Pomarańcze - doskonały sposób na grypę i przeziębienie

Bardzo ważne jest, abyśmy używali organicznych lub naturalnie uprawianych owoców, ponieważ zamierzamy spożywać również skórki, musimy upewnić się, że pomarańcze nie zawierają chemikaliów.
Pomarańcze - doskonały sposób na grypę i przeziębienie
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Pomarańcze mają tak wiele korzyści dla zdrowia, a także mają pyszny smak i dają nam dużo witalności. W tym artykule wyjaśnimy, jak można przygotować w domu pomarańczowy środek dla całej rodziny, aby zapobiegać i zwalczać objawy przeziębienia i grypy.

Dlaczego pomarańcze?

To, co najbardziej wyróżnia pomarańcze, to wysoka zawartość witaminy C, ale są one również bogatym źródłem witaminy A i B oraz minerałów, takich jak wapń, magnez, fosfor i potas.

Wartości odżywcze sprawiają, że pomarańcze są dobrym pokarmem wzmacniającym nasz układ odpornościowy i zapobiegającym niektórym chorobom.

Ma właściwości przeciwutleniające, podobnie jak pozostałe owoce cytrusowe oraz pomaga nam opóźnić starzenie wewnętrzne i zewnętrzne.

Ponadto pomarańcze są również idealne do oczyszczania wątroby, nerek i jelit. Wreszcie pomarańcze pomagają nam chronić organizm przed chorobami układu krążenia, poprawiają krążenie, regulują ciśnienie krwi i obniżają poziom trójglicerydów we krwi.

Przeczytaj również: Zażyj propolis przy pierwszych objawach przeziębienia i grypy

Naturalne pomarańcze ze skórką

Aby przygotować lekarstwo, ważne jest, abyśmy wybrali pomarańcze ekologiczne, które zostały wyhodowane w sposób naturalny, bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Jest to niezbędne, nie tylko dlatego, że zawsze jest o wiele zdrowsze, ale także dlatego, że w tym przypadku użyjemy jej skórki, która ma bardzo silne właściwości, ale zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że zatrzymała pozostałości pestycydów.

Skórka pomarańczy, podobnie jak pozostałych owoców cytrusowych, jest równie zdrowa, a nawet zdrowsza niż sam miąższ, ponieważ zawiera więcej składników odżywczych o działaniu przeciwzapalnym i wspomagających trawienie.

Z tego powodu, gdy mamy organiczne pomarańcze, zalecamy zachowanie skórki, a następnie wysuszenie jej w naturalny sposób lub zamrożenie, jeśli nie możemy jej skonsumować w tym momencie.

Pomarańcza

Składniki

Aby przygotować prozdrowotny środek z pomarańczy, potrzebujemy następujących składników:

 • 3 dobrze umyte całe ekologiczne pomarańcze ze skórką
 • 150 g brązowego cukru trzcinowego (możemy też użyć miodu)
 • 2 łyżki cynamonu w proszku, jeśli to możliwe polecamy użycie cynamonu cejlońskiego
 • 1 łyżka kurkumy w proszku
 • 1 mała łyżeczka sproszkowanego imbiru
 • Litr wody

Sposób przygotowania

 1. Umieść wszystkie składniki w dużym garnku z pokrywką. Pomarańcze pokrój na kawałki, ale bez obierania.
 2. Gotuj przez dwie godziny na małym ogniu.
 3. Zostaw do przestygnięcia, a następnie ubij miksturę mikserem lub robotem kuchennym, aby uzyskać gładki krem.
 4. Pozostaw do ostygnięcia i przechowuj w lodówce w hermetycznie zamkniętych szklanych słoikach.

Zalecamy spożyć go maksymalnie w ciągu miesiąca. Cukier pomaga lepiej zachować właściwości na dłużej.

Sposób użycia

 • W ramach profilaktyki możemy codziennie przyjmować łyżkę stołową mikstury na pusty żołądek, bezpośrednio lub w formie rozcieńczonej niewielką ilością wody.
 • Jeśli mamy już objawy grypy lub przeziębienia, zalecamy przyjmowanie łyżki stołowej trzy razy dziennie, dziesięć minut przed posiłkiem.
 • Możemy również użyć tego środka, aby poprawić trawienie, gdy cierpimy na gazy, zgagę lub zaparcia. W takim przypadku należy przyjąć go tak, jakby to był napar. Po jedzeniu dodaj pełną łyżkę stołową do szklanki gorącej wody i pij powoli.

Zobacz też: Poznaj najlepsze i najzdrowsze owoce na przeziębienie i grypę

Marmolada z pomarańczy

Doskonałe właściwości

Pomarańcze posiadają wiele dobroczynnych właściwości, ale pozostałe składniki tego środka dodają i zwielokrotniają jego korzystne działanie:

 • Cynamon ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Pobudza nasz organizm, aby miał wystarczającą ilość energii do radzenia sobie z chorobą.
 • Kurkuma jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym, który zmniejsza podrażnienia gardła i śluz.
 • Imbir pomaga eliminować śluz, rozgrzewa organizm i obniża gorączkę.
 • Miód działa antybakteryjnie i antyseptycznie oraz zmniejsza podrażnienia gardła. Jest również bardzo pożywny i dostarcza nam dużej ilości witamin i minerałów do walki z osłabieniem.

Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub naturopatą przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, nawet jeśli jest to leczenie naturalne, zwłaszcza jeśli bierzemy leki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hewlings S. J, Kalman D. S. Curcumin: a review of its effects on human health. Foods. Octubre 2017. 6 (10): 92.
 • Modi M, Modi k. Ginger root. [Updated 2021, December 4]. In: State Pearls [Internet]. Treasure Island FL. State Pearls Publishing. 2022 Jan.
 • Nabavi S. F, di Lorenzo A, et al. Antibacterial effects of cinnamon: from farm to food, cosmetic and pharmaceutical industries. Nutrients. Septiembre 2015. 7 (9): 7729-7748.
 • Samarghandian S, Farkhondeh T, Samini F. Honey and health: a review of recent clinical research. Pharmacognosy Research. Abril-Junio 2017. 9 (2): 121-127.
 • Wintergerset, E. S., Maggini, S., & Hornig, D. H. (2006). Immune-enhancing role of vitamin C and zinc and effect on clinical conditions. Annals of Nutrition & Metabolism, 50, 85–94.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.