Prospan - syrop na kaszel na bazie bluszczu

Prospan - syrop na kaszel na bazie bluszczu

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Prospan zawiera specjalny wyciąg z Hedera helix, który jest w stanie zapewnić kompleksowe leczenie wielu procesów związanych z kaszlem.

Prospan to syrop o działaniu mukolitycznym i wykrztuśnym. Powstaje na bazie ekstraktu z Hedera helix. Stosowany jest w leczeniu kaszlu, ponieważ ułatwia usuwanie śluzu.

Hedera helix to roślina lecznicza znana jako bluszcz pospolity. Jego ekstrakt jest stosowany od czasów starożytnych w zabiegach, mających na celu usunięcie flegmy z dróg oddechowych.

Czym jest bluszcz pospolity?

Bluszcz pospolity

Bluszcz to pnąca roślina lecznicza należąca do rodziny Arialaceae. Rośnie na różnych kontynentach i może osiągać kilka metrów długości.

Roślina ma ciemne, wiecznie zielone liście, jej kwiaty są zielonkawożółte i mają przyjemny zapach. Bluszcz jest rośliną szybko rosnącą i łatwo przystosowuje się do różnorodnych klimatów i terenów.

Wśród korzyści tej rośliny wyróżnia się jej działanie eliminujące śluz. Ponadto jest w stanie przekształcić suchy kaszel w kaszel mokry ułatwiając wydalanie flegmy. Z tego powodu od czasów starożytnych był stosowany jako lekarstwo na przeziębienia, w których dochodziło do infekcji dróg oddechowych, a także w leczeniu kaszlu.

Składniki aktywne Hedera helix

W tej roślinie możemy znaleźć różne składniki aktywne i każdy z nich jest korzystny w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Wśród tych składników bluszczu możemy znaleźć:

 • Garbniki.
 • Folikulina.
 • Inozytol.
 • Glikozydy.
 • Hederina.
 • Kwasy organiczne.
 • Jod.
 • Saponiny: ze względu na działanie rozkurczowe i wykrztuśne są jedną z najważniejszych substancji występujących w bluszczu.

Ekstrakt z bluszczu ze względu na swój skład ma właściwości i działanie rozszerzające oskrzela i wykrztuśne, dlatego jego liście stosuje się w leczeniu chorób układu oddechowego z kaszlem.

Jednak choć ma świetne właściwości łagodzące dolegliwości oddechowe, to jego owoce mogą być bardzo toksyczne dla człowieka.

Proces ekstrakcji

Zbieranie ziół

Ekstrakt z bluszczu obecny w syropie Prospan jest uzyskiwany w opatentowanym procesie ekstrakcji. Należy wiedzieć, że skuteczność bluszczu obecnego w syropie jest związana z procesem jego zbierania.

Ze względu na fakt, że bluszcz obecny w Prospanie podlega opatentowanemu procesowi zbioru i ekstrakcji, ostatecznie uzyskany ekstrakt o nazwie EA 575® posiada wyjątkowe właściwości. Na opakowaniu znajduje się plomba, która identyfikuje i odnosi się do opatentowanej metody ekstrakcji.

Ten specjalny ekstrakt z Hedera helix EA 575® ze względu na swoje właściwości służy do wspólnego leczenia procesów związanych z kaszlem. Składniki ekstraktu z bluszczu współdziałają w rozpuszczaniu śluzu i zmniejszają skurcze oskrzeli, łagodząc kaszel.

Obecnie wiadomo, że część działania Prospan jest spowodowana głównie przez α-hederynę, jeden z aktywnych składników ekstraktu obecnego w syropie.

Jak działa syrop Prospan?

Prospant, dzięki opatentowanemu ekstraktowi zwalcza trzy najczęstsze objawy kaszlu. Dlatego ma trzy główne działania:

 • Działanie mukolityczne: bluszczowi udaje się zmniejszyć lepkość śluzu, aby uczynić go bardziej płynnym i ułatwić jego wydalenie.
 • Wykrztuśne: Prospant działa rozszerzając oskrzela, dzięki czemu ułatwia oddychanie.
 • Działanie przeciwkaszlowe: w następstwie dwóch pozostałych jego działań, poprzez rozszerzenie oskrzeli i sprzyjanie odkrztuszaniu, kaszel staje się bardziej łagodny

Prospan – wskazania i dawkowanie

Jak już powiedzieliśmy, syrop ten jest wskazany w leczeniu kaszlu mokrego i może być u dzieci od 2 roku życia jako środek wykrztuśny. Wytyczne zależą od wieku:

 • Dla osób powyżej 12 lat: 5 ml trzy razy dziennie.
 • U dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 ml dwa razy dziennie.
 • U najmniejszych, od 2 do 5 lat: 2,5 ml dwa razy dziennie.

Podsumowanie

Prospan to bezpieczna i naturalna metoda leczenia kaszlu, ponieważ pomaga wyeliminować wydzielinę oskrzelową i łagodzi stany zapalne dróg oddechowych.

Jeśli masz pytania skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli kaszel nie ustępuje w ciągu kilku dni może to oznaczać inny stan lub problem i może być konieczne przepisanie innego leku.

To może Cię zainteresować ...
Suchy kaszel: pokonaj go domowymi syropami
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Suchy kaszel: pokonaj go domowymi syropami

Chcielibyśmy pokazać różne, niezwykle skuteczne domowe środki zaradcze na suchy kaszel. Bez problemu możesz je samodzielnie przygotować w domu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Metcalfe, D. J. (2005). Hedera helix L. Journal of Ecology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2745.2005.01021.x
 • Lutsenko, Y., Bylka, W., Matlawska, I., & Darmohray, R. (2010). Hedera helix as a medicinal plant. Herba Polonica.

 • Mendel, M., Chłopecka, M., Dziekan, N., & Wiechetek, M. (2011). The effect of the whole extract of common ivy (Hedera helix) leaves and selected active substances on the motoric activity of rat isolated stomach strips. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2011.01.036


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.