Biegunka? Oto 3 skuteczne środki na bazie marchwi

Czy doskwiera Ci biegunka? Czy miewasz ją często? Jeśli tak, nie przegap tych 3 skutecznych środków na bazie marchewki.
Biegunka? Oto 3 skuteczne środki na bazie marchwi

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Marchew jest bogata w beta-karoten. A to oznacza, że powinieneś starać się jej jeść jak najwięcej. Jednak niewiele osób wie, że marchew może również pomóc w leczeniu tak uciążliwych dolegliwości, jak biegunka. Dziś pokażemy Ci 3 sposoby na marchewkę, które pomogą Ci poczuć się dużo lepiej.

Jednym z powodów, dla których marchew pomaga w leczeniu rozwolnienia, jest jej działanie ściągające. Badania pokazują, że ta właściwość pomaga Ci poczuć się lepiej, gdy doskwiera Ci biegunka. Z tego powodu marchewka jest świetnym i naturalnym sposobem radzenia sobie z nią zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Dziś pokażemy Ci, w jaki sposób możesz jeść więcej marchewek, gdy masz ten problem. Zapraszamy do lektury!

Biegunka? Wylecz ją za pomocą marchwi!

Biegunka to jedna z najczęstszych chorób jelit. Powoduje ona bolesną kolkę i ciągłe uczucie zmuszające Cię do odwiedzenia łazienki. Może ona również negatywnie wpłynąć na Ciebie w inny, bardziej pośredni sposób. Może uniemożliwić Ci wyjście do pracy lub uczestniczenie w ważnym wydarzeniu.

Dziś zaprezentujemy Ci 3 ściągające marchewkowe remedium, które zmniejszy biegunkę i sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej tak szybko, jak to możliwe. Każde z nich pomoże Ci lepiej dostosować się do okoliczności.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Budzenie dziecka na zmianę pieluszki – czy to dobry pomysł?

1. Surowe marchewki na zredukowanie biegunki

Surowa marchewka to świetne lekarstwo na biegunkę. Jest to szczególnie ważne, jeśli musisz iść do pracy lub być poza domem przez dłuższy czas. Możesz bez problemu przenosić surowe marchewki w torbie lub pojemniku na żywność. Pamiętaj jednak o następujących zaleceniach:

Ból brzucha
  • Obierz i umyj marchewki wcześniej. W ten sposób nie będziesz musiał tego robić, gdy jesteś z dala od domowego zacisza.
  • Pokrój je w słupki. To najłatwiejszy sposób na zjedzenie marchewki będąc poza domem.

Jeśli także jesz poza domem, możesz wziąć sobie mały pojemnik z sałatką i surową marchewką. Ryż i kurczak to także inne pokarmy, które też mają działanie ściągające. Nie wahaj się zjeść ich razem z marchewką.

2. Biegunka? Możesz się jej pozbyć za pomocą zupy marchewkowej

Zupa marchewkowa to świetny sposób na walkę z biegunką. Możesz również delektować się gorącym daniem, które przyjemnie wypełnia żołądek, gdy zmagasz się z biegunką. Zobaczmy, jak ją przyrządzić.

Zupa marchewkowa

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

Procedura przygotowania przygotowania opisywanej zupy z marchewki:

  • Najpierw postaw rondelek na kuchence i dodaj do niego trochę oliwy z oliwek.
  • Teraz wsyp do niego posiekaną cebulę i czosnek.
  • Następnie dodaj posiekane marchewki.
  • Pozostaw całość do podgrzania przez 10 minut, a potem dodaj bulion.
  • Gotuj wszystko przez 20 minut.
  • Następnie usuń z wywaru czosnek (jeśli chcesz) i wszystko dokładnie zmiksuj na jednorodną masę.
  • Na koniec dodaj szczypiorek i zjedz tak uzyskaną zupę, gdy jest jeszcze gorąca.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Olej marchewkowy na piękne i zdrowe włosy!

3. Sok z marchewki na zatrzymanie biegunki

Jeśli za oknem panuje upalne lato, więc nie chcesz jeść czegoś tak gorącego, możesz zamiast tego zrobić sobie sok marchewkowy.

Do jego przygotowania wystarczy blender, do którego możesz dodać 5 posiekanych marchewek i 2 szklanki wody. Jeśli chcesz, możesz też dodać trochę miodu. W ten sposób sok będzie słodszy, smaczniejszy i bogatszy w składniki odżywcze.

Możesz również dodać trochę więcej wody, jeśli chcesz, aby sok był rzadszy. W podobny sposób możesz dodać do soku inne owoce, na przykład jabłka. Posiadają one również właściwości hamujące biegunkę.

Kilka innych zaleceń do rozważenia na koniec

Pamiętaj o tym, że możesz wypróbować te marchewkowe środki przed zastosowaniem innych opcji, takich jak leki lub mniej naturalne alternatywy. Jeśli jednak biegunka nie ustąpi, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza.

Pamiętaj też, że biegunka zawsze powoduje odwodnienie. Dlatego oprócz wspomnianych przez nas środków na bazie marchewki, musisz pamiętać o tym, aby zawsze mieć pod ręką butelkę wody. Jeśli ten stan trwa dłużej niż dwa lub trzy dni, powinieneś także udać się do lekarza.

Czy kiedykolwiek używałeś marchewki do leczenia biegunki? Czy wiesz, że mają one właściwości ściągające? W naszym dzisiejszym artykule pokazaliśmy Ci również inne produkty spożywcze, które również się nimi cechują. Teraz możesz wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • BRAND, G., & Del Villar, A. (1957). Tratamiento de la diarrea aguda grave y toxicosis del lactante en el Hospital de Arica. Revista chilena de pediatría28(5), 370-374.
  • Cuevas Acosta, Rebeca, Rodríguez Moreno, Kety Elizabeth, Muñiz Velásquez, Valentina, Castro Correoso, Vivianne, & Maturell Comas, Mercedes. (2014). Enfermedad diarreica aguda en niños guatemaltecos menores de 5 años. MEDISAN18(11), 1515-1523. Recuperado en 05 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30192014001100005&lng=es&tlng=es.
  • Ibáñez, S., Puentes, R., Winter, A., Guajardo, J., Jeraldo, A., & Jimenez, A. (1986). Comparación de Tres Formulas Dietéticas en Lactantes con Diarrea Aguda. Revista chilena de pediatría57(2), 158-163.
  • García Bacallao, Lourdes, Vicente García Gómez, Luis, Rojo Domínguez, Delia Mercedes, & Sánchez García, Elsa. (2001). Plantas con propiedades antioxidantes. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas20(3), 231-235. Recuperado en 05 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002001000300011&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.