Rośliny lecznicze stosowane w RZS: 5 najlepszych odmian

Rośliny lecznicze stosowane w RZS: 5 najlepszych odmian

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rośliny lecznicze stosowane w RZS mają właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć natężenie odczuwalnego bólu. Jednak zawsze należy brać pod uwagę ich ewentualne działania niepożądane oraz dobrać odpowiednią dawkę.

Rośliny lecznicze stosowane w RZS są znane i używane od czasów starożytnych w celu wspomagania leczenie bólu związanego z tym schorzeniem. Chociaż podczas leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów stosuje się wiele leków, możesz używać oprócz nich kilku roślin, które pomogą Ci kontrolować objawy.

Coraz więcej osób interesuje się tymi remediami, które uznaje się za skuteczne w radzeniu sobie z mocnymi napadami bólu. Jednak w wielu przypadkach nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby przypisywane im zalety.

Dlatego też zanim zdecydujesz się je przyjmować, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem, aby ocenić ich ewentualne wchodzenie w interakcje z przyjmowanymi lekami lub skutki uboczne.

Mając to na uwadze, w dalszej części artykułu zagłębimy się w tą chorobę oraz wymienimy rośliny lecznicze stosowane w RZS i wyjaśnimy ich działanie.

Na czym polega reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba autoimmunologiczna, która wywołuje ból stawów oraz pogarszanie się ich stanu. Często dotyka obu stron ciała i rozwija się stopniowo. Jeżeli obejmie jeden staw, niedługo rozwinie się w tym samym, który znajduje się po drugiej stronie ciała.

Ludzie trzymający się za ręce
Reumatoidalne zapalenie stawów wywołuje stopniowe pogarszanie się stanu stawów znajdujących się po obu stronach ciała.

Ze względu na rozwój objawów, naukowcy uznają RZS za chorobę przewlekłą. Wielu pacjentów w którymś momencie przestaje być w stanie wykonywać samodzielnie codzienne czynności. Poza tym ból może pojawiać się i zanikać, przeplatając epizody bólu chwilami dającymi wytchnienie.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być łagodne lub ciężkie, w zależności od stopnia rozwoju tego schorzenia. Pacjenci są zazwyczaj w stanie uniknąć kryzysu bólowego, jeśli zostaną zdiagnozowani we właściwym momencie. Tym samym chociaż na początku ból dość szybko zanika, warto szybko udać się do lekarza.

Do objawów klinicznych RZS zaliczamy:

  • Ból stawów, zarówno po jednej stronie ciała, jak i po obu,
  • Puchnięcie stawów,
  • Sztywność,
  • Niewłaściwe działanie stawów,
  • Długotrwałe zmęczenie.

Rośliny lecznicze stosowane w RZS, które pomogą zmniejszyć odczuwany ból

Naturalne remedia wykonane z roślin leczniczych stanowią dobrą terapię uzupełniającą, wspomagającą walę z bólem występującym przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Chociaż dowody na ich działanie bazują raczej na przekazach ustnych, wielu pacjentów twierdzi, że ich stan poprawił się, gdy stosowali je regularnie.

Dlatego też jeśli Twój lekarz uzna, że stosowanie tych roślin nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem, mogą one okazać się dobrym dodatkiem do stosowanej terapii. Jednak pamiętaj, aby przed ich użyciem upewnić się, że nie pojawią się żadne działania niepożądane ani interakcje z przyjmowanymi lekami.

1. Aloes

Aloes (aloe vera) to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych, stosowana w leczeniu wielu chorób. Już w czasach starożytnych stosowano ją ze względu na jej działanie odżywcze. W dzisiejszych czasach to nadal doskonałe remedium z pola medycyny alternatywnej, które leczy setki przypadłości.

Żel z aloesu - rośliny lecznicze stosowane w RZS
Eksperci potwierdzili działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe żelu z aloesu.

Pośród jego licznych zalet należy podkreślić działanie uspokajające. Dzięki niemu nakładanie na skórę żelu zrobionego na bazie jego soków może zmniejszyć ból odczuwany podczas reumatoidalnego zapalenia stawów. Oprócz tego pobudza krążenie krwi i chroni przed problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca czy alergie.

Jak go używać

  • Nabierz sporą ilość żelu z aloesu na dłoń i delikatnie wmasuj go w stawy.
  • Rób to samo każdej nocy przed położeniem się spać.

2. Koci pazur do leczenia bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Stowarzyszenie Arthritis Foundation uważa, że koci pazur może pomagać kontrolować stany zapalne oraz ból. Jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe sprawia, że może zmniejszać ból pojawiający się podczas reumatoidalnego zapalenia stawów.

Według Arthritis Foundation jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że koci pazur może zmniejszać stan zapalny wywoływany przez tą chorobę.

Jak go używać

  • Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie zalet tej rośliny. Przede wszystkim na rynku znajdziesz wiele ekstraktów lub maści przeznaczonych do użytku zewnętrznego.
  • Co więcej, możesz również zrobić napar, wrzucając jedną łyżeczkę suszu do szklanki wrzącej wody. Pij go dwa razy na dzień.
  • Możesz również kupić koci pazur w formie tabletek lub kapsułek, które należy przyjmować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu.

3. Imbir

Jeden z najlepszych naturalnych sposobów na zmniejszanie objawów zapalenia stawów to bez wątpienia imbir.

Imbir w proszku - rośliny lecznicze stosowane w RZS
Najnowsze badania potwierdzają, że imbir jest w stanie regulować procesy zapalne.

Dzięki zawartości znaczących ilości gingerolu wywiera działanie przeciwzapalne, które zmniejsza opuchliznę, sztywność i ból. Poza tym badania wykazały, że wpływa również obiecująco na pacjentów z RZS.

Jak go używać

  • Tradycyjnie tą przyprawę spożywa się w formie herbaty. Jej wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy, że wrzucisz łyżeczkę imbiru do szklanki z wrzącą wodą. Pij tą mieszankę od dwóch do trzech razy dziennie.
  • Imbir jest również dostępny w formie suplementów i tabletek.
  • Poza tym możesz również stosować miejscowo olejek.

4. Zielona herbata

Chociaż zielona herbata zyskała popularność ze względu na swoje działanie wyszczuplające, stanowi również doskonałego sprzymierzeńca w walce z bólem związanym z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów oraz składników przeciwzapalnych, które pomagają chronić stawy.

Jak jej używać

  • Możesz pić ją w formie herbaty lub przyjmować w formie tabletek albo roztworów. Dawka powinna być ustalona przez lekarza.

5. Kora wierzbowa do leczenia bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów

To jedna z najlepiej znanych roślin leczniczych, słynąca z tego, że zwalcza stany zapalne. Wyciąg z niej zawiera substancje przeciwbólowe oraz związki przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć ból.

Kora wierzbowa - rośliny lecznicze stosowane w RZS
Kora wierzbowa zawiera kwas salicylowy, substancję o niezwykle silnym działaniu przeciwzapalnym.

Dlatego też już w czasach starożytnych korzystano z niej, aby leczyć problemy ze stawami, bóle głowy czy bóle szyi.

Jak jej używać

  • Przede wszystkim możesz przygotować napar wsypując łyżeczkę suszu do szklanki z wrzącą wodą. Najlepiej byłoby go pić dwa razy dziennie.
  • Druga opcja to przyjmowanie tabletek lub suplementów (przestrzegając odpowiedniego dawkowania).

Uwaga: Kory wierzbowej nie należy nadużywać. Jej przedawkowanie wywołuje wysypki oraz inne objawy zapalenia. Nie powinnaś jej przyjmować, jeśli masz alergię na aspirynę lub przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe.

Końcowe uwagi

W ostatnich latach rośliny lecznicze zaczęły cieszyć się coraz większą akceptacją pośród lekarzy. Dlatego też niektórzy mogą zachęcać do ich przyjmowania, aby zmniejszyć ból pojawiający się podczas reumatoidalnego zapalenia stawów. Jednak pamiętaj, że nie zastępują one leków. Poza tym zanim zaczniesz je stosować koniecznie oceń ich ewentualne działanie razem z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.