Ćwiczenia i jedzenie - piękna jak na okładce magazynu!

Połączenie zbilansowanej diety, zdrowego trybu życia oraz ćwiczeń stanowiących rutynę dnia codziennego, to podstawa do zachowania właściwej wagi, tonizacji całego ciała i pięknej sylwetki.
Ćwiczenia i jedzenie - piękna jak na okładce magazynu!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ćwiczenia i zdrowa żywność to idealna i właściwie jedyna kombinacja, aby osiągnąć doskonałą sylwetkę, taką o której marzysz. Odeszły w zapomnienie popularne “cudowne” diety i odchudzające produkty jako formuły w leczeniu otyłości.

Obecnie w tej dziedzinie dokonano wielu starań, aby lepiej zrozumieć jak ważne są nawyki żywieniowe i sport w życiu każdego człowieka. Chociaż czasami jest to trochę trudne do wcielenia w życie, ale praktykowanie tego ma wiele zalet zarówno dla twojej sylwetki jak i zdrowia.

Ponadto chociaż istnieje wiele mitów wokół tych kwestii, ci którym udało się osiągnąć równowagę między tymi dwoma aspektami , zawsze są zadowoleni i posiadają trwałe rezultaty.

Czy to też jest twoim celem? Czy walczysz o poprawę swojego ciała? Poznaj aspekty, które musisz wziąć pod uwagę, aby nie zawieść przy próbie. Ćwiczenia to inwestycja na dobre samopoczucie!

Zbilansowana dieta

Nawyki żywieniowe mają kluczowe znaczenie w zachowaniu zdrowego ciała. Odpowiednie odżywianie i ćwiczenia wpływają na procesy zachodzące w ciele człowieka, takie jak aktywność metabolizmu i układu trawiennego, które skutkują utratą lub zwiększeniem wagi.

Warto zadbać o zbilansowaną dietę, kontrolować kalorie i upewnić się, że liczba składników odżywczych odpowiada codziennemu zapotrzebowaniu organizmu.

Dlaczego nie powinieneś stosować diet ekstremalnych? Pomimo osiągnięcia wymaganych rezultatów i utraty wagi mogą powodować efekt “odbicia”, który sprawia, że odzyskujemy utracone w krótkim czasie kilogramy a nawet coś więcej. Słynny efekt jo-jo.

dieta zbilansowana kobieta je sałatkę

W tego typu dietach zwykle brakuje niezbędnych składników odżywczych co może stanowić także zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza jeśli dana osoba choruje na jakąś specyficzną chorobę.

Jak cieszyć się zbilansowaną dietą?

Zbilansowana dieta to taka, która opiera się na odpowiedniej kombinacji makro- i mikroelementów niezbędnych dla organizmu. Uwzględnia ona stan zdrowia osoby, jej masę ciała i styl życia.

Jej główne cechy to:

• Połączenie zróżnicowanej i zdrowej żywności.
• Pięć lub sześć małych posiłków dziennie.
• Unormowane godziny każdego posiłku.
• Niski lub całkowity brak spożywania tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, cukru i sodu.
Pełne śniadanie, którego liczba kalorii wynosi 25% dziennego zapotrzebowania.
• Większe spożycie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.
• Codzienne spożywanie wody i zdrowych płynów (naturalne soki, napary itp.)
• Zdrowe metody gotowania, takie jak gotowanie lub pieczenie na parze zamiast smażenia na oleju.

Ćwiczenia fizyczne, gimnastyka i sport

Badania naukowe wykazują, że najskuteczniejszą metodą uzupełniającą dietę jest sport. W rzeczy samej, połączenie diety z treningiem zwiększa efektywność w utracie wagi oraz wzrost fizycznego i mentalnego dobrego samopoczucia.

Ćwiczenia fizyczne to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Codzienna gimnastyka zwiększa zużycie energii, kształtuje ciało i optymalizuje życiowe funkcje organizmu.
Według danych z Kliniki Mayo ćwiczenia aerobowe są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o spalanie kalorii.

Mimo to, ogólnie rzecz biorąc, idealnym rozwiązaniem jest połączenie ich z ćwiczeniami siłowymi lub tzw. progiem anaerobowym.

ćwiczenia dla kobiet kobieta na siłowni

Wskazówki jak zacząć ćwiczenia fizyczne

Brak czasu i ogrom zajęć to wymówki, które sukcesywnie stosujemy aby nie wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych. Wielu z nas ogranicza się do idei, że można osiągnąć rezultaty tylko chodząc do profesjonalnych klubów sportowych czy fitness klubów.

Prawda jest taka, że istnieje wiele możliwości aby aktywność ruchowa stała się zdrową rutyną dnia codziennego. W rzeczywistości nie ma potrzeby korzystania z profesjonalnych materiałów, ani nie wymaga to zbyt wielu godzin w ciągu dnia.

Wystarczy 20 – 30 minut dziennie, aby poprawić sylwetkę i schudnąć.
• Można ćwiczyć rano tuż przed rozpoczęciem innych zajęć.
• Chociaż sala gimnastyczna ma wiele zalet, istnieją dziesiątki innych rozwiązań, które można zastosować i ćwiczyć w domu lub w miejscach publicznych.
Nie jest konieczne ograniczanie się do planu treningowego: pilates, joga, zumba lub bieganie to alternatywne sposoby na czerpanie korzyści z ćwiczeń.

Sen: ostatnia ważna rzecz

Aby mieć ciało na “10” nie należy zapomnieć o jeszcze ważnej rzeczy, która uzupełnia korzyści płynące z jedzenia i ćwiczeń: odpoczynek.

Każdy plan zdrowego stylu życia podkreśla istotę i potrzebę odpoczynku. Wytyczne co robić aby dobrze spać i dać odpocząć ciału. Skrajności nie są dobre dla nikogo i w niczym, nawet jeżeli jest to aktywność fizyczna. Zachowanie umiaru i wytrwałość są kluczem do sukcesu.

Codzienne życie na pełnych obrotach nie jest dobre. Jeśli twój plan przewiduje treningi raz lub dwa razy w tygodniu, należy wykonywać mniej forsujące ćwiczenia.

sen to zdrowie

Okres snu nie powinien być krótszy niż 7 godzin dziennie bez przerwy. Krótszy sen sprzyja przybieraniu na wadze, zmniejsza poziom energii i wpływa na złą koncentrację.

Czy chcesz mieć szczupłą i zdrową sylwetkę? Strzeż się skrajności! Wciel w życie te proste nawyki i przekonaj się, że są one najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia pożądanego ciała.

Zdrowie to samo piękno! Zdrowie, ponieważ jest tego warte!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.