Ukąszenia owadów – 5 najczęstszych przypadków

13 lipca, 2019
Unikanie ukąszeń owadów nie jest łatwą sprawą. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją różne sposoby leczenia i łagodzenia dyskomfortu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Ukąszenia owadów to irytujące i praktycznie nieuniknione urazy, spowodowane przez niezliczone rodzaje insektów. Najczęściej zdarzają się wiosną i latem; mogą powodować swędzenie i obrzęk skóry.

Niestety, ukąszenia owadów nie są łatwe do uniknięcia, ponieważ zwierzęta te występują w prawie wszystkich klimatach, porach roku i miejscach. Owady najczęściej gryzą ludzi podczas snu, szczególnie w ciepłe i wilgotne noce. Świąd, który odczuwasz w wyniku ukąszenia owadów, jest nieuniknioną konsekwencją, ale nie zagraża życiu.

Wiadomo, że ugryzienie komara nie jest tym samym, co ugryzienia spowodowane przez bardziej szkodliwe owady, takie jak kleszcze.

Jest wiele sposobów i produktów, które rzekomo mają rozwiązać ten problem, ale zazwyczaj obietnice producentów mijają się z prawdą. Higiena domowa, szczelne pojemniki na wodę i okresowe odkażania pomagają zminimalizować tę sytuację, ale mimo wszystko nadal nie jesteśmy w stanie wyeliminować problemu, jakim są ugryzienia owadów – jest to absolutnie niemożliwe.

W poniższym artykule porozmawiamy o 5 najczęstszych rodzajach ukąszeń owadów i sposobach ich leczenia. Nasz przewodnik pomoże Ci w sytuacji, gdy zostaniesz ugryziony, abyś mógł rozwiązać ten problem w taki sposób, jaki uznasz za stosowny.

Ukąszenia owadów – 5 najczęstszych przypadków i sposoby ich leczenia

Wszystkie ugryzienia owadów mogą wydawać się podobne, ale nie są.

1. Pszczoły

Te fascynujące i ważne owady są przerażające dla ludzi. Nawet pszczelarze starają się ochronić przed rozpoczęciem zbierania miodu.

ukąszenia owadów - pszczoły

Ukąszenia pszczół mogą być bolesne lub umiarkowanie bolesne. Zazwyczaj towarzyszy im również obrzęk. W przypadku alergii na owady zaleca się specjalistyczną pomoc medyczną.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Natrętne insekty w domu? – Pozbądź się ich naturalnie!

2. Osy

Ukąszenia os są mniej powszechne w środowisku miejskim. Nie oznacza to jednak, że się nie zdarzają. Tak naprawdę w domu, w biurach, centrach handlowych i wielu miejscach publicznych (szczególnie w restauracjach) owady te są przyciągane przez słodkie i kuszące zapachy, które często przypominają te występujące w przyrodzie.

Jeśli zostałeś użądlony przez osę, ponieważ przypadkowo zaatakowałeś jej terytorium, Twoja skóra może bardzo spuchnąć. Pamiętaj, że różnica między osami i pszczołami jest taka, że osy mogą użądlić Cię kilka razy.

3. Komary

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, prawda jest taka, że ukąszenia te są niezwykle powszechne, ale zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Komary mają rurowy aparat gębowy, który wykorzystują do picia krwi, powodując na skórze ofiary małe czerwone guzki, które zwykle znikają w ciągu kilku godzin lub dni, w zależności od intensywności, powtarzalności ugryzień, rodzaju owadów i reakcji organizmu.

ukąszenia owadów - komary

Należy jednak pamiętać, że istnieją typy komarów, które spowodują u Ciebie coś więcej, niż tylko ślad po ukąszeniu. Denga, chikungunya, malaria i żółta gorączka to tylko niektóre z chorób, które mogą być powodowane przez komary.

4. Pchły i pluskwy

Te ugryzienia są dość powszechne. Pchły i pluskwy są naprawdę osobliwymi insektami, które mogą Cię ugryźć, nawet jeśli masz na sobie ubranie.

Owady te mogą wielokrotnie gryźć przez ubrania, aż dotrą do skóry ofiary. Ich ślina i bakteria w niej zawarte, wraz z potrzebą drapania się, to aspekty, które pogarszają sytuację i powodują, że na Twojej skórze pozostaną ślady w postaci małych czerwonych kropek.

Rzuć okiem na ten artykuł: Pchły i kleszcze – naturalne odstraszacze

5. Mrówki

Przyznaj się: ile razy zostałeś ukąszony przez te małe owady? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „Tak wiele razy, że straciłem rachubę”, to nie ma się czym martwić. Jest to absolutnie normalne. Mrówki mogą Cię ugryźć w dowolnym miejscu, bez względu na to, czy chodzisz boso po ogrodzie w wiosenny poranek, czy przebywasz w domu.

ukąszenia owadów - mrówki

Rany pozostawione po ugryzieniu mrówki nie są groźne, a większość z nich jest spowodowana przez mrówki solenopsis. Ich ukąszenia pozostawiają małe czerwone guzki, które powodują obrzęk i, w większości przypadków, nie są groźne.

Ukąszenia owadów – leczenie

  • Ukąszenia owadów wpływają na skórę. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka przeciwbólowego należy oczyścić i zdezynfekować miejsce ukąszenia.
  • Większość ugryzień owadów powoduje jedynie obrzęk, ból, zaczerwienienie i swędzenie skóry w miejscu, w którym nastąpiło ugryzienie.
  • Bardzo niewiele osób jest wysoce uczulonych na ukąszenia niektórych owadów, zwłaszcza os i pszczół. Osoby te mają poważne reakcje po ukąszeniu i cierpią na: kłopoty z mówieniem lub oddychaniem, obrzęk warg i twarzy, osłabienie, zawroty głowy, a czasem pokrzywkę. Pokrzywka charakteryzuje się bardzo swędzącymi czerwonymi plamami lub pręgami na skórze. Nazywa się to anafilaksją i może być na tyle poważne, że doprowadzi nawet do śmierci (w bardzo rzadkich przypadkach).

Leczenie ukąszeń owadów jest zwykle zlokalizowane i dość ogólne. Musisz stosować maści, kremy i, jeśli to konieczne, środki bakteriobójcze, aby zneutralizować i wyeliminować bakterie, które mogą zrobić Ci krzywdę.