5 naturalnych środków łagodzących swędzenie

Swędzenie to irytujące uczucie, które może być spowodowane na przykład alergiami, ukąszeniami owadów i chorobami. Na szczęście wiele naturalnych środków może je złagodzić bez uszkadzania skóry. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci w pełni naturalne środki łagodzące irytujące swędzenie.
5 naturalnych środków łagodzących swędzenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli Twoja skóra swędzi, ważne jest, aby unikać drapania jej paznokciami za wszelką cenę. Chociaż działanie może ono zapewnić chwilową ulgę, to w większości przypadków przedłuża czas trwania tej irytującej przypadłości lub uszkadza skórę. Co więc możemy zrobić, aby złagodzić swędzenie?

Po pierwsze, należy ocenić możliwą przyczynę świądu, najlepiej konsultując się z lekarzem. Lekarz ma odpowiednie kompetencje pozwalające na określenie, czy to swędzenie jest objawem alergii, czy też wskazuje na obecność innych chorób. Następnie zaleci Ci najbardziej odpowiednie leczenie.

Możesz również wypróbować naturalne środki, których właściwości regulują pH skóry i zmniejszają odczuwany dyskomfort.

Swędzenie to irytujące uczucie, które może być spowodowane na przykład alergiami, ukąszeniami owadów i chorobami. Na szczęście wiele naturalnych środków może je złagodzić bez uszkadzania skóry. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci w pełni naturalne środki łagodzące irytujące swędzenie.

Naturalne środki łagodzące swędzenie

Swędzenie to irytujące i irytujące uczucie, któremu może towarzyszyć między innymi suchość, zaczerwienienie i stan zapalny. Najczęstszymi jego przyczynami są ukąszenia owadów i alergie.

Jednak może również wystąpić z powodu nietolerancji pokarmowych, infekcji grzybiczych, chorób nerek, kontaktu z substancjami chemicznymi i innych czynników.

Obecnie produkty miejscowego zastosowania mogą przyspieszyć ulgę, działając niemal natychmiast. Można jednak zastosować również naturalne rozwiązania. Chcesz wiedzieć, które z nich są najlepsze?

Zatem poniżej przedstawiamy Ci pięć skutecznych i w pełni naturalnych środków łagodzących swędzenie. Nie wahaj się je wypróbować, gdy cierpisz na ten uciążliwy objaw!

1. Koloidalne płatki owsiane

Koloidalne płatki owsiane nie są typowymi płatkami owsianymi, które ludzie jedzą na śniadanie. Ten produkt składa się z płatków owsianych zmielonych na bardzo drobny proszek. Przeznaczony jest on do stosowania między innymi w naturalnych środkach leczniczych, mydłach i kremach do ciała.

Płatki owsiane

Według badań z 2012 roku koloidalne płatki owsiane skutecznie zwalczają swędzenie i zmniejszają suchość skóry.

Sposób użycia opisywanego produktu:

 • Przede wszystkim należy zauważyć, że koloidalne płatki owsiane możemy go znaleźć w aptekach lub niektórych sklepach kosmetycznych.
 • Po zakupie tego produktu wsyp go do miski i namocz przez 20 minut. Potem nałóż na swędzące miejsce.
 • Ten naturalny środek powinien wystarczyć, aby złagodzić swędzenie. Jeśli jednak objaw nie ustąpi, możesz powtórzyć ten zabieg dwa razy dziennie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Płatki owsiane – dlaczego warto je jeść?

2. Żel z aloesu

Aloes, znany ze swoich zastosowań dermatologicznych, zawiera związki łagodzące, które znacznie zmniejszają swędzenie. Ponadto głęboko nawilża on tkanki i kontroluje objawy, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie się i pieczenie.

Sposób użycia opisywanego produktu:

 • Najpierw wyciągnij z liści aloesu dużą ilość żelu.
 • Następnie wetrzyj tak uzyskany produkt w miejsca zmienione chorobowo.
 • Powtarzaj ten zabieg dwa razy dziennie, aż objawy ustąpią.

3. Bazylia

Eugenol, obecny w liściach bazylii, był stosowany już w medycynie starożytnej ze względu na jego uspokajające działanie.

Chociaż roślina ta jest popularna ze względu na swoje zastosowania kulinarne, należy wiedzieć, że ma ciekawe zastosowania w medycynie naturalnej. Dzięki temu, że zawiera związek zwany eugenolem, zmniejsza podrażnienia skóry i pomaga złagodzić swędzenie.

Bazylia jest dobra na swędzenie

Sposób użycia opisywanego produktu:

 • Najpierw weź kilka łyżek suszonych liści bazylii i wsyp je do garnka z wodą.
 • Gotuj następnie napar przez pięć minut na małym ogniu.
 • Następnie pozwól mu ostygnąć, aż będzie miał temperaturę odpowiednią do nałożenia na skórę.
 • Na koniec tak uzyskany preparat wetrzyj w swędzące miejsca za pomocą wacika kosmetycznego.
 • Jeśli uznasz to za konieczne, powtórz ten zabieg do trzech razy dziennie.

4. Ocet jabłkowy

Od setek lat ocet jabłkowy jest sprzymierzeńcem w przyspieszaniu łagodzenia wielu problemów skórnych. Dzięki temu, że zawiera kwas octowy i związki przeciwutleniające, pozwala regulować pH skóry i minimalizuje liczne dolegliwości, takie jak kłucie i pieczenie.

W rzeczywistości jest to jedno z najlepszych rozwiązań, gdy swędzenie jest spowodowane przez użądlenia owadów lub oparzenia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ocet jabłkowy zmniejsza stan zapalny i daje szybkie poczucie ulgi.

Ponadto jest to naturalny środek dezynfekujący, który zmniejsza ryzyko możliwych infekcji w przypadku uszkodzenia skóry będącego wynikiem jej zadrapania.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ocet jabłkowy – doskonały kosmetyk do pielęgnacji twarzy

Sposób użycia opisywanego produktu:

 • Na początek wymieszaj równe części organicznego octu jabłkowego z wodą.
 • Następnie zanurz w preparacie bawełniany wacik kosmetyczny i nałóż go na miejsce zmienione chorobowo.
 • Opcjonalnie możesz wlać ocet do wody w wannie i wziąć 20-minutową kąpiel w tym roztworze.
 • Jeśli uznasz to za konieczne, powtórz zabieg tyle razy, ile tylko zechcesz.

5. Oczar wirginijski łagodzi swędzenie

Oczar wirginijski ma silne działanie uspokajające na swędzącą skórę. W rzeczywistości oczar wirginijski zawiera substancje znane jako garbniki, które stosowane miejscowo działają ściągająco.
Z tego powodu balsam lub krem z oczaru wirginijskiego może złagodzić swędzenie, minimalizując podrażnienia i zaczerwienienia.

Oczar wirginijski

Sposób użycia opisywanego produktu:

 • Kup oczar wirginijski w aptece lub przygotuj napar własnoręcznie w domu, gotując suszoną roślinę w wodzie.
 • Następnie wetrzyj ten produkt w miejsca zmienione chorobowo i pozwól mu działać bez spłukiwania.
 • Jeśli objawy nie ustąpią, powtarzaj ten zabieg dwa razy dziennie.

Czy drapiesz się po skórze, gdy tylko poczujesz swędzenie? Unikaj od teraz robienia tego! Zamiast tego wypróbuj niektóre z naturalnych środków łagodzących swędzenie, o których wspomnieliśmy w tym artykule.

To może Cię zainteresować ...
Alergiczne zapalenie skóry – na czym polega ta choroba
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Alergiczne zapalenie skóry – na czym polega ta choroba

Alergiczne zapalenie skóry, zwane też atopowym, powoduje zaczerwienienie i swędzenie. Jest bardziej powszechne u dzieci, ale może wystąpić w każdym... • Criquet, M., Roure, R., Dayan, L., Nollent, V., & Bertin, C. (2012). Safety and efficacy of personal care products containing colloidal oatmeal. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. https://doi.org/10.2147/CCID.S31375
 • García, M. J. L., Mañero, M. G., & Jaime, N. S. (2012). El prurito y sus efectos sobre la piel. Enfermería Dermatológica, 6(16), 8-14. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4069110
 • Jain, R., Aqil, M., Ahad, A., Ali, A., & Khar, R. K. (2008). Basil oil is a promising skin penetration enhancer for transdermal delivery of labetolol hydrochloride. Drug Development and Industrial Pharmacy. https://doi.org/10.1080/03639040701657958
 • Korting, H. C., Schäfer-Korting, M., Hart, H., Laux, P., & Schmid, M. (1993). Anti-inflammatory activity of hamamelis distillate applied topically to the skin – Influence of vehicle and dose. European Journal of Clinical Pharmacology. https://doi.org/10.1007/BF00316465
 • Pravasi, S. D. (2014). Acetic Acid. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00216-5
 • Sahu, P. K., Giri, D. D., Singh, R., Pandey, P., & Gupta, S. (2013). Therapeutic and Medicinal Uses of Aloe vera : A Review. Scientific Research.
 • SOLÓRZANO-AMADOR, A. N. D. R. E. A., & RONDEROS-ACEVEDO, M. C. (2012). Pruritus. Part I. Pathophysiology and associated diseases. CES Medicina, 26(2), 249-259.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.