Pokarmy spalające tłuszcz – 6 produktów roślinnych

Pokarmy spalające tłuszcz – 6 produktów roślinnych
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ludzie walczący z nadwagą lub otyłością zdają sobie sprawę ze znaczenia trzymania zdrowej diety. Marzeniem byłyby dla nich pokarmy spalające tłuszcz, bez diety czy ćwiczeń. Prawdą jest, że przy odchudzaniu, ​​musisz znaleźć równowagę między tym, co jesz, a innymi nawykami. Jednak to Twoje posiłki są centralnym filarem zdrowego stylu życia. Nie ma “cudownych” pokarmów spalających tłuszcz, które odchudzą Cię, niezależnie od tego co jesz.

Niemniej jednak, istnieje szeroki wybór pokarmów niskokalorycznych, pełnych błonnika i enzymów które mogą poprawić metabolizm i usprawnić proces odchudzania. W tym kontekście, można mówić, że są to pokarmy spalające tłuszcz! Spróbuj włączyć te produkty do swojej diety, a dostrzeżesz różnicę. Pamiętaj, że efekty mogą nie być natychmiastowe, ale regularne ich spożywanie wspomaga wszystkie funkcje organizmu, niezbędne do szybkiej utraty wagi.

Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że Twoim celem jest osiągnięcie stabilnej wagi na długo, nie tylko schudnięcie. Twoja dieta musi być w 100% zrównoważona, bez ograniczania całych grup składników odżywczych i bardzo surowych, restrykcyjnych planów żywieniowych. Nie chcemy przecież szybko zrzucić wagi, aby natychmiast przytyć w tzw. efekcie jojo.

Jeśli jednak uzupełnisz dietę o niektóre produkty spożywcze, możesz stracić te uporczywe dodatkowe kilogramy i poprawić zarówno swoją sylwetkę, jak i zdrowie. Jakie to są pokarmy? Dlaczego są tak korzystne? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu!

1. Płatki owsiane

Produkty spalające tłuszcz- owsianka

Płatki owsiane, są jednym z najbardziej kompletnych produktów, które pomagają w utracie wagi w zdrowy sposób. Składniki odżywcze w płatkach owsianych sprzyjają “spalaniu” tłuszczu i poprawiają trawienie, a jednocześnie sprawiają, że czujesz się nasycony na dłużej.

Owsianka wyróżnia się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, składnika pokarmowego, który pomaga wyeliminować nadmiar złogów z okrężnicy.

Regularne spożywanie owsianki, w połączeniu z utrzymaniem odpowiedniej diety i ćwiczeniami fizycznymi pomoże ci m.in. obniżyć poziom cholesterolu.

Wysokie stężenie  węglowodanów złożonych zwiększa poziom energii na dłużej i utrzymuje wysokie tempo metabolizmu.

2. Grejpfruty

Pokarmy spalające tłuszcz- grejpfrut

Ten pyszny owoc stał się popularny na całym świecie dzięki swoim wspaniałym zaletom dietetycznym. Grejpfruty mają niską kaloryczność i są bogate w wodę, dzięki czemu wspomagają procesy spalania tłuszczu.

Grejpfrut zawiera witaminy A i C, które są wspaniałymi przeciwutleniaczami, i które pomagają w eliminacji tkanki tłuszczowej przechowywanej w całym organizmie. Ponadto wysoka zawartość błonnika poprawia procesy trawienia i oczyszcza okrężnicę z produktów przemiany materii.

Grejpfruty poprawiają odpowiedź organizmu na podaż węglowodanów. Działają leczniczo w przypadku insulinooporności. Insulina to hormon, który może silnie wpływać na przyrost masy ciała.

3. Rośliny krzyżowe

Rośliny krzyżowe

Warzywa kapustne są idealne dla każdego, kto chce osiągnąć zdrową sylwetkę i utrzymać prawidłową wagę. Zawierają wiele niezbędnych składników odżywczych, które wspomagają metabolizm i poprawiają zdrowie układu limfatycznego i trawiennego.

Wysoka koncentracja przeciwutleniaczy w tych warzywach czyni je idealnymi do zwalczania negatywnych skutków wolnych rodników i wysokiego cholesterolu.

Dodatkowo, dzięki zawartości błonnika, kapustne kontrolują nasz apetyt na jedzenie i przyspieszają proces trawienia. Ponadto zawarte w nich białko wzmacnia również beztłuszczową masę mięśniową i poprawia wydolność fizyczną. Te pokarmy spalające tłuszcz są na prawdę źródłem cennych składników i powinieneś włączyć je do swojej diety.

4. Nasiona chia

Nasiona chia są dobrym źródłem błonnika

Nasiona chia stały się popularne na całym świecie dzięki ich pozytywnemu wpływowi na zdrowie i utratę wagi. Nie spalą one całego tłuszczu w jedną noc, ale ich regularna konsumpcja to doskonały sposób na poradzenie sobie z tymi uporczywymi dodatkowymi kilogramami.
Każda porcja (około 30 gram) dostarcza około 12 gramów węglowodanów złożonych i 11 gramów błonnika. Oznacza to, że nie tylko stanowią źródło energii, ale także wypełniają żołądek i poprawiają procesy trawienia.

Jedzenie nasion chia, jako dodatku do śniadania, poprawi twoje samopoczucie i sprawność fizyczną oraz zmniejszy Twoje pragnienie podjadania przekąsek między posiłkami.

Możesz spożywać na przykład ten sycący koktajl z gruszką i nasionami chia. 

Zawierają one również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w eliminacji pozostałego cholesterolu.

5. Zielone jabłka

Zielone jabłka zawierają pektyny

Zielone jabłka zawsze były jednym z najbardziej polecanych produktów spalających tłuszcze. Ich wysoka jakość odżywcza, oprócz dużej ilości wody i niskiej kaloryczności, czynią je idealnymi dla każdej diety.

Są bardzo skuteczne w zwalczaniu otyłości, ponieważ zawierają dużo witaminy C, flawonoidów i beta-karotenów. Ogólnie rzecz biorąc, te składniki odżywcze pomagają rozkładać tłuszcz i poprawiają Twój metabolizm.

Dodatkowo, zielone jabłka zawierają również rodzaj specyficznych włókien, zwanych pektyny. Pektyny regulują pH i stymulują trawienie pokarmu.

Poznaj ciekawy przepis na detoks w miesiąc! Cytryna, seler naciowy i zielone jabłko.

7. Seler naciowy

Seler naciowy- źródło błonnika

Jeśli Twoim celem jest spalanie tłuszczu, seler jest jednym z pokarmów, których nie możesz przegapić w codziennej diecie. Ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne i oczyszczające, które pomogą Ci osiągnąć cel.
Seler zawiera wysokie dawki witaminy C, substancji odżywczej, która pomaga schudnąć, ponieważ wspomaga produkcję noradrenaliny, hormonu eliminującego komórki tłuszczowe.

Ponadto seler naciowy ma bardzo mało kalorii. Tymczasem zawartość włókien nierozpuszczalnych w wodzie przyspiesza trawienie, przy jednoczesnym obniżaniu poziomu złego cholesterolu.

Dieta na bazie selera nie tylko pomaga schudnąć i spalić nadmiar tłuszczu, ale także oczyszcza żyły i tętnice z nadmiaru cholesterolu. Ponadto pomaga naturalnie zwalczyć infekcje i rozwijające się w organizmie stany zapalne.

Podsumowanie- Pokarmy spalające tłuszcz

Spróbuj włączyć opisane powyżej produkty do swojej diety! Pamiętaj, że efekty mogą nie być natychmiastowe, ale regularne ich spożywanie wspomaga funkcje organizmu niezbędne do utraty wagi. Te pokarmy spalające tłuszcz na dłuższą metę pomogą Ci obniżyć poziom tkanki tłuszczowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Au Yeung F., Jovanovski E., Jenkins AL., Zurbau A., et al., The effects of gelled konjac glucomannan fibre on appetite and energy intake in healthy individuals: a randomised cross over trial. Br J Nutr, 2018. 119 (1): 109-116.
  • Keshavarz SA., Mostafavi SA., Akhondzadeh S., Reza M., et al., Omega 3 supplementation effects on body weight and depression among dieter women with co morbidity of depression and obesity compared with the placebo: a randomized clinical trial. Clin Nutr ESPEN, 2018. 25: 37-43.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.