Śniadanie dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów – 6 produktów

Czy wiesz, że w przypadku zapalenia stawów warto włączyć do swojej diety takie produkty jak świeże jeżyny? Poznaj więcej naturalnych lekarstw!
Śniadanie dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów – 6 produktów
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2023

Śniadanie dla każdego z nas powinno być priorytetem, jeśli chodzi o dostarczane sobie substancje odżywcze i witaminy. Jest to jednak podwójnie ważne w przypadku osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów – przewlekłą i niezwykle bolesną chorobę osłabiającą stawy i tkankę łączną.

Jest to schorzenie autoimmunologiczne, które znacznie pogarsza jakość życia i szybko postępuje. Jednym ze sposobów uśmierzania bólu jest stosowanie środków przeciwzapalnych, a naturalne produkty o takim właśnie działaniu powinny wzbogacić śniadanie każdego pacjenta zmagającego się z zapaleniem stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów objawia się sztywnością i problemami z ruchomością stawów. W dodatku towarzyszy mu ból i stany zapalne, a z czasem także poważne deformacje stawów. Na szczęście część objawów da się załagodzić, także z pomocą naturalnych środków i produktów spożywczych.

Jeśli Ty także cierpisz na zapalenie stawów i szukasz domowego sposobu, by złagodzić ból, stan zapalny i dostarczyć sobie odpowiednie substancje odżywcze, koniecznie czytaj dalej i poznaj 6 produktów, które wzbogacą Twoje śniadanie.

1. Owoce na śniadanie

Niemal wszystkie owoce są zalecane osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, jednak na śniadanie szczególnie poleca się jeżyny, czerwone porzeczki czy borówki. Są to owoce o wyjątkowo dużej zawartości przeciwutleniaczy i związków o działaniu przeciwzapalnym.

Jogurt z owocami na śniadanie

Łagodzą one objawy zapalenia stawów, gdy tylko substancje te wchłoną się do organizmu. Dodatkowo jeżyny to źródło witaminy C, która wspomaga syntezę kolagenu, a to z kolei wpływa na wzmocnienie ścięgien i więzadeł.

W owocach tego rodzaju nie brakuje karotenoidów i antocyjanów – dwóch potężnych substancji o działaniu leczniczym, ograniczających stany zapalne wywoływane przez szkodliwy wpływ wolnych rodników. Koniecznie wzbogać swoje codzienne śniadanie w takie owoce jak:

  • truskawki
  • czereśnie
  • czarne i czerwone porzeczki
  • borówki i jagody
  • winogrona
  • śliwki

2. Pełne ziarna zbóż

Produkty z pełnego ziarna są szczególnie polecane osobom cierpiącym na objawy zapalenia stawów. Pełne ziarno zbóż to naturalne źródło złożonych węglowodanów i błonnika, który jest ogromnym wsparciem w walce ze stanami zapalnymi.

Dodatkowo substancje te łagodzą ból i pomagają ograniczyć uczucie sztywności stawów, często towarzyszące stanom zapalnym.

Błonnik przyspiesza wydalanie z organizmu szkodliwych substancji oraz produktów przemiany materii – ta właściwość oczyszczająca przynosi ulgę całemu naszego ciału, a dodatkowa dawka selenu pozwala unormować poziom płynów.

3. Siemię lniane

Siemię lniane z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność, przede wszystkim jako suplement diety odchudzającej. Len zapewnia długotrwałe uczucie sytości, dzięki czemu pozwala uniknąć objadania się, dodatkowo wzmacniając nasze serce i układ krążenia.

Siemię lniane

Mniej znany jest fakt, że produkty lniane to także rozwiązanie dla osób borykających się z zapaleniem stawów i innymi chorobami tego typu. Wynika to z zawartości witaminy E oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Wchłanianie tych substancji zapewnia efekt przeciwzapalny.

Co więcej, dietetyczny błonnik obecny w dużej ilości w siemieniu lnianym, ułatwia wchłanianie płynów i tworzy naturalną substancję o konsystencji żelu, która staje się swego rodzaju lubrykantem dla stawów. Koniecznie dodaj siemię lniane do smoothie, ciastek czy innych pomysłów na śniadanie. Na pewno nie pożałujesz!

4. Sok z kiwi

Naturalny sok z kiwi zapewnia dużą dawkę witaminy C, potężnego przeciwutleniacza. Witamina C jest kluczowa, by chronić kolagen, czyli substancję odpowiedzialną za wzmocnienie tkanki chrzęstnej.

Ta sama substancja odpowiada także za procesy usuwania z organizmu toksyn, takich jak kwas moczowy. Musisz wiedzieć, że sok z kiwi to nie tylko smaczny napój, ale i źródło błonnika, niezwykle ważnego dla wszystkich procesów metabolicznych i trawiennych.

5. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

Większość osób preferuje dodawanie oliwy z oliwek do innych posiłków w ciągu dnia niż śniadanie, jednak my chcielibyśmy Cię nakłonić do zgoła innego działania. Zdrowe kwasy tłuszczowe obecne w oliwie sprawdzą się bowiem także jako element pierwszego posiłku dnia.

Oliwa z oliwek

Oliwę możesz wykorzystać między innymi do skropienia pieczywa czy też do przygotowania koktajli, które dostarczą Ci dużą dawkę kwasów omega-3 i przeciwutleniaczy.

Gdy substancje te wchłoną się do organizmu, kwas tłuszczowy omega-3 złagodzi stany zapalne, a inne składniki dostarczą Ci energię na cały dzień. Co ciekawe, oliwa z oliwek przyspiesza także procesy metaboliczne.

6. Banany na śniadanie

Banany to niezwykle sycące owoce, dostarczające dużą dawkę energii. Dzięki nim unikniesz podjadania niezdrowych przekąsek w ciągu dnia. Co więcej, wysoka zawartość potasu, magnezu i innych niezbędnych minerałów sprawia, że banany to kolejny pomysł na śniadanie dla osoby cierpiącej na reumatoidalne zapalenie stawów.

Minerały te kontrolują bowiem stany zapalne i ułatwiają wydalanie z organizmu nadmiaru płynów.

Reumatoidalne zapalenie stawów to poważna choroba, która wymaga leczenia pod nadzorem lekarza, a także zmiany wielu nawyków. Podając jednak na śniadanie opisywane powyżej produkty przyniesiesz sobie ulgę w naturalny i smaczny sposób. To najlepsza rzecz, jaką możesz dla siebie zrobić już dziś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.