Dobroczynny korzeń imbiru: czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Właściwości i zalety sprawiły, że korzeń imbiru jest powszechnie stosowany. Jednak istnieją również przeciwwskazania do stosowania imbiru.
Dobroczynny korzeń imbiru: czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2021

Jeśli regularnie spożywasz korzeń imbiru, prawdopodobnie będziesz wiedziała o jego właściwościach i zaletach, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie mogą być przeciwwskazania do stosowania imbiru ?

Imbir, podobnie jak inne korzenie, jest rośliną dobroczynną dla organizmu. Jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej od ponad 2000 lat w leczeniu kolki, biegunki, nudności, migreny, a nawet zapalenia stawów. Ponadto może być spożywany suszony, świeży, w herbacie lub po prostu jako ekstrakt.

Korzeń imbiru — właściwości i zalety

Imbir zawiera szeroką gamę prozdrowotnych składników odżywczych, olejków eterycznych i przeciwutleniaczy. W rzeczywistości został oznaczony jako „superfood” ze względu na swoje doskonałe właściwości. Jeden z jego aktywnych związków, gingerol, odpowiada za wiele korzyści zdrowotnych. Oto niektóre jego właściwości:

 • Posiada właściwości wykrztuśne, antybakteryjne i antyoksydacyjne.
 • Jego właściwości termogeniczne poprawiają metabolizm, dzięki czemu przyspieszają trawienie i łagodzą stany zapalne w jelitach.
 • Zmniejsza nudności, ponieważ jest naturalnym środkiem przeciwwymiotnym.
 • Reguluje krążenie krwi dzięki wysokiej zawartości magnezu i cynku.
 • Zmniejsza poziom stresu, ponieważ zawiera cineol, który działa odprężająco.
 • Poprawia wchłanianie składników odżywczych, ponieważ zwiększa pobudzenie w żołądku i wspomaga pracę enzymów.
 • Zwalcza migrenę, ponieważ blokuje produkcję prostaglandyn, substancji rozszerzającej naczynia krwionośne.

Jednak czasami jego spożycie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, powodując pewne skutki uboczne. W wielu przypadkach niektóre choroby mogą się nawet zaostrzyć. Dlatego nie należy go spożywać w przypadku, gdy osoba cierpi na:

 • Nieżyt żołądka.
 • Wrzody żołądka.
 • Drażliwą okrężnicę.
 • Zapalenie okrężnicy.

Powód? Korzeń imbiru podrażnia błony śluzowe, powodując bóle i skurcze brzucha. Oto bardziej kompleksowe spojrzenie na warunki, w których najlepiej powstrzymać się od spożywania imbiru.

Korzeń imbiru — przeciwwskazania

1. Leki przeciwzakrzepowe

Napar z imbiru

Ogólnie rzecz biorąc, antykoagulanty są przepisywane w celu zapobiegania tworzeniu się skrzeplin we krwi. Są to na przykład warfaryna, heparyna i rywaroksaban. Jeśli przyjmujesz którykolwiek z tych leków przeciwzakrzepowych za radą lekarza, nie zaleca się spożywania imbiru, ponieważ roślina ta ma takie samo działanie jak wspomniane leki, tj. spowalnia proces krzepnięcia krwi.

Niedawne badanie opublikowane w Current Drug Metabolism wykazało, że imbir hamuje agregację płytek krwi. Ten efekt wyjaśnia interakcję korzenia z warfaryną i innymi lekami rozrzedzającymi krew. Tak więc, jeśli połączysz imbir z tymi lekami, zwiększysz ryzyko występowania siniaków lub krwawienia.

2. Ciąża

Istnieją sprzeczne opinie dotyczące spożywania imbiru w czasie ciąży. Niektóre badania twierdzą, że imbir może powodować zaburzenia hormonalne, a nawet powodować przedwczesne skurcze. To, bez uwzględnienia wspomnianych wyżej efektów przeciwzakrzepowych, zwiększyłoby prawdopodobieństwo krwawienia.

Z drugiej strony inne badania twierdzą, że imbir pomógłby złagodzić irytujące poranne mdłości, na które cierpi wiele kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. Dlatego przed rozpoczęciem regularnego przyjmowania imbiru należy zasięgnąć opinii specjalisty.

3. Problemy z nadciśnieniem

Pomiar ciśnienia krwi.

Sam imbir ma zdolność obniżania ciśnienia krwi, ponieważ blokuje kanały wapniowe. Kiedy ten minerał nie jest w stanie dostać się do naczyń krwionośnych, następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie.

W rzeczywistości opublikowane badanie Phytotherapy Research stwierdza, że imbir jest w stanie obniżyć skurczowe ciśnienie krwi nawet o 6 milimetrów słupa rtęci. A jakby tego było mało, może również zmniejszyć ciśnienie rozkurczowe nawet o 2 milimetry, co ma większy wpływ na osoby poniżej 50 roku życia.

Niektóre leki przeciwnadciśnieniowe działają również na kanały wapniowe w mięśniach gładkich naczyń. Zatem jednoczesne stosowanie obu związków może nasilać działanie i obniżać ciśnienie krwi bardziej niż jest to pożądane. Z tego powodu spożywanie imbiru nie jest dobrym pomysłem podczas leczenia nadciśnienia.

4. Cukrzyca

Właściwie korzeń imbiru nie jest tu problemem, ponieważ ma niski indeks glikemiczny i z tego powodu nie zmienia poziomu cukru we krwi. Jeśli jednak pacjent przyjmuje zastrzyki z insuliny, należy go unikać. W takim przypadku wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą, aby ograniczyć ilość leków, a tym samym móc czerpać korzyści z imbiru.

5. Osoby z niedowagą

Osobana na wadze

Niewątpliwie jedną z najbardziej uznanych zalet imbiru jest jego działanie wyszczuplające. Działa hamująco na apetyt, przyspieszając proces trawienia i eliminując nadmiar tłuszczu. Dlatego nie warto go spożywać, jeśli masz niedowagę lub chcesz zwiększyć masę mięśniową.

6. Hemofilia

Osoby cierpiące na hemofilię mają tendencję do długotrwałego krwawienia, ponieważ nie mają czynnika krzepnięcia, który kontroluje krwawienie. Pobudzając krążenie krwi, u pacjentów z hemofilią imbir może wywołać wstrząs.

7. Problemy z sercem

Mężczyzna trzyma się za serce

Korzeń imbiru pomaga odblokować naczynia krwionośne, o ile spożywana dawka jest zalecana. Jednak nadmierne spożywanie imbiru może wywołać odwrotny skutek. Zaleca się przyjmowanie go przez okres nie dłuższy niż 4 dni, a następnie odpoczynek przez tydzień. Oczywiście przed rozpoczęciem regularnego przyjmowania należy skonsultować się z lekarzem.

Kolejny świetny artykuł na temat imbiru: Olejek imbirowy: sposób przygotowania i korzyści

Korzeń imbiru — zalecenia

Aby uniknąć wspomnianych wyżej problemów związanych z przeciwwskazaniami do stosowania imbiru, ważne jest, aby używać go w małych porcjach do przyprawiania potraw lub jako dodatek do sałatek. Najlepiej kupować świeży, ponieważ zawiera więcej gingeroli. Kupując go w postaci sproszkowanej, ważne jest, aby sprawdzić, czy jest pochodzenia organicznego, aby uniknąć spożywania pestycydów.

Z drugiej strony, o ile przechowuje się go bez skórki i w lodówce, nadaje się do spożycia nawet do 6 miesięcy. Najlepiej umieścić go w szklanym pojemniku i z dala od światła słonecznego. Mamy nadzieję, że poznanie przeciwwskazań do stosowania korzenia imbiru okaże się dla Ciebie przydatne.

To może Cię zainteresować ...
Alergia na imbir: jak ją rozpoznać?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Alergia na imbir: jak ją rozpoznać?

Alergie na przyprawy są rzadkie. Jednak w niektórych przypadkach występuje alergia na imbir i na inne pokrewne przyprawy, takie jak kurkuma. • Ginger. (2010).
  cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/complementaryandalternativemedicine/herbsvitaminsandminerals/ginger
 • Ginger. (n.d.)
  nccih.nih.gov/health/ginger
 • Torabil M, et al. (2016). 133: The effect of zingiber officinale (ginger) on hypertension; A systematic review of randomized controlled trials. DOI:
  10.1136/bmjopen-2016-015415.133