Olejek z oregano na przeziębienie

Olejek z oregano na przeziębienie

Napisany przez Daniela Andarcia

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Olejek z oregano ma związek ze zdrowiem układu oddechowego, dlatego jest stosowany w medycynie ludowej w leczeniu przeziębienia i grypy. Pokażemy Ci, jak go używać i jakie korzyści przynosi.

Oregano to aromatyczna roślina należąca do rodziny mięty. Jego olejek jest popularny dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym, przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Zgodnie z tradycją wiele osób używa olejku z oregano dla poprawy zdrowia układu oddechowego oraz leczenia przeziębienia i grypy.

Olejek pozyskiwany jest z różnych części rośliny i jest spożywany w różnych postaciach. Większość z nich można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością jako suplementy, nalewki lub aromatyczny olejek eteryczny. Ten ostatni do użytku zewnętrznego i aromaterapii.

Dowiedz się, jak go używać, a także o zaletach i przeciwwskazaniach olejku z oregano w leczeniu objawów przeziębienia i grypy.

Zalety olejku z oregano

Oregano zawiera kilka związków o właściwościach zdrowotnych, takich jak kwas rozmarynowy, tymol i karwakrol. Ten skład daje następujące efekty.

Oregano

Oregano to nie tylko przyprawa kulinarna, ma również zastosowanie w medycynie naturalnej.

1. Działa jak antybiotyk

Według trwających badań to zioło może zwalczać bakterie, takie jak Staphylococcus aureus, jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych i infekcji skóry. Ponadto olejek może pomóc w zwalczaniu niektórych bakterii odpornych na antybiotyki.

2. Obniża poziom cholesterolu

Według badań naukowych ten olejek może obniżać poziom cholesterolu. Ci, którzy otrzymali leczenie zwiększyli poziom dobrego cholesterolu, podczas gdy zły spadł w porównaniu do tych, którzy przyjmowali jedynie porady dietetyczne.

3. Przeciwutleniacz

Badanie z innymi podobnymi ziołami wykazało, że oregano zawiera od 3 do 30 razy więcej przeciwutleniaczy w porównaniu z tymiankiem, dziurawcem i majerankiem. Zawartość przeciwutleniaczy w olejku z oregano jest wyższa niż w niektórych owocach i warzywach.

4. Poprawia zdrowie jelit

Zioło to może złagodzić objawy jelitowe wywołane przez pasożyty, takie jak wzdęcia, ból i biegunka. Według jednego z badań wszyscy uczestnicy doświadczyli zmniejszenia obecności inwazyjnych organizmów, a wysoki odsetek został wyleczony. Podobnie olejek ten byłby przydatny w przypadku stanu zwanego nieszczelnym jelitem.

5. Właściwości przeciwzapalne

Trwające badania pokazują, że ten olejek eteryczny może zmniejszać stan zapalny dzięki jednemu z jego składników, karwakrolowi. Pomimo postępów nadal potrzeba więcej badań na ludziach.

6. Może leczyć infekcje drożdżakowe

Badania w probówkach wykazały, że olejek z oregano jest skuteczny przeciwko pięciu różnym typom Candida, grzyba atakującego usta i okolice intymne. Uważany jest za jeszcze skuteczniejszy niż inne sprawdzone olejki. Candida występuje w postaci drożdży i powoduje infekcje, gdy jej wzrost jest nadmierny.

7. Łagodzi ból

Trwające badania wykazały, że olejek ten miał podobne działanie do powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych, takich jak morfina. Tę właściwość zawdzięcza jednej z jego substancji zwanej karwakrolem, jednak nadal potrzebne są badania na ludziach, aby zweryfikować jego całkowitą skuteczność.

8. Pomaga schudnąć

Według badań olejek ten może pomóc w utracie wagi, ponieważ karwakrol odwraca łańcuch wydarzeń, które tworzą komórki tłuszczowe. Jednak nadal nie ma rozstrzygających dowodów u ludzi.

Jak stosować olejek z oregano w leczeniu przeziębienia?

Dzięki swoim właściwościom olejek ten może pomóc zwalczać bakterie, łagodzić przekrwienie dróg oddechowych, a także działać przeciwzapalnie. W przypadku przeziębienia dwa najczęstsze sposoby jego stosowania to inhalacja i płukanie gardła.

Wdychanie pary z olejkiem z oregano

 1. Postaw garnek z wodą na ogniu, zagotuj, zdejmij garnek z ognia, dodaj dwie do trzech kropli olejku z oregano i przykryj garnek.
 2. Powinieneś wcześniej przygotować kilka ręczników do przykrycia ramion, pleców, głowy i wreszcie garnka. W ten sposób dłużej utrzymasz ciepło w pojemniku.
 3. Gdy już przygotowałeś kroki 1 i 2, umieść garnek nadal przykryty na stole tuż pod nosem.
 4. Upewnij się, że jest Ci ciepło i ostrożnie odsłoń pojemnik. Wdychaj dokładnie parę przez nos przez około 6 do 12 minut. Pomoże Ci to usunąć śluz z nozdrzy.
 5. Unikaj przeciągów i uczucia zimna w trakcie i po zastosowaniu przeciwobrzękowej pary.

W przypadkach bólu gardła

 1. Do szklanki ciepłej wody wlej jedną do dwóch kropli olejku oregano.
 2. Teraz małymi łykami płucz gardło przez około pół minuty.
 3. Powtarzaj, aż skończysz wodę. Pomoże to zmniejszyć stan zapalny w tej okolicy.

Jak go używać w leczeniu zapalenia oskrzeli i kaszlu?

Kolejną właściwością olejku z oregano jest jego potencjał wykrztuśny. Rozrzedza śluz łagodząc objawy zapalenia oskrzeli. Istnieją dwa sposoby leczenia.

Jak wykonać inhalację z olejkiem z oregano

 1. Postaw garnek z wodą na ogniu, gdy osiągnie punkt wrzenia zdejmij z ognia, dodaj dwie do trzech kropli olejku z oregano i przykryj garnek.
 2. Gdy woda się zagotuje połóż ręczniki na plecach, ramionach i głowie. Miej też ręcznik do garnka. W ten sposób dłużej utrzymasz ciepło w pojemniku.
 3. Na stołku lub stole umieść garnek nadal przykryty tuż pod nosem.
 4. Ostrożnie zdejmij garnek i wdychaj dokładnie parę przez około 6 do 12 minut. Pomoże to rozluźnić śluz.
 5. Unikać przeciągów podczas i po inhalacji.

Jak aplikować olejek na klatkę piersiową

 1. W małej misce wymieszaj 1 do 2 łyżeczek oleju kokosowego z 5 do 8 kroplami oleju oregano i mieszaj przez kilka sekund.
 2. Ciepłymi dłońmi namocz opuszki palców mieszanym olejem i delikatnie wmasuj w klatkę piersiową.
 3. Ważne jest, aby zachować ciepło podczas i po zabiegu.
Olejek z oregano

Olejek oregano można wdychać w postaci pary lub nakładać bezpośrednio na klatkę piersiową.

Przeciwwskazania do stosowania olejku z oregano

Uważaj, aby nie używać nadmiernej dawki olejku z oregano. Powinieneś wiedzieć, że jest wykonany z dużą koncentracją. Jeśli przesadzisz w przyjmowaniu zbyt dużej ilości lub będziesz używać go przez długi czas mogą pojawić się efekty uboczne wywołane przez tymol.

Do najczęstszych reakcji ubocznych należą alergie skórne i oczu, nudności i wymioty, niestrawność i wysypki skórne. Wciąż brakuje badań naukowych potwierdzających jego stosowanie u kobiet w ciąży i dzieci, dlatego nie zaleca się stosowania olejku oregano w obu przypadkach.

Ostrożnie używaj olejku z oregano na przeziębienia

Korzyści płynące z olejku oregano są pomocne. Zawiera nawet przeciwutleniacze w większych ilościach niż niektóre owoce i warzywa. Pamiętaj jednak, że nadal potrzebnych jest więcej badań, aby w pełni zrozumieć jego funkcję.

Olejek z oregano można stosować w celu złagodzenia niektórych powszechnych problemów zdrowotnych (przeziębienie i grypę), ale należy spożywać lub stosować odpowiednie dawki. Przeczytaj zalecenia podane przez producenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Preuss, H. G., Echard, B., Dadgar, A., Talpur, N., Manohar, V., Enig, M., Bagchi, D., & Ingram, C. (2005). Effects of Essential Oils and Monolaurin on Staphylococcus aureus: In Vitro and In Vivo Studies. Toxicology mechanisms and methods, 15(4), 279–285. doi: 10.1080/15376520590968833
 • Sienkiewicz, M., Wasiela, M., & Głowacka, A. (2012). Aktywność przeciwbakteryjna olejku oreganowego (Origanum heracleoticum L.) wobec szczepów klinicznych Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa [The antibacterial activity of oregano essential oil (Origanum heracleoticum L.) against clinical strains of Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa]. Medycyna doswiadczalna i mikrobiologia, 64(4), 297–307.
 • Ozdemir, B., Ekbul, A., Topal, N. B., Sarandöl, E., Sağ, S., Başer, K. H., Cordan, J., Güllülü, S., Tuncel, E., Baran, I., & Aydinlar, A. (2008). Effects of Origanum onites on endothelial function and serum biochemical markers in hyperlipidaemic patients. The Journal of international medical research, 36(6), 1326–1334. doi: 10.1177/147323000803600621
 • Zheng, W., & Wang, S. Y. (2001). Antioxidant activity and phenolic compounds in selected herbs. Journal of agricultural and food chemistry, 49(11), 5165–5170. doi: 10.1021/jf010697n
 • Force, M., Sparks, W. S., & Ronzio, R. A. (2000). Inhibition of enteric parasites by emulsified oil of oregano in vivo. Phytotherapy research : PTR, 14(3), 213–214. doi: 10.1002/(sici)1099-1573(200005)14:3<213::aid-ptr583>3.0.co;2-u
 • Zou, Y., Xiang, Q., Wang, J., Peng, J., & Wei, H. (2016). Oregano Essential Oil Improves Intestinal Morphology and Expression of Tight Junction Proteins Associated with Modulation of Selected Intestinal Bacteria and Immune Status in a Pig Model. BioMed research international, 2016, 5436738. doi: 10.1155/2016/5436738
 • Silva, F. V., Guimarães, A. G., Silva, E. R., Sousa-Neto, B. P., Machado, F. D., Quintans-Júnior, L. J., Arcanjo, D. D., Oliveira, F. A., & Oliveira, R. C. (2012). Anti-inflammatory and anti-ulcer activities of carvacrol, a monoterpene present in the essential oil of oregano. Journal of medicinal food, 15(11), 984–991. doi: 10.1089/jmf.2012.0102
 • Pozzatti, P., Scheid, L. A., Spader, T. B., Atayde, M. L., Santurio, J. M., & Alves, S. H. (2008). In vitro activity of essential oils extracted from plants used as spices against fluconazole-resistant and fluconazole-susceptible Candida spp. Canadian journal of microbiology, 54(11), 950–956. doi: 10.1139/w08-097
 • Aydın, S., Öztürk, Y., Beis, R. and Hüsnü Can Başer, K. (1996), Investigation of Origanum onites, Sideritis congesta and Satureja cuneifolia Essential Oils for Analgesic Activity. Phytother. Res., 10: 342-344. doi: 10.1002/(SICI)1099-1573(199606)10:4<342::AID-PTR832>3.0.CO;2-W
 • Jung, C. Y., Kim, S. Y., & Lee, C. (2018). Carvacrol Targets AXL to Inhibit Cell Proliferation and Migration in Non-small Cell Lung Cancer Cells. Anticancer research, 38(1), 279–286. doi: 10.21873/anticanres.12219
 • Cho, S., Choi, Y., Park, S., & Park, T. (2012). Carvacrol prevents diet-induced obesity by modulating gene expressions involved in adipogenesis and inflammation in mice fed with high-fat diet. The Journal of nutritional biochemistry, 23(2), 192–201. doi: 10.1016/j.jnutbio.2010.11.016

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.