Zażyj propolis przy pierwszych objawach przeziębienia i grypy
Propolis to doskonały naturalny antybiotyk dla osób cierpiących na wczesne objawy przeziębienia i grypy. Chociaż nie jest to leczenie pierwszego wyboru w przypadku tych problemów zdrowotnych, może być środkiem wspomagającym cechującym się ogromnymi korzyściami. Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skład tego naturalnego składnika może się różnić w zależności od lokalizacji pszczół oraz drzew i kwiatów, do których mają dostęp. Jednak na ogół propolis zawiera flawonoidy i inne związki bioaktywne o potencjale leczniczym. Tutaj powiemy Ci więcej o jego zaletach.
Propolis na pierwsze objawy przeziębienia i grypy
Wiele osób często nie potrafi odróżnić grypy od przeziębienia, ponieważ ich objawy są dość podobne. Jednak, jak podano w szczegółach publikacji w Centers for Disease Control and Prevention, przeziębienia są łagodniejsze niż grypa i zwykle nie powodują poważnych komplikacji.
Natomiast grypie zwykle towarzyszą następujące objawy:
- Umiarkowana lub wysoka gorączka.
- Dreszcze.
- Kaszel i ból gardła.
- Śluz i przekrwienie.
- Ból w mięśniach.
- Bóle głowy.
- Zmęczenie.
Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak leczyć te choroby. W tym sensie najlepiej jest zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ specjalista ma wszelkie uprawnienia, aby postawić dokładniejszą diagnozę i na tej podstawie zasugerować leczenie.
Lekarz może również określić, czy wygodnie jest uzupełnić leczenie produktami wspomagającymi, takimi jak propolis.
Dowiedz się, jak zrobić Prospan – syrop na kaszel na bazie bluszczu
Propolis
Jak zauważono w badaniu opublikowanym w Advances in Pharmacological Sciences, propolis to żywica, którą pszczoły ekstrahują z roślin, pąków drzew i innych źródeł roślinnych. Następnie używają go do okrywania i ochrony swoich uli.
Składa się on z żywicy i wosku, a także składników takich jak flawonoidy, minerały, witaminy i olejki eteryczne. Jest to również składnik, który został przypisany do zastosowań terapeutycznych ze względu na jego działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Ogólnie jest często zalecany jako środek uzupełniający przeciwko różnego rodzaju infekcjom, urazom i chorobom. Chociaż dowody na ten temat są ograniczone, istnieją odkrycia potwierdzające niektóre z jego zastosowań terapeutycznych.
Korzyści zdrowotne wynikające z propolisu
Chociaż do tej pory nie jest on jeszcze akceptowany jako lek pierwszego wyboru przeciwko grypie i przeziębieniom, to jednak propolis jest produktem polecanym jako suplement w celu złagodzenia objawów tych problemów zdrowotnych.
Według badań opublikowanych w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine jest to produkt o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających i przeciwwirusowych, które niewątpliwie pomagają radzić sobie z tymi problemami z oddychaniem.
Jak wyszczególniono w tym badaniu, jest też dobrym uzupełnieniem wzmacniającym układ odpornościowy i poprawiającym reakcję organizmu na patogeny wywołujące infekcję. Ponadto jego działanie przeciwwirusowe może nawet zwalczyć wirusa wywołującego grypę.
Dowiedz się o środku na Kaszel – jak przyrządzić lekarstwo z miodu i cebuli aby go złagodzić?
Jak go zażywać?
Do tej pory nie ma zalecanej medycznie dawki propolisu do spożycia. Dlatego w publikacjach na ten temat sugeruje się więcej badań. Jednak ogólnie rzecz biorąc, eksperci nie uważają stosowania tego produktu za wysokie ryzyko i nie ma doniesień o negatywnych skutkach, z wyjątkiem tych, którzy są uczuleni na miód lub jad pszczoły.
Jedno badanie zaleca dzienne stężenie około 70 miligramów dziennie, ale nie jest to zalecenie FDA (Food and Drug Administration). Często producenci produktów sugerują dawkowanie na etykietach. W każdym razie najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem takich suplementów.
Propolis jest dostępny w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Jest dostępny w kremach, maściach i balsamach. Ponadto można go przyjmować doustnie, ponieważ występuje również w tabletkach, płynnym ekstrakcie i kapsułkach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Centers for Disease Control and Prevention (CDC). (2018). Key Facts About Influenza (Flu). Retrieved from https://www.cdc.gov/flu/about/keyfacts.htm?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fflu%2Fkeyfacts.htm
- Wagh VD. Propolis: a wonder bees product and its pharmacological potentials. Adv Pharmacol Sci. 2013;2013:308249. doi:10.1155/2013/308249
- Silva-Carvalho R, Baltazar F, Almeida-Aguiar C. Propolis: A Complex Natural Product with a Plethora of Biological Activities That Can Be Explored for Drug Development. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:206439. doi:10.1155/2015/206439
- Miguel MG, Antunes MD. Is propolis safe as an alternative medicine?. J Pharm Bioallied Sci. 2011;3(4):479–495. doi:10.4103/0975-7406.90101
- Lotfy, M. (2006). Biological activity of bee propolis in health and disease. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention. Asian Pacific Organization for Cancer Prevention.