4 olejki eteryczne łagodzące ukąszenia pszczół

10 lutego, 2021
Olejki eteryczne mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pomagają w leczeniu użądleń pszczół. Czy wiesz, jak ich używać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Czy wiesz, że istnieją olejki eteryczne, które mogą złagodzić ukąszenia pszczół? Dzięki naturalnym olejkom, takim jak m.in. lawenda, oregano i drzewo herbaciane, możemy w prosty i naturalny sposób złagodzić swędzenie i stany zapalne.

Czytaj dalej, ponieważ opowiemy dzisiaj o olejkach eterycznych, które po nałożeniu na skórę łagodzą użądlenia pszczół – i ich właściwościach leczniczych. Wyjaśnimy także, jak ich używać. Nie przegap tego!

4 olejki eteryczne na ukąszenia pszczół

Na początek, odnosząc się do olejków eterycznych, musimy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: aby miały one właściwości lecznicze, muszą to być naturalne olejki eteryczne, a nie esencje syntetyczne. Powinny być czyste i najwyższej jakości.

Główny składnik, jakim jest olej, musi znajdować się w opakowaniu z łacińską nazwą rośliny. Należy także podać część rośliny, z której olej został wyekstrahowany, chemotyp i kraj pochodzenia. Dobra marka zawsze udzieli nam tych informacji.

1. Lawenda

Kojące właściwości olejku lawendowego pomagają zmniejszyć pieczenie i podrażnienia spowodowane użądleniem pszczoły.

Olejki eteryczne

Przede wszystkim olejek lawendowy jest jednym z najpopularniejszych dzięki swoim właściwościom relaksującym i przyjemnemu kwiatowemu aromatowi. Jego najczęstszym zastosowaniem jest pomoc w zrównoważeniu zaburzeń nerwowych, takich jak lęk, stres i bezsenność.

Jednak jego miejscowe zastosowanie jest bardzo korzystne w łagodzeniu użądleń pszczół i innych owadów, zmniejszaniu stanu zapalnego i swędzenia, a także w leczeniu oparzeń, skaleczeń i innych ran. Dodatkowo działa antyseptycznie i antybakteryjnie, a także ułatwia regenerację komórek skóry w przypadku blizn.

  • Idealny sposób to rozcieńczenie od 3 do 5 kropli w oleju nośnym, którym może być kokos lub oliwa z oliwek, a następnie naniesienie mieszanki na wybrane miejsca.

2. Oregano

Liczne badania wskazują na ciekawe działanie olejku z oregano: ma on właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. Z tego powodu olej ten można mieć w swojej szafce jako remedium na wiele dolegliwości.

Stosowany miejscowo olej z tej aromatycznej rośliny pomaga nam w leczeniu różnych problemów skórnych. Oprócz łagodzenia ukąszeń pszczół, pająków i innych owadów działa również odstraszająco. Wreszcie, jest również stosowany w leczeniu trądziku, tłustej skóry, brodawek, trądziku różowatego i łuszczycy.

  • Olejek ten może łatwo podrażniać naszą skórę, dlatego zawsze należy rozcieńczać np. w aloesie, glince lub oleju kokosowym. Nie jest zalecane stosowanie go u dzieci poniżej 6 roku życia.

Przeczytaj także: Olejek z oregano na przeziębienie

3. Drzewo herbaciane

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, olejek z drzewa herbacianego jest dobrą opcją przeciwko tego typu użądleniom.

Drzewo herbaciane

Trzeci olejek eteryczny łagodzący użądlenia pszczół jest tak samo popularny, a nawet popularniejszy niż poprzednie dwa. Olejek ten, otrzymywany z liści drzewa herbacianego, jest silnym naturalnym środkiem przeciwgrzybicznym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Olejek z drzewa herbacianego łagodzi ukąszenia pszczół i innych owadów. Może też leczyć trądzik, grzybicę paznokci i wszy. Dlatego wygodnie jest mieć zawsze pod ręką ten prosty środek. Zabawny fakt – specjaliści medyczni używają drzewa herbacianego jako pierwszej pomocy od czasów drugiej wojny światowej!

  • Podobnie jak w przypadku innych olejków, należy go rozcieńczyć w oleju nośnym lub aloesie. Wystarczy około 5 lub 8 kropli na łyżkę stołową.

Sprawdź: Cenne właściwości, jakimi cechuje się żel z aloesu

4. Mięta na ukąszenia pszczół

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o olejku miętowym, który wyróżnia się pysznym i orzeźwiającym aromatem, szczególnie w przypadku mięty pieprzowej. To bardzo wszechstronny olejek, skuteczny w leczeniu różnych dolegliwości, niezależnie od tego, czy go spożywamy, czy nakładamy na skórę.

Olejek zapewnia natychmiastowe uczucie zimna, które łagodzi swędzenie i dyskomfort po ukąszeniu pszczoły. Ponadto ma również właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, czyli pomaga w złagodzeniu bólu.

  • Ten olejek może być bardzo drażniący dla naszej skóry. Specjaliści zawsze zalecają rozcieńczenie go. Nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 6 roku życia, u osób starszych lub osób z padaczką.

Teraz już znacie 4 bardzo skuteczne olejki eteryczne, które mogą nam pomóc w przypadku użądlenia przez pszczołę. Podsumowując, zawsze dobrze jest mieć niektóre z nich w domu, zarówno w przypadku ugryzień, jak i wielu innych zastosowań, które te naturalne esencje mają do zaoferowania.

  • Teixeira, B., Marques, A., Ramos, C., Serrano, C., Matos, O., Neng, N. R., … Nunes, M. L. (2013). Chemical composition and bioactivity of different oregano (Origanum vulgare) extracts and essential oil. Journal of the Science of Food and Agriculture. https://doi.org/10.1002/jsfa.6089
  • Lodhia, M. H., Bhatt, K. R., & Thaker, V. S. (2009). Antibacterial activity of essential oils from palmarosa, evening primrose, lavender and tuberose. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences. https://doi.org/10.4103/0250-474X.54278
  • Orchard, A., & Van Vuuren, S. (2017). Commercial Essential Oils as Potential Antimicrobials to Treat Skin Diseases. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2017/4517971
  • Béjaoui, A., Chaabane, H., Jemli, M., Boulila, A., & Boussaid, M. (2013). Essential oil composition and antibacterial activity of Origanum vulgare subsp. glandulosum Desf. at different phenological stages. Journal of medicinal food16(12), 1115–1120. https://doi.org/10.1089/jmf.2013.0079
  • Gao, Ying-Ying MD; Xu, Duan-lian MD; Huang, li-Juan MD; Wang, Rong MD; Tseng, Scheffer C G MD, PhD Treatment of Ocular Itching Associated With Ocular Demodicosis by 5% Tea Tree Oil Ointment, Cornea: January 2012 – Volume 31 – Issue 1 – p 14-17 doi: 10.1097/ICO.0b013e31820ce56c
  • Tsai, M. L., Wu, C. T., Lin, T. F., Lin, W. C., Huang, Y. C., & Yang, C. H. (2013). Chemical composition and biological properties of essential oils of two mint species. Tropical Journal of Pharmaceutical Research. https://doi.org/10.4314/tjpr.v12i4.20