Suchy kaszel u dziecka - jak go wyleczyć?

Chociaż kaszel jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, jeśli pojawia się u dzieci i nie ustępuje – będziemy musieli udać się do specjalisty.
Suchy kaszel u dziecka - jak go wyleczyć?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Suchy kaszel u dzieci jest poważną uciążliwością, która nie wytwarza żadnego rodzaju flegmy. W związku z tym ma tendencję do powodowania podrażnień, a jeśli jego objawy nie są leczone, może się nasilać za każdym razem. Jest to bardzo częsty stan u dzieci w wieku poniżej 10 lat i może występować kilka razy do roku z różnych powodów.

Ten stan dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kaszel w gruncie rzeczy ma swoje pozytywy, ponieważ pozwala na pozbycie się ciała obcego, połkniętej substancji lub może być przejawem choroby.

Chociaż jego sucha odmiana medycznie oznacza dolegliwość, jest to naturalny mechanizm, który organizm wykorzystuje do czyszczenia dróg oddechowych.

Suchy kaszel – jakie są jego przyczyny?

Przyczyny suchego kaszlu mogą być bardzo zróżnicowane. Do najważniejszych zalicza się zapalenie spowodowane nieżytem nosa, zapaleniem oskrzeli i zapaleniem krtani.

Ponadto niektóre szczególne sytuacje mogą powodować pojawienie się suchego kaszlu bez toczącej się choroby. Tak jest w przypadku środowisk skażonych dymem tytoniowym, nadmierną wilgotnością lub nagłymi zmianami temperatury.

dziecko z gorączką

Niektóre z najczęstszych przyczyn, które powodują suchy kaszel u dzieci są następujące:

 • Bardzo zimne lub suche środowiska
 • Miejsca, w których działają klimatyzatory
 • Silne zapachy
 • Reakcje alergiczne
 • Miejsca, w których występuje duża ilość kurzu
 • Podrażnienie dróg oddechowych spowodowane przeziębieniem lub grypą
 • Choroba refluksowa przełyku

Rodzice często szukają sposobów na walkę z suchym kaszlem u dzieci. Zarówno przy naturalnym leczeniu, jak i zastosowaniu lekarstw –celem jest złagodzenie objawów u dziecka.

Naturalne lekarstwa łagodzące suchy kaszel u dzieci

Istnieje wiele naturalnych środków, które łagodzą objawy suchego kaszlu u dzieci, które mogą im pomóc i sprawić, że poczują się lepiej.

Spożywanie dużych ilości płynów

Spożywanie płynów, gdy nasze drogi oddechowe są podrażnione jest niezbędne, aby pozbyć się dokuczliwych objawów. Podaż wystarczającej ilości dużo wody kilka razy dziennie jest sposobem na utrzymanie nawilżonych błon. Dzieci powinny ją spożywać w temperaturze pokojowej, co skutecznie zminimalizuje kaszel.

Kąpiele parowe

Kąpiele parowe to kolejny sposób, by pomóc dziecku. Aby uzyskać lepszy wyniki, dziecko powinno oddychać przez około 20 minut. Pomoże to zmniejszyć podrażnienie i zwilżyć drogi oddechowe.

Sprawdź przedtem, czy temperatura nie jest zbyt wysoka, aby uniknąć oparzeń.

Soki z owoców nie cytrusowych

Ważne jest, aby soki, które podajesz dziecku nie były zbyt gorące. Dodatkowo nie jest dobrym pomysłem podawanie im soków na bazie owoców cytrusowych, ponieważ generują więcej śluzu i mogą mieć działanie podrażniające.

Nie zapominaj, że drogi oddechowe są częścią błon. Zatem błona śluzowa, podobnie jak reszta skóry właściwej, powinna być leczona w temperaturze pokojowej.

smoothie

Nawilżacz powietrza

Umieść nawilżacz powietrza w pokoju dziecięcym, włącz go i pozostaw na kilka minut, gdy nie ma dziecka w pokoju. Chodzi o to, żeby pokój dziecka był nawilżony i ciepły. Możesz dodać olejku eukaliptusowego lub laurowego: zapach pomoże oczyścić drogi oddechowe i zrelaksować się podczas snu.

Picie miodu z cytryną

Podanie małej łyżki miodu z kilkoma kroplami cytryny przed snem sprawi, że kaszel będzie łagodniejszy.

Często kaszel nasila się w nocy, jest to spowodowane poziomym położeniem ciała. W związku z tym wzrasta uczucie duszności i podrażnienia błon śluzowych.

Naturalny syrop na suchy kaszel

Cytryna mimo że jest owocem cytrusowym, pomaga szybko alkalizować organizm. Tymczasem miód pomaga w eliminacji bakterii i nawilża gardło.

Składniki

 • 1 szklanka miodu (336 g)
 • ½ szklanki wody (125 ml)
 • 1 cytryna

Przygotowanie

 • Umieść miód w garnku i podgrzewaj na małym ogniu (nie powinien się zagotować, ponieważ traci swoje właściwości).
 • Wlej wodę i włóż całą cytrynę do wcześniej przygotowanego garnka.
 • Gotuj cytrynę przez 3 minuty lub aż będzie miękka.
 • Usuń cytrynę z ognia, odcedź wodę i ostudź. Następnie pokrój cytrynę na plasterki i usuń nasiona.
 • Włóż cytrynę do podgrzewającego się miodu i gotuj w niskiej temperaturze przez godzinę.
 • Po wskazanym czasie, zdejmij mieszaninę z ognia i wyjmij plasterki cytryny.
 • Na koniec ostudź i wlej do wysterylizowanego słoika z pokrywką.

Syrop ten może być spożywany przez dzieci i dorosłych, ponieważ jest idealny do walki z suchym kaszlem. Maluchom można podawać pół łyżeczki trzy razy dziennie. Dorośli mogą wypijać łyżkę tyle razy, ile uznają za konieczne.

Bardzo ważne jest monitorowanie częstotliwości kaszlu u dzieci. Jeśli po jakimś czasie i po zastosowaniu tych zabiegów nie ma poprawy, należy skonsultować się ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hine, C., Gilchrist, F., & Carroll, W. (2017). Chronic cough in children. Paediatrics and Child Health (United Kingdom). https://doi.org/10.1016/j.paed.2017.02.001
 • Oduwole, O., Meremikwu, M. M., Oyo-Ita, A., & Udoh, E. E. (2014). Honey for acute cough in children. Evidence-Based Child Health. https://doi.org/10.1002/ebch.1970
 • Sultana, S., Khan, A., Safhi, M. M., & Alhazmi, H. A. (2016). Cough Suppressant Herbal Drugs: A Review. International Journal of Pharmaceutical Science Invention ISSN (Online.
 • Wang, K., Bettiol, S., Thompson, M. J., Roberts, N. W., Perera, R., Heneghan, C. J., & Harnden, A. (2014). Symptomatic treatment of the cough in whooping cough. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD003257.pub5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.