ciała, w zależności od rodzaju uczucia, które stłumiliśmy.

Ból jest sygnałem ostrzegawczym, więc nie możemy na niego przymykać oczu.

Kiedy pojawiają się takie objawy, powinniśmy zrobić sobie przerwę w naszych zajęciach i ustalić, które negatywne myśli lub przekonania są tak zakorzenione w naszym życiu, że mogą nas skrzywdzić.

Tłumione emocje to choroby

Istnieje rodzaj psychosomatycznego połączenia, które łączy myśli z danym objawem.

Może więc nie powinieneś zadowalać się pójściem do lekarza na badanie lub po receptę. Zamiast tego lepiej rozważ udział w jakiejś introspekcji, aby skorygować swoje myśli, a co za tym idzie to, jak się czujesz.

Na przykład stres może powodować wrzody lub zawał serca. Ponadto depresja może powodować utratę energii i wzrost apetytu. Mówienie w kategoriach czysto somatycznych jest łatwe dla każdego lekarza. Tymczasem najczęstsze bóle i problemy wynikają z naszych emocji. Zobaczmy, jaki mają wpływ na nasze organy:

Głowa

To jest prawdopodobnie centrum naszego ciała. Możesz odczuwać bóle głowy z powodu zwiększonej prędkości pulsowania krwi lub z powodu zwężenia tętnic.

Ta ostatnia przyczyna wskazuje na niezdolność do komunikowania się lub wyrażania podstawowych emocji, takich jak miłość.

Przeczytaj także:

4 przyczyny porannych bólów głowy

Mężczyzna z bólem głowy

Szyja

Ta część ciała łączy umysł z ciałem. Kiedy trudno jest poruszyć szyją, może to być spowodowane czymś więcej niż tylko złym snem w nocy. W rzeczywistości może to wskazywać na ograniczoną i sztywną wizję życia.

Upór i ciasny umysł mogą powodować ból szyi. Zbyt duży stres ma również podobny efekt.

Jakie tłumione emocje wpływają na plecy?

Kiedy rozwiązujesz problem, czujesz się tak, jakbyś zdjął ciężar z pleców. Ten ładunek, który nosisz, jest związany z uczuciami i doświadczeniami, które miałeś w przeszłości, których wciąż nie wybaczyłeś ani nie zapomniałeś.

Co więcej, kręgosłup wspiera plecy i umożliwia wykonywanie wszystkich czynności. Ból w tym obszarze jest ostrzeżeniem, że coś jest nie tak i może powinieneś uwolnić niektóre z tych stłumionych emocji.

Serce

Ludzie kojarzą ten organ z miłością, ale także z innymi emocjami, takimi jak nienawiść. Stanowi symboliczne centrum naszych uczuć. Właśnie dlatego komplikacje sercowe mogą wynikać z zanurzenia w złożonych lub beznadziejnych sytuacjach.

Być może posunąłeś się za daleko w związku lub dopuściłeś się rzeczy, które nie wnoszą nic dobrego do twojego życia.

Stopy

Nasze stopy pozwalają nam iść do przodu, ale też dają nam stabilność. Ponadto zapewniają nam bezpieczeństwo. Dlatego problemy ze stopami oznaczają, że możesz nie czuć się bezpiecznie, że nie wiesz, którą drogę wybrać lub jak myśleć o przyszłości i swoich projektach.

Czy wiesz, że alergie są oznaką wysokiego poziomu strachu, a wysokie ciśnienie krwi jest spowodowane zbyt długim stanem czujności? Czy wiesz również, że zaburzenia układu moczowego są wynikiem negatywnych uczuć dotyczących naszych osobistych relacji?

Wskazówki, jak kanalizować nasze emocje i zapobiegać chorobom

Może myślałeś, że tylko negatywne emocje mogą nas doprowadzić do choroby, ale nie do końca tak jest. Na przykład zbyt duża radość może powodować nadmierne pobudzenie, które może uszkodzić serce.

Oto kilka zaleceń, które pomagają kierować emocjami i unikać chorób:

Uwolnij się od nieproporcjonalnych emocji

Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest określenie, jakie są Twoje najczęstsze i nadmierne emocje. Niezależnie od tego, czy są pozytywne, czy negatywne, tłumione emocje mogą mieć szkodliwe konsekwencje.

Na przykład gorycz i uraza to niezdrowe emocje. Jak się od nich uwolnimy? Poprzez przebaczenie.

To bardzo odważna technika, ponieważ pozwala pozbyć się tego, co Cię dręczy. Pomaga także pozostawić za sobą ciężkie brzemię, które nosiłeś.

Zdystansuj się od sytuacji wyzwalających

Przestraszona dziewczynka

Kiedy już odkryjesz, które emocje cię ranią i ciężko pracujesz, aby wyeliminować je ze swojego życia, następnym krokiem jest uniknięcie nawrotu.

Jeśli na przykład uznasz, że brak tolerancji jest dla ciebie dużym problemem, unikaj sytuacji, które sprawiają, że jesteś nietolerancyjny.

Dopóki nie będziesz pewien, że wyeliminowałeś źródło danego uczucia, eliminuj ze swojego życia sytuacje wyzwalające.

Spotykaj się z członkami rodziny i przyjaciółmi

Spędzanie czasu z ludźmi, których kochamy, jest wspaniałym lekarstwem na smutki duszy. Może nadszedł moment, aby powiedzieć im wszystko o tym, co czujesz i co trzymałeś w sobie przez te wszystkie lata.

Nie ma znaczenia, że uważasz, że najlepiej nie burzyć starych wspomnień. Przebaczenie i uzdrowienie są dobre zarówno dla ciebie jak i innych w Twoim otoczeniu.

Bądź w kontakcie z naturą

Spacer po parku, wyjazd na wakacje w góry, ćwiczenie jogi czy medytacja na plaży, pływanie w rzece i ćwiczenia na świeżym powietrzu to doskonałe zajęcia, które pozwalają uwolnić negatywne i niezdrowe tłumione emocje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cano-Vindel, A., & Miguel-Tobal, J. J. (2001). Emociones y salud. Ansiedad y Estrés, 7(2–3), 111–121.
    https://doi.org/10.1007/978-0-387-77242-4

  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista Latinoamericana de Psicologia, 38(3), 493–507.
    https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004

  • Vecina Jiménez, M. L. (2006). EMOCIONES POSITIVAS. Papeles Del Psicólogo, 27, 9–17. https://doi.org/10.1016/j.eswa.2014.09.043

  • Piqueras Rodriguez, J., Ramos Linares, V., Martínez, A., & Oblitas, L. (2009). Emociones negativas y su impacto en la salud mental y física. Suma Psicológica, 16(2), 85–112. https://doi.org/10.14349/SUMAPSI2009.136

  • Punset, E., Mora, F., García Navarro, E., López Cassá, É., Pérez González, J. C., Lantieri, L., … Planells, O. (2012). ¿Cómo educar las emociones? La inteligencia emocional en la infancia y la adolescencia. Observatorio de Salud de La Infancia y La Adolescencia, 24–35.
    https://doi.org/10.1080/02109395.2014.922263

  • Vázquez, Hervás, G., Rahona, J., & Gómez, D. (2009). Bienestar psicológico y salud : Aportaciones desde la Psicología Positiva. Anuario de Psicología Clínica y de La Salud, 5, 15–28.

  • Ortega, M. del C. (2010). La educación emocional y sus implicaciones en la salud. Revista Española de Orientación y Psicopedagogía, 21(2), 462–470.
    https://doi.org/10.5944/reop.vol.21.num.2.2010.11559

  • Salleh M. R. (2008). Life event, stress and illness. The Malaysian journal of medical sciences : MJMS, 15(4), 9–18.
  • Uchino BN, Eisenberger NI. Emotions in Social Relationships and Their Implications for Health and Disease: Introduction to the Special Issue of Psychosomatic Medicine. Psychosom Med. 2019 Oct;81(8):676-680. doi: 10.1097/PSY.0000000000000741. PMID: 31599821.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.