Poranny rytuał - 6 nawyków, które dodadzą Ci energii z rana

Niedostateczna ilość snu w nocy, brak pewnych składników odżywczych i nadmierna ekspozycja na stres w ciągu dnia są czynnikami, które często prowadzą do zmęczenia i senności rano. Ta sytuacja może nie mieć poważnych konsekwencji zdrowotnych, ale często sprawia, że nasze poranki są cięższe, niż byśmy tego chcieli. Dlatego wypracować sobie zdrowy poranny rytuał!
Poranny rytuał - 6 nawyków, które dodadzą Ci energii z rana
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli Twój organizm jest przemęczony – prawdopodobnie masz problemy z koncentracją, a także trudno wykonywać Ci czynności wymagające myślenia. Jest to jednak problem, który możesz rozwiązać w sposób naturalny. Wystarczy, że wzbogacisz swój poranny rytuał o kilka zdrowych nawyków.

W dzisiejszym poście chcielibyśmy podzielić się 8 prostymi sztuczkami, dzięki którym zwalczysz senność i dostarczysz sobie więcej energii na resztę dnia. Zapraszamy do lektury!

1. Zimny prysznic pomoże Ci ulepszyć poranny rytuał

Mycie twarzy zimną wodą, a nawet branie zimnego prysznica to jeden z najlepszych nawyków, który rano pomoże Ci się szybko rozbudzić. Zimna woda przyspiesza krążenie krwi i tym samym pomaga tlenowi oraz składnikom odżywczym dotrzeć do ich miejsca przeznaczenia zdecydowanie szybciej.

Nie trzeba dodawać, że ten nawyk podnosi poziom energii i optymalizuje funkcje umysłowe.

kobieta biorąca zimny prysznic - poranny rytuał

2. Picie nawadniających napojów

W organizmie podczas odpoczynku zachodzi szereg procesów, które eliminują znaczną ilość płynów z tkanek. W wyniku odwodnienia możesz doświadczyć ciężkiego zmęczenia rano, czyli wtedy, kiedy energia jest Ci najbardziej potrzebna!

Tak więc, aby uniknąć tych objawów – dobrze jest rozpocząć dzień od wypicia czegoś mocno nawadniającego jak woda czy ziołowa herbatka.

Nawadnianie się dostarcza organizmowi paliwa, a ponadto wspomaga procesy trawienne oraz wydalanie toksyn.

3. Filiżanka kawy przyjemnie uzupełni Twój poranny rytuał

Na całym świecie jest mnóstwo ludzi, którzy nie mogą rozpocząć codziennych zajęć bez dobrej filiżanki kawy. Powód? Dawka kofeiny pomaga ciału pobudzić układ nerwowy, tym samymi podnosi zdolność koncentracji i stan czujności.

kawa w filiżance - poranny rytuał

Tak więc, ze względu na korzyści płynące ze spożywania kofeiny, filiżanka kawy może być doskonałym uzupełnieniem Twojej porannej rutyny. Pamiętaj jednak, żeby pić kawę z umiarem!

<Uwaga: przedawkowanie kofeiny może nadmiernie stymulować układ nerwowy. Nadmierne pobudzenie układu nerwowego wiąże się z tachykardią, uderzeniami gorąca i nadpobudliwością.

4. Zjedz jabłko jako poranną przekąskę

Aby podkręcić swój metabolizm i zapobiegać spadkom energii w trakcie poranka i późniejszych godzin, powinieneś spożywać zdrowe przekąski.

Jabłka dzięki swoim właściwościom stanowią jedną z najlepszych opcji na tę porę dnia. Mają niewiele kalorii a zawarty w nich błonnik pozwoli Ci dłużej odczuwać sytość i zapobiegnie tym samym nadmiernemu spożyciu kalorii.

Należy również dodać, że jabłka zawierają węglowodany, które są źródłem glukozy dla komórek, a tym samym pomagają dostarczyć im odpowiedniej ilości “paliwa”.

5. Ćwiczenia

Uczucie zmęczenia i senności rano może być doskonałą wymówką, aby nie ćwiczyć. Jednak ćwiczenia to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na pobudzenie Twojego ciała!

Aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi i podnosi poziom energii. Poza tym regularny wysiłek pomaga poprawić jakoś nocnego wypoczynku, a także poprawia samopoczucie na cały dzień.

ćwicząca kobieta - poranny rytuał

6. Przygotuj blender

Zamiast sięgać po gotowe napoje energetyczne możesz zrobić koktajl owocowo-warzywny, który ożywi Twój umysł i ciało. Istnieje wiele przepisów wykorzystujących różne składniki i smaki. My jednak chcielibyśmy podzielić się z Tobą naszym ulubionym koktajlem z truskawek i bananów.

Składniki

 • 6 dojrzałych truskawek
 • 1 dojrzały banan
 • 1 szklanka jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu (200 g)
 • 2 łyżki płatków owsianych (30 g)
 • 1 łyżka nasion chia (15 g)

Przygotowanie

 • Umyj dokładnie truskawki i włóż je do blendera razem z bananem, jogurtem i płatkami owsianymi.
 • Zblenduj wszystkie składniki razem ustawiając blender na maksymalne obroty, aż koktajl będzie miał jednorodną konsystencję.
 • Przed podaniem dodaj łyżkę nasion chia do każdej porcji.

Jak pić

 • Pij jako dodatek śniadania lub późnym rankiem, kiedy poczujesz spadek energii.

Na koniec pamiętaj, że aby cieszyć się bardziej produktywnymi porankami wypełnionymi energią, powinieneś unikać złej atmosfery i toksycznych ludzi. Wystarczy, że wprowadzisz do swojego porannego rytuały te sześć nawyków, a szybko zauważysz, że Twoje poranki stały się o wiele przyjemniejsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Miró, E., Cano-Lozano, C., & Buela-Casal, G. (2005). SUEÑO Y CALIDAD DE VIDA. Revista Colombiana de Psicología. https://doi.org/10.1097/MRR.0000000000000137
 • Saez, J., Santos, G., Salazar, K., & Carhuancho-Aguilar, J. (2013). Calidad del sueño relacionada con el rendimiento académico de estudiantes de medicina humana. Horiz. Med.
 • Téllez, A., Juárez-García, D. M., Jaime-Bernal, L., & García-Cadena, C. (2016). Prevalencia de trastornos de sueño en relación con factores sociodemográficos y depresión en adultos mayores de Monterrey, México. Revista Colombiana de Psicologia. https://doi.org/10.15446/rcp.v25n1.47859

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.